444 3 703

Bronkoskopi Nedir? Bronkoskopi Neden Yapılır?

Çeşitli akciğer hastalıklarının tanısının konulması ve tedavi sürecinin başlatılması için bronkoskopi testinden faydalanılır. Solunum yollarını detaylı görmeyi sağlayan bu işlem, bronkoskop denilen bir cihazla yapılır. Bu işlem ayrıca yalnızca tanı koymak için değil tedavi için de uygulanabilir. Peki, Bronkoskopi nedir? Nasıl Yapılır?

Bronkoskopi Nedir?

Bronkoskopi, solunum yolları ve akciğerlerde bulunan sorunların tanılanması ve tedavisinde yardımcı olan bir işlemdir. Genellikle lokal anestezi altında uygulanan bu işlem bazı durumlarda nadir olarak genel anestezi ile de uygulanabilir. Bu işlemde plastik ve ince yapılı bir kamera tüpü ile solunum yolları ve akciğerler incelenir. İşlem ağızdan ya da burundan yapılabilir. Bu işlemin uygulanmasını gerektiren yaygın nedenler de BT taramasında görülen anormal bulgu, kalıcı öksürük, göğüs röntgeni, enfeksiyon ya da nefes almada güçlük çekilmesidir. Bronkoskopi işlemi akciğerlerdeki kanama ve tümörleri tespit etmede de yardımcı bir yöntemdir. Bu işlem ayrıca mukus ya da doku numunesi almak, tıkanıklıkları gidermek ya da hava yollarında bulunan yabancı cisimleri almak için kullanılır.

Bronkoskopi Neden Yapılır?

İşlem aşağıdaki nedenlerle uygulanır:

 • Akciğer dokusundan biyopsi alma
 • Akciğerde herhangi bir enfeksiyon durumu
 • Akciğerde kanama olması  
 • Akciğerde tümör şüphesi
 • Mukus temizliği
 • Solunum yollarının tıkanmasına neden olan cisimlerin çıkarılması
 • Sürekli öksürme
 • Tıkanmış hava yolunu açık tutmak

Bronkoskopi Kimler İçin Uygulanır?

İşlem aşağıdaki kişiler için kullanılır:

 • Akciğer tümörü şüphesi uyandıran lezyon saptanan kişiler
 •  Akciğer grafisinde lezyon saptanan ancak diğer yöntemlerle tanı konulamamış olgular
 • Sesin 2 haftadan uzun süre kısılması
 • Kronik öksürük durumu solunum fonksiyon testleri, akciğer grafisi, alerji testleri ve tomografi ile incelenmiş ancak tanı konulamamış kişiler
 • Öksürükle birlikte kan tükürme durumu olan ya da kanlı balgam çıkaranlar
 • Göğüs travması ve yaralanması yaşamış kişiler
 • Nefes alıp vermeden akciğerinde hışıltılı solunum duyulan olgular
 • Bronşlarda yoğun sekresyon birikimi olanlar

Bronkoskopi İşlemi Nasıl Yapılır?

Bronkoskopi nedir? Bronkoskopi nasıl yapılır?” merak edilen konu başlıkları arasındadır. Bu işlem lokal ve genel anestezi altında uygulanır.

Lokal anestezi altında yapılan bronkoskopi işleminde burnun içi ve boğazın arkasına lokal anestezik ilaç püskürtülür ve uyuşturulur. İşlem sırasında hastanın kan basıncı ve kalp atış hızı bir monitörden takip edilir. Ardından göğüs hastalıkları uzmanı, bronkoskop cihazının uç kısmını burun deliğinden aşağı yönlendirir. Ancak kişi dar burun deliklerine sahipse işlem ağızdan da uygulanabilir. Bu işlemle gerekli incelemeler yapılır ve gerek görülmesi durumunda biyopsi ve yıkama suyu alınarak patoloji laboratuvarına gönderilir.

Genel anestezi altında yapılan işlem ise tedavi durumlarında tercih edilir.

Bronkoskopi Öncesi Hasta Nasıl Hazırlanır?

“Bronkoskopi uyutularak yapılır mı? Hasta nasıl hazırlanır?” diye merak ediyorsanız lokal anestezi ve genel anestezi altında uygulanan işlemden 1 hafta önce kan sulandırıcı ilaçların bırakılması tavsiye edilir. Ek olarak işlemden 7-8 saat önce hastanın bir şey yiyip içmemesi de gerekir.

Bronkoskopi Kaç Dakika Sürer?

“Bronkoskopi kaç dakika sürer?” merak edilen sorular arasında. İşlem lokal anestezi altında uygulanıyorsa 15-30 dakika sürer. Ek olarak işlem öncesi hazırlık ve sonrası için de 3 saat süre gerekir.

Bronkoskopi İşlemi Riskli midir?

Bronkoskopi riskleri de genel olarak merak edilir. İşlem genellikle güvenlidir ve çok nadir komplikasyon görülür.

Bronkoskopi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bronkoskopi sonrası komplikasyon yaşanıp yaşanmadığını belirlemek adına kişi 1-2 saat boyunca müşahade altına alınır. İşlem sonrası boğaz ve ağız bölgesinde bir uyuşma olur. Bu uyuşma hissi geçene kadar kişinin 3 saat boyunca bir şey yiyip içmemeye özen gösterilmelidir. Uyuşma geçtikten sonra kişide öksürük, boğazda ağrı ya da ses kısılması yaşanabilir. Buna ek olarak işlem sonrası aşağıdaki durumlar gözlemlenmesi durumunda mutlaka uzmana başvurulmalıdır. Bu durumlar:

 • Bir günden fazla devam eden yüksek ateş
 • Göğüste ağrı
 • Nefes almada gücük çekme
 • Öksürükle birlikte çok miktarda kan gelmesi

Bronkoskopi Ücreti Ne Kadar?

“Bronkoskopi fiyatı nedir?” merak edilen bir diğer konudur. Bronkoskopi fiyatı işlem yapılacak hastaneye göre farklılık gösterir. Bu nedenle “Bronkoskopi ücreti ne kadar?” diye merak ediyorsanız mutlaka detaylı bir muayeneden geçmelisiniz.

Bronkoskopi Yaptıranların Yorumları

Bronkoskopi yaptıranların yorumları işlemi yaptırmak isteyenler için önemli bilgiler sunar. Bu yorum ve değerlendirmelere göz atarak işlem öncesi ve sonrası hakkında kapsamı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bronkoskopi ile balgam temizleme ve hava yolu tıkanmaları özelinde neler yapıldığını da böylelikle öğrenebilirsiniz.

Yorum Ekle


KATEGORİLER