444 3 703

NST Testi Nedir?

 

Gebeliğin 32.haftasından sonra uygulanan NST ile bebeğin durumu hakkında bilgi edinilir. Peki, nonstres test nedir?

NST Testi Nedir?

“NST testi nedir?” sorusu merak edenler için şu şekilde yanıtlanabilir:

Bu test anne karnındaki bebek hakkında bilgi edinilmesini sağlayan pratik bir uygulamadır. Normal şartlarda bebek, anne karnında ideal ve güvenli bir ortamda gelişir. Ancak bazı durumlardan kaynaklı olarak bu gelişim normal seviyede olmaz. Bebeğin beslenmesini sağlayan damarlardaki kan akışının yeterli olmaması, bebeğin rahimde iyi beslenmemesi, amniyotik sıvının azalması gibi nedenlerle bebekte sıkıntı yaşanabilir ve bu bebek için stress durumu olarak adlandırılır. Böyle bir durumun erken evrede tespit edilmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde anne bebeğini kaybedebilir. NST testi de bu durumun yaşanmaması ve bebeğin erken dünyaya gelip gelmemesinin netleştirilmesi adına uygulanan bir testtir.

NST Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

“Non stress test nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?” diye merak ediyorsanız bu testin hamileliğin 32. haftasından sonra uygulandığını bilmelisiniz. Test yalnızca bebeğin anne karnındaki sağlığını kontrol etmek adına uygulanır.

NST Nasıl Uygulanır?

“Test nasıl uygulanır? NST probları nasıl yerleştirilir?” sorusu da şu şekilde yanıtlanabilir: Bu test kardiotakograf adı verilen bir cihaz ile uygulanır. Bu uygulama için anne adayının karnına bebeğin kalp atışlarını ve rahimdeki kasılmaları algılayan problar yerleştirilir. Ardından annenin eline bebeğin hareketlerini hissetmesi halinde basması için buton verilir. Ortalama 20 dakika süren bu işlemle bebeğin kalp atışlarındaki değişiklikler kayda alınır ve kağıda aktarılır.

NST Değerleri Nedir?

“Non stress testi nedir? Değerleri nedir?” sorusunun yanıtı da şöyledir: Normal bir hamilelik boyunca bebeğin kalbi 1 dakikada 120 ile 160 arası atar. Bu atışlar bir süre takip edildiğinde de azalıp arttığı görülür. Bu dalgalanma ile de bebeğin sağlı hakkında bilgi edinilir. Bu süreçte beklenilen bebeğin hareketlenmesi durumunda kalp atımının hızlanması ve sonra da normal ritmine geri dönmesidir.

NST Yorumlama Nasıl Olur?

NST yorumlama örnekleri ile bebeğin kalp atışları takip edilir ve bu atışlardaki dalgalanmalar da son derece olumludur. Bu durum da reaktif NST olarak değerlendirilir. Ancak bazı durumlar nedeniyle bebeğin problemi olduğunda hareketleri kısıtlanır ve testte ideal olan kriterler görülemez. Bu durum da Non-reaktif NST olarak tanımlanır. Ancak bebeğin uyuması durumunda bebek hareket ya da seslerle uyandırılır. Bebeğin canlılığını tehlikeye atacak bir sorun olması durumunda da NST düzelmez.

NST Testi Ne Zaman Yapılır?

“NST nedir, ne zaman yapılır?” diye merak ediyorsanız bu testin doktor kararı doğrultusunda 32. haftadan sonra normal gebelik takibinde uygulandığını bilmelisiniz. Test genel olarak 15 günde bir tekrar edilir. 36. haftadan sonra da haftada 1 uygulanır ve doğum esnasında devamlı takip edilir.

NST Riskli Gebeliklerde Ne Zaman Kullanılır?

NST testi doktorun gözlemine bağlı olarak riskli gebeliklerde ya da gebeliğin son haftalarında uygulanır.

Non Stres Test Yorumlama Kim Tarafından Yapılır?

Non stres test yorumlama kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılır. Hamilelikte NST testi, sancı hakkında da bilgi verir.

NST Kalp Atışı Kaç Olmalı?

“NST kalp atışı kaç olmalı?” diye merak ediyorsanız bebek kabinin dakikada 120-160 arası atması gerektiğini bilmelisiniz.

NST Değeri Kaç Olursa Doğum Başlar?

“NST değeri kaç olursa doğum başlar?” sorusunun yanıtı da şöyle: 20 dakika süre ile yapılan gözlemde en az 3 düzenli ve 40 mmHg üzerindeki kasılma doğumun başladığının işaretidir.

NST Öncesi Açlık Gerekir mi?

“NST'ye girmeden önce ne yapılmalı?” diye merak ediyorsanız bu testten önce herhangi bir hazırlık yapmanıza gerek olmadığını, aç ya da tok olmanızın bir fark yaratmadığını bilmelisiniz.

NST Ne Kadar Sürer?

Hamilelikte NST testi nedir? NST ne kadar sürer?” sorusunun yanıtı da 10 ile 20 dakika arasıdır.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 14.08.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 14.08.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER