444 3 703

Batı Nil Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

 

Batı Nil virüsü, sizi hasta edebilecek mikroskobik mikropların neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Batı Nil virüsü ile enfekte olmuş sivrisinekler, cildi ısırdıklarında bu hastalığın bulaşmasına neden olabilir. Batı Nil virüsü çoğu insanda küçük semptomlara neden olur veya hiçbir semptom yaratmaz. Nadir durumlarda da tehlikeli nörolojik enfeksiyona sebebiyet verebilir. İşte sizin için hazırladığımız Batı Nil virüsü rehberi!

Batı Nil Virüsü Nedir?

“Batı Nil virüsü nedir?” sorusu merak edenler için şu şekilde yanıtlanabilir:

Bu virüs insanlarda ölümcül bir nörolojik hastalığa sebebiyet verebilir. Bununla birlikte, enfekte olan kişilerin yaklaşık %80'i herhangi bir semptom göstermez. Batı Nil virüsü esas olarak enfekte sivrisineklerin ısırıkları yoluyla insanlara bulaşır. Kuşlar da Batı Nil virüsünün doğal konakçılarıdır. Batı Nil Virüsü (WNV) insanlarda nörolojik hastalığın yaşanmasına ve ölüme neden olabilir. WNV genellikle Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Batı Asya'da bulunur. WNV, kuşlar ve sivrisinekler arasındaki bulaşmayı içeren bir döngüde doğada tutulur. İnsanlar, atlar ve diğer memeliler de bu virüsle enfekte olur. Batı Nil Virüsü (WNV), flavivirüs cinsinin bir üyesidir ve flaviviridae familyasının Japon ensefalit antijenik kompleksine aittir.

Batı Nil Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Batı Nil virüsüne yakalanan çoğu insan hastalanmaz. Bazı insanlarda da belirtiler görülür. İşte genel Batı Nil virüsü belirtileri:

 • Ateş
 • Baş ağrısı veya vücut ağrıları
 • Bulantı ve kusma
 • İshal
 • Karın veya sırtta kaşıntılı döküntü
 • Şişmiş lenf düğümleri (boynunuzdaki bezler gibi)

 

Batı Nil virüsü ile enfekte olan kişilerin %1'inden azı, merkezi sinir sistemini etkileyen daha ciddi semptomlar yaşar. Batı Nil virüsü ensefalit veya menenjite (beyin veya omurilikte tehlikeli iltihaplanma) neden olabilir. Bu iltihap derhal tedavi edilmezse hayatı tehdit edici olabilir. Batı Nil virüsünün herhangi bir ciddi semptomu varsa doktorunuzu aramanız önemlidir. Bu semptomlar ise şöyledir:

 • Yoğun, çok ağrılı baş ağrısı
 • Sert boyun
 • Duygusal karışıklık
 • Kas zayıflığı veya kontrol edilemeyen hareketler (titreme veya kasılmalar)
 • Koma
 • Felç
 • Yüksek ateş (39.5 °C'nin üzerinde)

Batı Nil Virüsü Nedenleri Nelerdir?

Batı Nil virüsü enfeksiyonu genellikle enfekte olan sivrisineklerle yayılır. Sivrisinek önce virüsle enfekte olmuş bir kuşu ısırır. Ardından insanı ısırarak bulaştırır. Nadir durumlarda kan ve organ nakli, emzirme ve hamilelik hastalığı yayabilir. Enfekte olmuş sivrisinek tarafından ısırılan herkes Batı Nil virüsü alabilir. Bununla birlikte, ısırılan kişilerin %1’inden azı ciddi veya hayatı tehdit eden semptomlar geliştirir. Yaş, Batı Nil enfeksiyonunda ciddi semptomlara neden olan en önemli risk faktörlerinden biridir. 60 yaşın üzerindeyseniz ciddi semptomlar yaşama olasılığınız yüksektir. Şiddetli semptom riskinizi artıran tıbbi durumlar şunları içerir:

 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Diyabet
 • Hipertansiyon
 • Kanser
 • Bozulmuş bağışıklık sistemi

Batı Nil Virüsü Nasıl Teşhis Edilir?

Batı Nil virüsü tedavi sürecinin gerçekleşmesi için teşhis edilmesi önemlidir. Basit bir kan testi Batı Nil virüsü teşhisini doğrulayabilir. Batı Nil virüsü testi, kanınızdaki Batı Nil virüsü antikorlarını (vücudunuzun virüsle savaştığını gösteren proteinler) analiz eder ve bulur. Bunun yanında kişide belirti ve elde edilen bulgulara göre de omurilik sıvısı ile test yapılır.

Batı Nil Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

Özel bir Batı Nil virüsü tedavisi ya da aşı bulunmaz. Ancak kişiye ağrı kesici ilaçlar verilir. Ciddi semptomlar yaşayan hastalar için de hastane ortamında tedavi uygulanır.

Batı Nil Virüsü Nereden Geldi?

1937'de bilim adamları ilk olarak Afrika'da, Uganda'nın Batı Nil bölgesinde Batı Nil virüsünü tanımladılar. Bugün Hawaii ve Alaska hariç birçok kıtada ve ABD'deki çoğu eyalette bulunabilir. Batı Nil virüsü Türkiye vakaları ise 2010 yılından Kasım 2021’e kadar 107 kişidir. (15’i ölümle sonuçlanmıştır.) 31 Ağustos 2022 itibariyle Avrupa Birliği ülkelerinde de 45 kişi enfekte olmuştur. Bu vakaların 5’i ölümle sonuçlanmıştır. 23 Ağustos 2022 itibariyle Amerika’da 98 vaka bildirilmiştir ve bunlardan 66’sı menenjit veya ensefalit gibi nöroinvaziv hastalık ve 32’si de nöroinvaziv olmayan hastalık olarak bildirilmiştir.

Batı Nil Virüsü Ne Kadar Yaygındır?

Birçok insan sivrisinekler tarafından ısırılır ancak çok azı Batı Nil virüsünden hastalanır. Batı Nil virüsüne yakalanan 5 kişiden sadece 1’inde herhangi bir semptom vardır. Semptomları olan çoğu insan ise influenzayı (grip) yansıtan küçük ağrılar ve ağrılar yaşar. Vakaların% 1'inden azında Batı Nil virüsü insanları çok hasta edebilecek bazen hayatı tehdit eden bir enfeksiyona neden olur.

Batı Nil Virüsüne Nasıl Yakalanırsınız?

Batı Nil virüsüne virüslü bir sivrisinek tarafından ısırıldıktan sonra yakalanırsınız. Sivrisinekler genellikle enfekte bir kuşu ısırarak Batı Nil virüsüne yakalanırlar. Enfekte bir sivrisinek sizi (veya bir hayvanı) ısırdığında, virüsü tükürükleri yoluyla iletir.

Batı Nil Virüsü Bulaşıcı mı?

“Batı Nil Virüsü bulaşıcı mı?” sorusu da şu şekilde yanıtlanabilir: Batı Nil virüsü insandan insana doğrudan bulaşmaz.

Batı Nil Virüsü Nasıl Bulaşır?

“Batı Nil virüsü nasıl bulaşır?” sorusunun yanıtı da şöyledir: Bu virüs, enfekte olmuş sivrisineklerin sokması ile bulaşan viral bir hastalıktır. Batı Nil Virüsü etkeni, Culex cinsi sivrisineklerin ısırması ile insanlara bulaşır.

Batı Nil Virüsü Nasıl Etki Eder?

Batı Nil virüsü ısırığı genellikle çok az semptoma neden olur ya da kişide hiçbir semptom yaratmaz. 5 kişiden 1’i tipik olarak tedavi edilmeden kaybolan hafif, grip benzeri semptomlar alır. 150 vakadan birinde Batı Nil virüsü daha ciddi bir sorundur. Beyni ve sinir sistemini etkileyen tehlikeli bir enfeksiyona neden olabilir. Bu enfeksiyon, kas güçsüzlüğü gibi kalıcı veya kalıcı yan etkilere neden olabilir.

Batı Nil Virüsü Öldürür mü?

Batı Nil Virüsü ölüm oranı bu virüsle enfekte olmuş 150 kişide %10'dur.

Batı Nil Virüsü Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Batı Nil virüsü ateşi ve diğer semptomları enfekte olduktan 3 gün ile 2 hafta sonrasında başlar.

Batı Nil Virüsü İçin Kimler Risk Altındadır?

Batı Nil virüsü genellikle sivrisinek ısırıkları yoluyla yayıldığından dışarıda zaman geçiren herkes risk altındadır. Yine de çoğu sivrisinek Batı Nil virüsüne sahip değildir. Sivrisinekler sıcak havalarda, Haziran ve Eylül ayları arasında, alacakaranlık ve şafakta aktiftir. Bunun yanında 60 yaş ve üstü kişilerin daha ciddi Batı Nil virüsü semptomlarına sahip olma olasılığı daha yüksek olabilir. Zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olmak da sizi daha fazla risk altına sokar. Bazı insanlar otoimmün bir hastalık veya kanser gibi tıbbi durumlar nedeniyle düşük bir bağışıklık sistemine sahiptir. Nadir durumlarda Batı Nil virüsü kan nakli veya organ nakli yoluyla yayılır.

Batı Nil Virüsü Önlenebilir mi?

Batı Nil virüsü korunma yolları merek edilen konu başlıkları arasındadır. Hiçbir aşı Batı Nil virüsünü önleyemez. Riski azaltmanın en iyi yolu kendinizi sivrisinek ısırıklarına karşı korumaktır. Bunun için sivrisineklerin aktif olduğu zamanlarda dikkatli olmalısınız. Böcek kovucu kullanabilirsiniz.

Doktoru Ne Zaman Aramalıyım?

Batı Nil virüsü enfeksiyonu sert boyun, yoğun baş ağrısı, yüksek ateş gibi ciddi semptomlara neden olduysa mutlaka doktorunuzu aramalısınız.

Özetle:

Batı Nil Virüsü insanlarda enfeksiyona yol açar. Bu virüsün ana konağı da Culex cinsi sivrisineklerdir. Bu hastalık kişiden kişiye bulaşmaz. Ancak nadir olarak organ nakli ve kan transfüzyonu ile bulaşır. Bunun yanında doğumda anneden bebeğe de geçebilir.

Bu hastalığın kuluçka süresi 2 ile 15 gün arasıdır. Bu sürenin ardından bazı vakalarda hiçbir belirti gözlemlenmezken bazı vakalar ciddi klinik tablolar yaratabilir. Hatta bu vakalar ölüme de yol açabilir. Bu hastalıkta ilk belirti baş ağrısıdır. Grip benzeri belirtilere sırt ağrısı da eşlik edebilir. Yüksek ateş aniden başlar, kaslarda güçsüzlük ve halsizliğe neden olur. Deride kızarıklık, kusma, mide bulantısı, ishal ve bilinen lenf bezlerinin aşırı şişmesi de diğer semptomlardır.

Enfekte olan kişilerin %80’ninde belirti görülmez. Belirti görülen vakaların %20’sinde de yüksek ateş görülür. Sinir sistemi tutulumu ise vakaların %1’lilk dilimindedir. Virüse bağlı olarak görülen sinir sistemi tutulumu sonucunda da Batı Nil Nöro İnvaziv Hastalık gelişir. Bu vakaların %65’i ensefalit yani beyin iltihabı, %30’u menenjit ve geriye kalan %5’i de akut flask paralizi durumunu yaşar. Tüm vakaların %1’i felç, menenjit ve ensefalit ile sonuçlanır. Ensefalit ile sonuçlanan vakaların %20’si hayatını kaybeder.

Bu virüs için herhangi bir aşı ya da ilaç bulunmaz. Bu nedenle alınacak önlemler hayati önem taşır. Bu virüs insanlara genel olarak enfekte sivrisineklerden bulaşır. Bu nedenle vakalar yaz aylarında çoğalır. Virüsün yayılmasını durdurmak adına ilaçlama yapılmalıdır. Sivrisineklerin yoğun olduğu bölgelerde geceleri uzun kollu kıyafetler giyilmelidir. Kapı ve pencerelerde sineklik olmalıdır. Bunun yanında sulak alanlardan uzak durulmalıdır. Son olarak riskli bölgelere yapılacak seyahatler öncesinde de böcek kovucu ilaçlar temin edilmelidir.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 08.09.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 08.09.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER