444 3 703

Saç Ekimi Nedir? Nasıl Uygulanır?

 

Erkeklerde yirmili yaşlardan itibaren başlayan saç dökülmesi, erken yaşlarda görülmesi nedeniyle önemli bir sorundur. Üstelik erkeklerde genetik nedenlerle görülen saç dökülme problemi bazı hastalıklar ve hormonal sebeplerle kadınlarda da yaşanabilen bir durum haline gelmiştir. Bu problemi yaşayan kişilerin ilk olarak kapsamlı bir sağlık taramasından geçmesi ve dökülmeye neden olan özel bir sağlık problemi bulunup bulunmadığını öğrenmesi gerekir. Hormonal sorunlar, vitamin ve mineral eksiklikleri gibi sağlık sorunlarının tespit edilmesi durumunda da bu sorunlara yönelik tedavi uygulanmalıdır. Gerekli tedaviler uygulandıktan sonra saç dökülmesi devam ediyorsa veya saçlarda belirgin açılmalar bulunuyorsa saç ekimi işlemi yaptırılabilir.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, saçlarında seyrelme ve kellik sorunu yaşayan kişiler için sunulan kalıcı ve doğal bir çözümdür. Saç ekimi işlemi ise saç kökünün aktif olmadığı ve saçsızlığın yaşandığı alanlara saç köklerinin mikro cerrahi yöntemi ile nakledilmesi işlemidir. Bu işlemde hastanın kendi sağlıklı saçlarından ekleme yapılır. Buna ek olarak herkesin saç dökülme miktarı ve yaşadığı kellik sorunu farklı olduğundan saç ekimi işlemi kişiye özel planlanır.

Ekim işleminde hastanın ense bölgesinde bulunan ve dökülmelere karşı dirençli olan saç kökleri toplanarak saçsız bölgedeki kanallara ekilir. Böylelikle kişinin saç dökülmesi ve kellik problemine en doğal çözüm sağlamak amaçlanır. Bir cerrahi operasyon olduğundan bu işlemin alanında uzman doktorlar tarafından hastane ortamında uygulanması en güvenli seçenektir.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir?

İşlem, saç dökülmesi ve kalıcı saç kaybı yaşayan kadın ve erkeklere uygulanabilir.

Saç Kaybının Nedenleri

Saç kaybının en önemli nedenlerinden biri genetiktir. Ancak ilerleyen yaş, çeşitli rahatsızlıklar ve travmatik yaralanmalar da saç kaybına neden olabilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

“Saç ekimi nasıl yapılır?” uygulama hakkında sıklıkla merak edilen konulardan biridir. Saç ekiminde uygulama genellikle enseden greft adı verilen saç kökleri alınmasıyla başlar ve bu kökler belirlenmiş saçsız bölgeye ekilir. Ancak çok nadirde olsa bazı durumlarda kişinin şakak ya da ense bölgesindeki saç yetersiz olabilir. Bu gibi durumlarda kişinin göğüs duvarı ya da kolları gibi bölgelerinden saç kökü alınır. Uygulama ise saç kaybının miktarına ve ekilecek bölgeye göre birkaç saatte tamamlanır. Kişide ekim yapılacak saçsız alan büyükse tedavi birkaç seansta tamamlanır.

Kişiye ilk müdahale sedasyonla lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ekim tamamlandıktan sonra kişinin başına özel yapıda olan bir bandaj uygulanır ve kişi 1-2 saat sonra taburcu edilir. Çok nadir olarak yaşansa da aşırı ağrı durumunda ağrı kesici ile kontrol sağlanır. Tüm bu işlemlerin ardından kişi 3 günlük ev istirahati sonrası başı kapalı olacak şekilde rutin hayatına dönebilir. Ekim yapılan bölgenin pansuman işlemleri de 5. gün yapılır.

Saç Ekiminde Kullanılan Yöntemler

Saç ekimi gelişen teknoloji doğrultusunda yeni tekniklerle uygulanan bir işlem haline gelmiştir. Saç ekimi fiyatları da bu tekniklere ve ekim yapılacak alanın boyutuna göre farklılık gösterir. Yöntemler ise aşağıdaki gibidir:

FUE Yöntemi ile Saç Ekimi

Günümüzde sıklıkla kullanılan bir saç ekimi yöntemi olan FUE yöntemi, yenilikçi bir uygulamadır ve göğüs ya da sırt kullarının transplantasyonuna da izin verir. Bu teknikte 0.6 - 0.7 mm kalınlığında mikro motor uçlar kullanılır. Bu uçlar sayesinde de kıl köklerinin alındığı bölgede iz kalmaz ve hasta işlem sonrasında az ağrı hisseder. İşleme başlamadan önce lokal anestezi uygulaması yapıldığından işlem sonrasında da hasta herhangi bir ağrı veya acı hissetmez. Bu yöntemin uygulama adımları aşağıdaki gibidir:

 • FUE saç ekimi yönteminde ilk olarak saç köklerini tespit edebilmek adına ve ekim yapılacak bölgeyi daha net görebilmek adına saçlar 1 mm uzunluğunda kalacak şekilde kısaltılır.
 •  Ardından kökü kullanılacak olan kıllar da 1 mm boyunda tıraşlanır.
 • Bu işlemin tamamlanması ile hastanın acı hissetmemesi adına işlem yapılacak bölge lokal anestezi yardımıyla uyuşturulur.
 • Mikro motor uç ile saç kökü ortalanarak deriden çıkarılır.
 • Çıkarılan saç kökleri zarar görmemesi için özel bir solüsyon içerisinde bekletilir.
 • FUE yöntemi ile 1 seansta 2500-7500 arası saç telinin nakli gerçekleştirilebilir.
 • Saç nakil işleminde saçın çıkış yönünün ve hastanın saç yapısının dikkate alınması önemlidir. Böylelikle ekimin doğal durması sağlanır.

FUE Yöntemi ile Saç Ekimi Sonrası

Ekilen saçlar 1. ayın sonunda dökülmeye başlar. 2. ve 3. aylar arasında da yeni saçlar belirgin bir şekilde uzamaya başlar. Peki, saç ekimi ne kadar sürede sonuç verir? 6. ayın sonlarına doğru da ekim yapılan bölge son görünümüne kavuşur. İşlem uygulanan bölgenin en doğal görünümü de 1-2 sene sonra oluşur. Ekilen saçlar kişinin kendi DNA’sını taşır ve bu nedenle aynı renkte uzar.

DHI Yöntemi ile Saç Ekimi

DHI saç ekimi, tıraşsız saç ekimi olarak da adlandırılır. Bu yöntemin amacı, mevcut saçlara herhangi bir zarar vermeden seyrek saç bölgelere daha sık ve doğal görünen uygulamayı gerçekleştirmektir. Bu yöntemde aynı zamanda kişi günlük hayatına da kısa sürede dönebilir. Bu işlemin uygulama aşamaları da aşağıdaki gibidir:

 • Ekim işlemi öncesinde saç ekimi yapılacak bölge ve donör bölge, yüksek çözünürlüklü kamera ile bilgisayar ortamında detaylı bir şekilde analiz edilir. Bu analiz ile kişinin saç tipi, ekim yapılacak alanın yoğunluğu, dökülme yoğunluğu ve donör olarak alınabilecek kök miktarının tespit edilmesi amaçlanır.
 • Bu analiz sonucunda da saçlara bir miktar kesme işlemi uygulanır ve ekim işlemi uygulanacak bölgenin tasarımı yapılır.
 • Ardından hastanın işlem sırasında acı hissetmemesi adına donör bölge lokal anestezi ile kolaylıkla uyuşturulur.
 • Bu işlemin uygulanması ile mikro uçlar ile saç kökleri alınarak özel bir solüsyonda bekletilir.
 • Kök alım işleminin tamamlanmasının ardından ekim yapılacak alana lokal anestezi uygulanır. Saçın doğal yapısına ve çıkış yönüne göre mikro uçlarla ekim gerçekleştirilir.

DHI Yöntemi ile Saç Ekimi Sonrası

DHI yöntemi ile herhangi bir kanal açma işlemi uygulanmaz. Bu nedenle işlem sonrasında yaşanan kabuklanma süresi ve iyileşme oldukça kısadır. Az miktarda görülen kabuklanmalar ise 1 hafta içinde dökülür. 2-3 hafta arasında da ekilen saçlar dökülme gösterir. 3. ayın sonunda da saçlar yavaş yavaş uzamaya başlar ve 6. ayın tamamlanması ile saçların büyük bir kısmı çıkar. 1. yılın tamamlanması ile saç ekimi sonuçları belirginleşir ve saç ekimi doğal bir görünüm kazanır.

Saç ekimi yaptırmayı düşünüyor ve konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız "20 Soruda Saç Ekimi" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

*İçeriklerde Büyük Anadolu Hastaneleri'nin tedavi sunan sağlık hizmetlerine yönelik bilgiler bulunmamaktadır. Sayfamızdaki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır, tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.
 

Kişiye özel bir hat olan saç çizgisi, doğal saç sınırına özel belirlenir. Bu detaya dikkat edilerek ve alın kasına inilmeden ayarlama yapılır. Ancak geniş alın yapısına sahip olan ya da saçlarının her iki yanı da boş olan kişilerin saç hattında bazı değişiklikler yapılabilir. Bu durumu saç şekli, hastanın yüz tipi, saçsız derinin durumu ve saçların dökülmesi de belirler.Ekim işlemi gerçekleştirilmiş olan saçlar, işlemin ardından birkaç hafta içerisinde dökülmeye başlar. Ardından dökülen bu saçlar, 3-4 aylık bir zaman diliminde de yeniden çıkar. Saçlar bu geçici dökülme evresini tamamladıktan sonra kalıcı saçlara sahip olur.Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 22.12.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 22.12.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER