444 3 703

En Sık Görülen Bahar Hastalıkları ve Alınması Gereken Önlemler

 

Soğuk ve kasvetli geçen kışın ardından gelen bahar havası, bazı hastalıkları da beraberinde getirir. Özlemle beklenen bu güzel ayın keyifli geçmesi adına alabileceğiniz bazı önlemler ve bahar hastalıkları yazımızın devamında.

Üst Solunum Yolu Hastalıkları

Havaların geçiş aşamasında olduğu bahar aylarında nezle ve grip gibi rahatsızlıklarda artış olur. Baharda çiçeklerin açması, hava hareketlerinin yaşanması ve arıların aktif olması virüslerin taşınmasını sağlar. Bu nedenle hasta olmamak adına vitamin desteği almak, su tüketimini artırmak, terlemekten kaçınmak ve uykusuz kalmamak son derece önemli.

Bahar Yorgunluğu

Tipik bir durum olan bahar yorgunluğunda baş ağrıları artar ve sürekli uyuma isteği yaşanır. Bahar yorgunluğu denilen durumu aşmak için spor yapmalı, bol su içmeli, vitamin ve mineral takviyesi almalı ve uyku düzenine dikkat edilmelidir.

Alerjik Astım

Alerjik astım hastalığınız varsa bahar aylarında her zamankinden dikkatli olmalısınız. Bronşların iltihaplanması ile öksürük, nefes almada güçlük çekme ve hırıltı gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Bu durumları en aza indirmek için alerjenlerden uzak durmalısınız.

Ürtiker (Kurdeşen)

Ciltte kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklık olarak kendini gösterir. Bu duruma neden olabilecek alerjenlerden uzak durmak alınabilecek en iyi önlemdir.

Mide ve Bağırsak Hastalıkları

Mide ve bağırsak sistemi hastalıklarından olan reflü ve gastrit bahar mevsimi ile birlikte artış gösterir. Baharda bazı virüsler nedeniyle ishal vakaları da artar. Bu durumlardan korunmak adına dengeli beslenmeli, sebze ve meyveler bol suyla yıkanmalıdır.

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi)

Alerjik nedenlerle burun mukozasının iltihaplanması ile meydana gelen alerjik rinitin en büyük nedenlerinden biri polenler. Halk arasında saman nezlesi olarak da adlandırılan alerjik rinit; burun akıntısı, burunda tıkanıklık ve kaşınma, gözlerde sulanma, öksürük, koku almada azalma ve geniz akıntısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Alerjik rinitte en sık yapılan hatalardan biri doktor tarafından verilen alerji ilaçları ve spreyleri düzenli kullanmamaktır. Güneş durumu tetikleyeceğinden mümkün olduğunca öğleden sonra dışarıya çıkmaya özen göstermelisiniz. Güneşli havalarda da güneş gözlüğü ve şapka kullanmaya dikkat etmelisiniz. Alerjiniz varsa bu havalarda çiçekli ortamlardan uzak durmaya çalışın.

Baharı Sağlıklı Geçirmeyi Sağlayacak 7 Püf Nokta

Baharı sağlıkla ve neşeyle geçirmek istiyorsanız bunlara dikkat:

  • Hijyen kurallarına dikkat etmeli, kapalı ve kalabalık olan ortamlardan uzak durmalı ve bulunduğunuz ortamı sık aralıklarla havalandırmalısınız.
  • Sağlıklı bir beslenme düzeni ile bağışıklık sistemini koruyun.
  • Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketin.
  • Turp, portakal, ıspanak, mandalina, pırasa, greyfurt ve lahana gibi C vitamini zengini olan sebzeleri tüketmeye özen gösterin.
  • Omega-3 kaynağı olan balığı haftada 2 kez tüketmeye çalışın.
  • D vitamini düzeyini mutlaka kontrol ettirin ve gerekiyorsa takviye kullanın.
  • Yeterli sıvı aldığınızdan ve düzenli uyuduğunuzdan emin olun.

 

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 31.03.2023 00:00Yayınlanma Tarihi: 31.03.2023 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER