444 3 703

Ameliyatsız Prostat Kanseri Tedavisi: HIFU

Bilgi Talep Formu

 

HIFU, prostat kanseri için son yıllarda kullanılan ameliyatsız bir tedavi şeklidir. High Intensity Focused Ultrasound yani yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason dalgaları olan bu teknoloji ile prostat kanserinde nokta hedefli ve ameliyatsız tedavi gerçekleştirilebilir. Üstelik bu teknoloji sayesinde yalnızca hastalık bölgesi tedavi edilir ve çevre dokular zarar görmez. HIFU teknolojisi ayrıca cinsel fonksiyon bozuklukları ve idrar kaçırma gibi durumlar için de kullanılır. Bu işlemin süresi uygulanacak bölgenin büyüklüğüne göre farklılık gösterir ancak ortalama süre 1-2 saattir.

HIFU Yöntemi Nedir?

Prostat kanserinde fokal tedavi olarak işlev gören ve nokta atışı tedaviyi gerçekleştiren HIFU, yalnızca prostatın hastalıklı bölgesini tedavi eden ve çevre dokulara zarar vermeyen bir yöntemdir. Cinsel fonksiyon bozukluğu ya da idrar kaçırma gibi riskleri de ortadan kaldırmada kullanılır.

HIFU Yöntemi Hangi Hastalar İçin Uygundur?

HIFU yaptıranlar genellikle prostat kanserinin başlangıç evresinde olan hastalardır. Bu hastalarda kanser küçüktür ve yayılmamıştır. Prostat kanserinde T1 ya da T2 evresinde olan hastalar bu tedavi için en uygun gruptur. Bunun yanı sıra idrar kaçırma sorunu bulunan ve cinsel işlev bozukluğu yaşayan kişilere de uygulanır.

HIFU Nasıl Uygulanır?

Prostat kanseri tedavisi ilk olarak hastaya hafif dozda anestezi uygulanarak başlatılır. Ardından hastanın makatından prob ile girilir ve prostatın kanserli olan bölgesine yüksek güçte ultrason dalgaları verilir. Bu dalgaların emilimi ile bölgede 85-100 derecelik ısı artışı yaşanır ve kanserli hücreler tahrip edilir.

HIFU Yönteminin Özelliği Nedir?

HIFU yaptıranların yorumları ve yapılan araştırmalar sonucu bu yöntemin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Ağrısız bir uygulamadır.
  • Anestezi alamayan ileri yaş hastalarda da uygulanabilir.
  • Çevre organ ve dokulara hasar vermez.
  • Komplikasyon riski düşüktür.
  • Tek seanslık bir uygulamadır. İşlem sonrasında hasta yalnızca 1 gece hastanede kalır ve ertesi gün taburcu olabilir.

HIFU uygulaması ile yalnızca kanserli dokular hedeflenir ve bu bölgeye özel dalgalar verilir.

HIFU Prostat Tedavisi Fiyatları

HIFU prostat tedavisi fiyatları işlem yapılacak bölge özelinde farklılık gösterir. Bu nedenle HIFU fiyat bilgisi önceden alınmalıdır.

Bilgi talep formunu doldurarak Büyük Anadolu Hastaneleri tarafından uygulanan prostat tedavisi ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Yorum Ekle


KATEGORİLER
Bilgi Talep Formu

Bilgi almak için formu doldurun!