444 3 703

Menopoz Nedir? Menopoz Belirtileri Nelerdir?

 

Kişinin regl döngüsünün bittiğini gösteren menopoz belirtileri, biyolojik sürecin bir parçasıdır ve doğal bir biçimde yaşanır. Doğurganlığın bittiğinin de bir habercisi olan bu dönem kadınlarda dünya genelinde 45-55 yaş aralığında başlar. Bu yaş aralığı Türkiye için 46-48 yaşları arasıdır. Bu dönem öncesinde ve gerçekleştiği dönemde farklı belirtilere neden olur. Bu belirtiler biyolojik olabildiği gibi zihinsel ve fizyolojik olarak da görülebilir ve her kadın özelinde farklıdır. Peki bu dönemde neler yaşanır ve menopoza ne iyi gelir? Dünya Menopoz Günü özelinde sizler için derlediğimiz yazıda bu sorunların yanıtlarını ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Menopoz Nedir?

“Menopoz ne demek?” sorusu merak edenler için şu şekilde yanıtlanabilir:

Kadının hayat döngüsü için son derece önemli olan bu dönemi Dünya Sağlık Örgütü, yumurtalık faaliyetlerinin sona erdiği ve regl döngüsünün sonlandığı bir dönem olarak tanımlar. Kadınlardaki menopoz döneminin başlangıç yaşı genel olarak genetik faktörler ve çevre ile yakından bağlantılıdır. Buna bağlı olarak da bazı kadınlarda erken menopoz durumu yaşanabilir. Peki erken menopoz nedir? Regl döngüsünün 40 yaşından önce kalıcı bir şekilde sonlanmasıdır. Erken menopoz belirtileri ve tedavisi kadın özelinde farklıdır.

Menopoz Dönemleri Nelerdir?

40 yaşından önce görülen menopoz erken menopoz yaşı olarak kabul edilir. En geç menopoz yaşı ise 55 yaşından sonrasıdır. Dünya Sağlık Örgütü bu süreci 3 ayrı döneme ayırır. İşte bu dönemler:

Premenopoz: Pre menopoz belirtileri kişinin menopoza yaklaştığına dairdir. Menopoz öncesi dönemdir. Bu süreç, kadının son regl döngüsünden önceki yıllarda başlar. Peki pre menopoz belirtileri nelerdir? Bu belirtiler regl düzensizlikleri, iştahın artması, yumurtlamanın azalması, aşırı terleme, uyku sorunları, sinirlilik şeklindedir. Bu dönemde kadın düşük bir ihtimal olsa da hamile kalabilir. Genellikle 4 yıl sürer ve kadının 12 ay boyunca regl görmemesi ile sonlanır. Sonrasında kadın için menopoz dönemi başlar.

Menopoz: Son görülen reglin üzerinden 12 ay geçmesiyle başlar. Bu dönemde kadın yumurtalıkları işlevini kaybeder.

Postmenopoz: Menopozdan sonraki yıllardır. Bu dönemde belirtiler azalır. Ancak kadın bu dönemde kemik erimesi ve kalp gibi çeşitli hastalıklarda risk altındadır. Bu nedenle bu dönemde düzenli doktor kontrolü ve sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları üzerinden durulmalıdır.

Menopoza Ne Zaman Girilir?

“Menopoz belirtileri nelerdir kaç yaşında başlar?” sorusu bu dönemle ilgili merak edilen konuların başında gelir. Menopoz belirtileri ve yaşı her kadın özelinde farklı olsa da genel bir yaş aralığı bulunur. “Menopoz belirtileri kaç yaşında başlar?” sorusu bu hususta 45 ile 55 yaş şeklinde yanıtlanabilir.

Menopoz Belirtileri Nedir? Menopoz Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

“Menopoz belirtileri nelerdir?” sorusunun yanıtı şöyledir:

 • Erken menopoz belirtileri regl düzensizlikleri, aşırı terleme, uyumada güçlük çekme, iştahın artması, gerginlik, yumurtlamanın azalması, ateş basması ve depresif bir ruh hali şeklindedir. Bu belirtiler yalancı menopoz belirtileri olarak da adlandırılır.
 • Alıngan ruh hali
 • Ani ruh hali değişimleri
 • Ciltte kuruluk
 • Gece terlemeleri
 • Memedeki dolgunluğun kaybolması
 • Metabolizmanın yavaşlaması ve kiloda artış
 • Öfke
 • Saçların incelmesi
 • Sıcak basmaları
 • Uyku problemleri
 • Üşüme

Menopoz Belirtileri Ne Zaman Başlar?

“Menopoz belirtileri ne zaman başlar?” diye merak ediyorsanız ilk belirtilerin 45 ile 55 yaş arasında başladığını bilmelisiniz. Bu dönemde menopoz belirtileri testi ile doğru tanı alınabilir. Bu nedenle ön menopoz belirtileri yakından takip edilmelidir.

Menopoz Tanısı Nasıl Koyulur?

Evde menopoz testi ile pratik bir tanı alınabilir. İdrar ile yapılan bu test kitlerinin çubukları idrarda artan FSH hormonuna duyarlıdır. Kadının menopoza yaklaştığı ve girdiği dönemde FSH hormon düzeyinde artış yaşanır ve bunun bir sonucu olarak da idrarla atılan FSH miktarında artış olur. İdrarla yapılan bu testler ünite değeri vermez yalnızca FSH miktarını ölçer. Bu testin mantığı idrar ile yapılan gebelik testleri ile aynıdır. Ancak menopoz teşhisi daha farklı olduğundan evde yapılan idrar testi sonuçlarına tek başına güvenilmemesi gerekir. Mutlaka bir doktor muayenesine gidilmelidir. Peki menopoz muayenesi nasıl yapılır? Muayenede hekim hastanın öyküsünü dinler ve reglin 3.gününde kandaki FSH ile LH hormonlarının ölçümü için laboratuvar testi ister.

Menopoz teşhisi için bakılan hormon testleri aşağıdaki gibidir:

 • FSH
 • Östrojen (Estradiol, E2)
 • LH
 • İnhibin B
 • Testosteron ve Progesteron
 • HCG

Menopoz Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Menopoz nedir? Tedavisi nasıldır?” sorusu da aşağıdaki gibi yanıtlanabilir:

Tedavi sürecinde ilk olarak “Menopoz belirtileri nasıl olur?” sorusu kişi özelinde incelenir. Ancak menopoz belirtileri ve tedavisi, menopozun doğal bir süreç olması nedeniyle yoktur. Tedavi sürecinde yalnızca kişinin yaşam kalitesini artırmaya yönelik yöntemler kullanılır. GRT yani hormon replasman tedavisi bu yöntemlerden biridir. Bu yöntemde kişiye östrojen ve progesteron kombinasyonları ya da östrojen ilaçlar verilir. Böylelikle kadındaki vajinal kuruluk, sıcak basması ve gece terlemesi gibi belirtiler azaltılır.

Menopozda Cinsel Yaşam

Menopoz belirtileri ve cinsellik konu hakkında merak edilir. Menopoz belirtileri tedavisi devam etse de kişinin cinsel yaşamı sona ermez. Yalnızca kadının östrojen azlığı yaşaması nedeniyle cinsel organlar küçülür. Bunun bir sonucu olarak da kadın cinsel ilişki sırasında ağrı hissi yaşayabilir. Ancak bu ağrılar çeşitli yağlarla azaltılabilir.

Menopoz Döneminde Psikoloji

“Menopoza giren kadın ne yapmalı?” diye merak ediyorsanız bu dönemde sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Menopoz belirtileri terleme, sinirlilik gibi zor bir dönemi ifade eder. Kadının 45- 50 yaşlarında görülen bu dönemde, yumurtlama da olmaz ve bunun sonucunda gebelik yaşanmaz. Bunun yanında menopoz öncesi dönemde görülen ara kanamalar, akıntılar, ateş basmaları, ruh hali değişimleri ve göğüslerde yaşanan hassasiyette artma yaşanabilir. Bu nedenle bu süreç sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve düzenli doktor kontrolleri ile yönetilmelidir.

Menopoz Sonrası Görülen Rahatsızlıklar

Menopoz sonrasında kadının premenapozda yaşadığı belirtiler devam eder. Bunun yanında menopoz sonrası dönemde aşağıdaki durumlar yaşanır:

 • Ağızda kuruluk, diş eti hastalıkları ve ağızda kötü tat yaşanır.
 • Ciltte kuruluk, yara iyileşmesinde gecikme ve cildin esnekliğinin kaybı gibi durumlar yaşanır.
 • Damar sertliği yaşanır.
 • Deride incelme görülür ve derideki kolajen miktarı azalır.
 • Genital organlarda küçülme yaşanır.
 • Kadın sık idrara çıkma, ağrılı cinsel ilişki, vulvada kaşıntı, idrar kaçırma, rahimde sarkma, makatta sarkma ve idrar kesesinde sarkma gibi durumlar yaşar.
 • Kadındaki kolesterol miktarı artar.
 • Kadındaki saç ve kıl miktarı da büyük ölçüde azalır.
 • Kalp hastalıklarına yakalanma riski artar.
 • Osteoporoz yaşanır.
 • Reflü durumu yaşanabilir.
 • Şişmanlama görülür.
 • Yüksek tansiyon ortaya çıkabilir.

Menopoza Girenlerin Yorumları

Menopoza girenlerin yorumları bu sürece henüz girmemiş kadınlar için oldukça önemlidir. Bu yorumlarda sık rastlanan “43 yaşında menopoza girdim.” Kadının erken menopoz yaşamasını ifade eder. Bu süreçte kadının sağlıklı beslenmesi, hareketli bir yaşam tarzı kazanması ve kendine zaman ayırması önemlidir. Yorumlar arasında şiddetli yaşanan 30 yaşında menopoz belirtileri de görülür. Bunun yanında bazı kadınlar 35 yaşında menopoz belirtileri gördüğünü de sıklıkla dile getirir. 40 yaş menopoz belirtileri ve tüm erken menopoz riski azaltmak adına dikkate alınması gereken faktörler aşağıdaki gibidir:

 • Doğurganlığa önem verilmelidir.
 • Yaşam tarzına ve beslenmeye dikkat edilmelidir.
 • Sigara kullanımı sonlandırılmalıdır.
 • İdeal kilo mutlaka korunmalıdır.
 • Radyasyon maruziyeti mümkün olduğunca azaltılmalıdır.

 

Menopozda Beslenme ve Egzersiz

Menopoz belirtileri nelerdir bitkisel tedavi yöntemi var mı?” sorusu da merak edilen konular arasında. Menopoz, bir kadının yaşamında olan doğal bir süreç olduğundan tedavisi bulunmaz. “Menopoz belirtileri nelerdir bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?” sorusu bu hususta şöyle yanıtlanabilir:

Bu dönemde kadının metabolizma hızı yavaşlayacağından kadının sebze ve meyve tüketimini artırması önemli. Bunun yanında yaşanacak olan osteoporozdan korunmak adına kadının günlük 1500 mg kalsiyum alması gerekli. E vitamini bakımdan zengin bir beslenme düzeni de oldukça önemli. Çünkü E vitamini, halsizliğin ve sıcak basmalarının önlenmesinde yardımcıdır. Bu dönemde D vitamini seviyeleri korunmalıdır. Bu seviyeler D vitamini testi ile kontrol edilebilir. Tuz tüketimi yarıya indirilmelidir. Düzenli egzersize de önem verilmelidir. Günlük kalori alımı 400 ya da 600 kalori azaltılmalıdır.

Menopoz belirtileri kanama süreci genel olarak hemen kesilmez. Menopoz belirtileri aşırı kanama olması progesteron ve östrojen hormonlarının üretimindeki düzensizliklerle ilgilidir.

“Menopoz belirtileri neler?” diye merak ediyorsanız bu belirtiler arasında baş, eklem ve kas ağrılarının da olduğu bilmelisiniz. Bunun menopoz belirtileri kasık ağrısı yaşanmasına da neden olur.

“Erken menopoz belirtileri nelerdir?” sorusu bu dönem hakkında merak edilen konuların başında gelir. Erken yaşta menopoz belirtileri her kadın özelinde farklı olabilir. Bu nedenle erken menopoz belirtileri ve yaşı da farklılık gösterir. Erken menopoz belirtileri ise regl düzensizlikleri, aşırı terleme, uyumada güçlük çekme, iştahın artması, gerginlik, yumurtlamanın azalması, ateş basması ve depresif bir ruh hali şeklindedir. Bu belirtiler yalancı menopoz belirtileri olarak da adlandırılır.

Menopoz belirtileri adet düzensizliği yaşanmasına neden olabilir. Ancak kadın menopoz öncesi dönemde hamile kalabilir.

“Menopoz belirtileri kaç yıl sürer?” diye merak ediyorsanız bu belirtilerin genellikle son regl döneminden sonra 4 yıl sürdüğünü bilmelisiniz. Ancak bu durumun kişinin fizyolojik yapısı ile yakından ilgili olduğu da unutulmamalı.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 19.10.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 19.10.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER