444 3 703
Bilgi Talep Formu

Uyku Apnesi Cerrahi Merkezi

UYKU APNESİ NEDİR?

Uyku esnasında şiddetli horlamayla beraber en az 10 saniye kadar uykuda nefes durmasına uyku apnesi denir.

 

HORLAMA NEDİR?

İnsan ömrünün üçte biri uykuda geçer. Melatonin adlı hormon salgısı saat 02:00 ile 04:00 arası en yüksek düzeye ulaşır. Bu hormon; direncimizi arttırır, hücre yenilenmesini arttırır. Horlama, hava yollarındaki darlık sonucu oluşan yumuşak damak ve küçük dildeki titreşimler sonucu oluşan gürültülü seslerdir.

 

UYKU APNESİ SEMPTOMLARI NELERDİR?

Gün içinde aşırı uyku veya uyuklama, tümünde gürültülü horlama, geceleri sık apneler sonrası uyanma, kişilik değişiklikleri, çevreye uyum güçlüğü, sabah baş ağrısı, bellek zayıflaması, depresyon, anksiyete, uykuda boğulma hissi, tipik göğüs ağrısı, gece terlemeleri, reflü, kalp ritim bozuklukları.

 

UYKU APNESİ CERRAHİSİ KİMLERE YAPILIR?

Tıkayıcı tip uyku apnesi tanısı konmuş hastalara yapılır. Uyku apnesi kadınlarda %2, erkeklerde ise %4 oranında görülüyor.

 

BEN BU TEDAVİ İÇİN UYGUN MUYUM?

Tıbbi muayene tetkik ve uyku testi sonucuna göre uygunluğuna karar verilir.

 

KİMLERE UYGULANMAZ?

Genel anesteziyi alamayacak kadar tıbbi yetersizliği olan hastalara santral kökenli uyku apnelerine bu tedavi uygulanmaz.

 

YAŞ SINIRI VAR MIDIR?

18 yaş altı ve 65 yaş üzeri uygulanmaz.

 

BU TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Hastanın muayene sonucuna göre tıkanıklığa yol açan sorunlar tespit edilip, bunların çözümüne yönelik diot lazerle kombine cerrahi işlem uygulanır. Genel anestezi altında, ortalama 2-2,5 saat cerrahi işlem sürmektedir.

 

İSTENMEYEN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Lazer kullanıldığı için kanama ve ağrı olmaz hızlı iyileşme süreci vardır. Uygulamadan sonra hafif şiddette boğaz ağrısı ve yutma zorluğu olabilir.

 

TEDAVİ SÜRECİ NASIL İLERLER?

Ameliyattan 3 günlük kısa bir süre sonra normal yaşantıya geri dönülmekte ve 1 hafta sonra rutin kontrol ve pansumanlar yapılmaktadır. 1 ay sonra ikinci bir kontrol yapılır.

 

TEDAVİ SONRASI NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

3 hafta kadar sıcak, asitli ve baharatlı yemek yenilmemesi, konuşma işlevinin fazla yapılmaması ve sigara kullanılmaması uygundur.


Bilgi Talep Formu

Bilgi almak için formu doldurun!