444 3 703

Hospitalpark Hastanesi 'Diz Ve Kalça Protezleri' Hakkında Bilgilendiriyor

Hospitalpark Darıca Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Zafer Yıldırım, "Uzun süreli, şiddetli eklem ağrısı ya da eklem hareketlerinin kısıtlanmaya başlanması ve kişinin günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmesinin zorlaşması gibi durumları yaşıyorsanız sizde kalça ve diz protezi için aday olabilirsiniz. Bunun için mutlaka geç kalmadan bir uzman doktora başvurun." dedi.
Hospitalpark Darıca Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Zafer Yıldırım, "Diz ve kalça protezleri" konusunda bilgiler verdi.


DÜNYA DA İLK SIRADA
Op.Dr. Zafer Yıldırım, "Diz; Bacağın bükülebilen orta dış kesimidir. Uyluk kemiğiyle kavi ve kamış kemiklerinin eklemlerinden oluşur. Kalça ise uyluk ve leğen kemikleri arasındaki eklemdir. Diz ve kalça protezleri hakkında bilgi vermeden önce bu bilgileri vermek istedim.
Bu anlamda bu eklemlerin yüzeyinde oluşan hasar yüzünden ağrı çeken, yürüyemeyen ve günlük yaşamı aksayan çok sayıda insan vardır. Doğru hastaya yapılan protez ameliyatları bu güçlükleri ortadan kaldırabiliyor. Dünyada yapılan protez ameliyatlarının ilk sırasında diz, ikinci sırasındaysa kalça protezleri yer aldığı görülmektedir.


İHTİYAÇ DUYULAN DURUMLAR
Diz veya Kalça Protezi cerrahisi dünya da en sıklıkla gerçekleştirilen ortopedik cerrahi girişimler arasında yer almaktadır. Aşınmış olan eklem yüzleri, özel tasarlanmış malzemelerle kaplanarak yapay bir eklem oluşturulur. Gelişen cerrahi teknikler, kullanılan maddeler ve tasarım alanındaki ilerlemeler sayesinde günümüzde başarılı bir tedavi yöntemi olarak sıklıkla uygulanmaktadır.
Yaşlanma ve yıpranma ile ortaya çıkan dejeneratif artritler, Kazalar, yaralanmalar, kırıklar sonucu gelişen travmatik artritler,
Romatizmal hastalıklarla ortaya çıkan romatoid artritler, eklemi tutan enfeksiyonlar sonucu oluşan enfektif artritler, eklem yüzeyindeki kıkırdağı bozarak artroza yani kireçlenmeye neden olan durumlarda bu protez ameliyatları ihtiyaç duyulmaktadır.


DİZ VE KALÇA PROTEZİ İÇİN ADAYI OLABİLİRSİNİZ
Uzun süreli ve şiddetli eklem ağrısı, Ağrı kesici ve fizik tedavi ile geçmeyen ağrılar, ağrıyı gidermek için sürekli ve giderek artan dozda ağrı kesici almak, Ayakta kalma veya yürüme süre ve mesafesinin giderek azalması, eklem hareketlerinin kısıtlanmaya başlanması ve kişinin günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmesinin zorlaşması, Bacaklarda kısalık ve çarpılma gibi gözle görülür deformitelerin oluşması gibi durumları yaşıyorsanız kalça veya diz protezi için aday olabilirsiniz. Bunun için mutlaka geç kalmadan mutlaka bir uzman doktora görünün." diyerek sözlerine son verdi.

Yorum Ekle