444 3 703

Üre Nefes Testi Nedir? Hangi Hastalıkların Tedavisi İçin Kullanılır?

 

Dünya genelinde yaygın görülen enfeksiyonlardan biri de helikobakteri pilori. Bu enfeksiyon mide ile onikiparmak bağırsağında birikir ve bunun sonucunda da iltihap, ülsere hatta ileri evrede kansere yol açabilir. Bu nedenle bu durumun erken evrede tespit edilmesi ve gerekli tedavinin uygulanması önemlidir. Üre nefes testi de bu tespitte başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlayan bir testtir.

Üre Nefes Testi Nedir?

“Üre nefes testi nedir?” sorusu merak edenler için şu şekilde yanıtlanabilir: Helikobakter pilori enfeksiyonunun tespit edilmesini sağlayan bu test, oldukça pratik ve güvenilir bir yöntemdir. Bu enfeksiyon mide ve onikiparmak bağırsağına yerleşerek çoğalır. Bakteri atıkları sonucu kişinin savunma sisteminin tepkimesi ile gastrit, mide ülseri, mide lenfoması ve mide kanseri gibi mide hastalıkları ortaya çıkar. C13 üre nefes testi, helikobakter pilori tanısı için kullanılan yeni nesil testlerden biridir. Bu test radyoaktif madde içermez. Aynı zamanda kolay ve hızlı bir uygulama sağlar. C14 üre nefes testi de bir diğer tanılama testidir.

Üre Nefes Testi Hangi Hastalıkların Tanısı İçin Yapılır?

Üre nefes testi yapan hastaneler bu testi aktif helikobakter pilori enfeksiyonunun tespit edilmesinde kullanır.

Üre Nefes Testi Nasıl Yapılır?

Nefes üre testi için hastaya içinde işaretli üre bulunan bir miktar su verilir. Hasta bu suyu hiç aralık vermeden içer. Yutmadan önce ağzının bu suyla çalkalanmaması gerekir. 30 dakika sonra hasta derin bir nefes alarak mavi tüpe nefesini boşaltır.

Üre Nefes Testi Fiyatları

Üre nefes testi fiyatları merak edilen konular arasındadır. Helikobakter nefes testi fiyatı uygulama detayına göre farklılık gösterir. Bu nedenle C-14 üre nefes testi fiyatı ve diğer uygulamaların fiyat aralığı işlem öncesinde öğrenilmelidir.

Üre Nefes Testi Öncesinde Neler Yapılmalı?

Helikobakter nefes testi öncesinde en az 6 saatlik açlık uygulanmalıdır. İşlemden 1 saat önce de su içilmemeli ve sigara tüketilmemelidir.

Üre Nefes Testi Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Üre nefes testi yapan laboratuvarlar bu testin sonuç raporlarını 2 gün sonra verir.

Üre Nefes Testi Sonucu Değerlendirmesi

Helicobacter üre nefes testi değerlendirmesi şöyledir:

Bu değerlendirmede bazal (0. dakika) ve 30. dakikalarda okunan değerlerin farkına bakılır. Bu değerler referansın altında ise negatif, üstünde ise pozitiftir. Peki helicobacter pylori testi pozitif ne demek? Sonucun pozitif çıkması helikobakter pilori enfeksiyonu olduğu anlamına gelir. “Helicobacter pylori testi negatif ne demek?” sorusunun yanıtı da helikobakter pilori enfeksiyonu yoktur. Eğer üre solunum testi sonucuna göre helikobakter pilori enfeksiyonu varsa antibiyotik tedavisi uygulanır. 6 hafta sonra da test yeniden yapılır.

Yorum Ekle


KATEGORİLER