444 3 703

Trigliserid Yüksekliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

 

Yüksek olması durumunda damar ve kalp rahatsızlıklarında inmeye kadar çeşitli sağlık sorunlarına neden olan trigliserid dikkate alınması gereken bir konudur. Bu değerin yüksek olması ileri evrede diyabet ve kalp krizine de neden olabilir. Peki trigliserit nedir?

Trigliserid Nedir?

Trigliserid nedir?” sorusu merak edenler için şu şekilde yanıtlanabilir: Kanda bulunan bir yağ türüdür. Besinler ile vücuda alınan yağlar trigliserid olarak depolanır. Bu depolar genellikle öğün aralarında, uzun süreli açlıkta, spor sırasında ya da hormon üretiminde kullanılır. Bu depoların yükselmesi alınan kalorinin yakılandan fazla olması ya da yağ ve karbonhidrat ağırlık beslenme nedeniyle olur. Bu durum da hipertrigliserdemididir. Bu nedenle LDL, VLDL ve HDL değerlerine bakılırken mutlaka trigliserid değerlerine de bakılır.

Trigliserid Yüksekliği Nedir?

“Trigliserid yüksekliği nedir?” sorusu da merak edilenler arasında. Trigliserid yüksekliği kanda aşırı derecede trigliserid bulunmasıdır. Bu trigliserit değeri de 150 mg/dl üzerinde çıkar. Değerin bu derecede yüksek olması damar ve kalp rahatsızlıkları için önemli bir risk faktörüdür. Bu rahatsızlıklar kalp krizi, inme gibi hastalıkları da beraberinde getirir.

Trigliserid Neden Yükselir?

“Trigliserid yüksekliği neden olur?” sorusu da şu şekilde yanıtlanabilir: Sağlıksız beslenme, obezite, alınan kalori miktarının harcanandan fazla olması, ailede yüksek trigliserid durumunun bulunması, alkol ve sigara kullanımı, tiroit kaynaklı sorunlar, böbrek ve karaciğer hastalıkları bu değerin yükselmesine sebebiyet verir. Trigliserid yüksekliği belirtileri genel olarak gözlemlenmez. Ancak rutin kan testlerinde saptanabilir. “Trigliserid nasıl düşürülür?” diye merak ediyorsanız sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmalı ve rutin kontrollere önem vermelisiniz.

Trigliserid Düşüklüğü Nedir?

Trigliserid düşüklüğü, 150 mg/ dl değerinin altındaki trigliserid anlamına gelir. Bu durum genel olarak bir sorunu işaret etmez. Peki trigliserid düşüklüğü nelere yol açar? Bu düşüklük üşüme, ciltte incelme ve kuruluk, kasa kaybı ve saç kırılması gibi durumlara neden olur.

Trigliserid ve Kolesterol Arasındaki Fark

Kolesterol ve trigliserid de kanda dolaşan lipid türleridir. Ancak trigliserid kullanılmayan kaloriyi depolayarak vücuda enerji sağlar. Kolesterol ise karaciğer, hormonlar ve vücudun diğer fonksiyonlarında önemli rol oynar. Kolesterol ve trigliserid yüksekliği de birbirinden farklı belirtiler verir. Kolesterol ve trigliserid yüksekliği belirtileri de kan testleri ile saptanabilir.

Trigliserid Değeri Kaç Olmalı?

“Trigliserit kaç olmalı?” sorusu da merak edilenler arasında. Bu değer yetişkinler için 150 mg/dl altı normal, 151-200 mg/dl sınırda yüksek seviyedir. 500 mg/dl ve üzeri de çok yüksek seviye anlamına gelmektedir. Trigliserid yüksekliği belirtileri söz konusu olduğunda açlık ve tokluk insülini, tokluk kan şekeri, LDL, kolesterol, HDL ürik asit seviyeleri de kontrol ettirmelidir.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 16.08.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 16.08.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER