444 3 703

Gece Öksürüğünden Hızlı Kurtulmanın 4 Yolu

Bilgi Talep Formu

 

Solunum yollarında bulunan tahriş edicileri temizleyen doğal bir refleks olan öksürük, geceleri daha da şiddetlenebiliyor. Uyku kalitesinin düşmesine neden olan bu durum “Gece öksürük krizine ne iyi gelir?” sorusunu akıllara getiriyor. “Yatınca öksürükten uyuyamıyorum.” diyorsanız ve çözümünü arıyorsanız işte gece öksürüğünden hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak 4 pratik yol:

Gece Öksürüğü Nedir?

Gece öksürüğü genellikle kişinin yatar pozisyona geçmesiyle başlayan öksürük türüdür. Vücudun doğal reflekslerinden biri olan öksürük gece başladığında uykunun bölünmesine ve kişinin yeni bir güne yorgun uyanmasına neden olacak kadar şiddetli olabilir. Anlık çözümler bulurken gece yaşanan öksürüğün nedeninin bilinmesi önemlidir. Özellikle kış aylarında yaygın görülen bu şikayet farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Gece Öksürük Neden Olur?

Gece öksürük neden olur?” diye merak ediyorsanız işte bu sorunun yanıtı:

Geceleri yaşanan öksürüğe grip, soğuk algınlığı veya alerji gibi faktörler neden olabilir. Bu faktörler yatar pozisyona geçtiğinizde solumun salgılarının boşaltılmasını zorlaştırır ve akıntı birikmesi yaratarak aniden gelen öksürük krizi durumunu tetikler. Özellikle çocuklarda şiddetli görülen gece öksürük krizi nedenleri ve “Çocuklarda gece öksürük neden olur?” sorusunun yanıtı ise şöyledir:

 • Adenoidlerin büyümesi,
 • Boğaz ve burun dokusunu alevlendirebilecek buhar, duman solunumu,
 • Boğmaca hastalığı,
 • Burunda küçük yabancı cisim olması,
 • Çocuğun yalnız uyuma veya karanlıktan korkması,
 • Geniz akıntısı,
 • Mide asidinin özofagusa geri akması ve boğazın tahriş olması,
 • Pnömoni, soğuk algınlığı veya grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları,
 • Polen, toz akarı, küf, evcil hayvan tüyü ve sigara dumanı gibi alerjenler,
 • Solunum yolu alerjileri, rinit veya astım,
 • Viral enfeksiyonlar.

Gece Öksürük Krizine Ne İyi Gelir?

“Yetişkin ve çocuklarda gece öksürük ne iyi gelir?” sorusu merak edilen konular arasında. Gece öksürük durumunu önlemek için ilk olarak detaylı sağlık kontrolü yaptırılmalıdır. Böylelikle geceleri yaşanan öksürüğün altında yatan hastalık varlığı uygun bir tedavi ile kontrol altına alınabilir. İşte en hızlı öksürük kesici çözümler:

1.Boğazı nemlendirmek

Çocuk ve yetişkinlerde gece öksürüğü durumunda işe yarayan yöntemlerden biri de öksürük ortaya çıktığında oda sıcaklığında su veya ılık çay içmek gece öksürüğünün durdurulmasında faydalı olabilir. Ballı ılık süt de uykuya daha hızlı dalmanızı sağlayacak diğer bir seçenektir.

2.Solunum yollarını temiz tutmak

“Gece öksürük nasıl kesilir?” sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt solunum yollarının temiz tutulmasıdır. Balgam oluşumunu önlerken burun içinde mukus birikmemesine de dikkat etmelisiniz. Yoğun bir mukus birikimi olması durumunda nebülizatör uygulayabilir, burnunuzu yıkayabilir veya buhar soluması yapabilirsiniz.

3.Evdeki havanın kurumasını önleme

“Gece öksürük nöbeti nasıl geçer?” sorusunun bir diğer yanıtı da evdeki havayı nemlendirmektir. Evde bulunan havanın aşırı kurumasını önlemek adına radyatörün üzerine bir kase su koyabilir ya da ılık suyla ıslatılmış havluyu sandalyeye asabilirsiniz. Soğuk nemlendirici kullanmak da yararlı bir çözüm olabilir. Nemlendirici cihaza hem öksürüğün yatışmasına hem de ortamın güzel kokmasına yarayan aromatik yağlardan ekleyebilirsiniz. Okaliptüs ve papatya yağı bu bakımdan en ideal seçenekler.

4.Evi temiz tutmak

“Öksürük gece neden artar?” sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri de tozlu ortamdır. Ortamda bulunan toz nedeniyle yaşanabilecek gece öksürük nöbeti önlemek için evinizi her zaman temiz ve düzenli tutmalısınız. Bu öksürüğünüzü yatıştırmada büyük fark yaratacaktır. Bu konuda size yardımcı olabilecek ipuçları ise şöyle:

 • Mümkün olduğunda pencereleri açarak evi iyi havalandırın,
 • Mümkünse pelüş oyuncakları, perdeleri ve kilimleri çıkarın,
 • Evinizi günlük olarak temizleyin, keskin kokulu ürünler kullanmaktan kaçının.
 • Özellikle yatak, kanepe ve raflarda bulunan fazla nesneleri ve kağıtları çıkarın.
 • Nevresim takımını sık sık değiştirin.
 • Mümkün olduğunda yastık ve şilteleri güneşlendirin.
 •  Akarları biriktirebilecekleri için yastıklarınızı ve yastık kılıflarınızı düzenli olarak değiştirin.

Gece Öksürüğünde Hangi Doktora Gidilir?

Gece öksürük ve nefes darlığı durumu aldığınız önlemlere rağmen geçmiyorsa öksürük boğaz hastalıklarının neden olduğu bir semptom olduğundan mutlaka kulak burun boğaz alanında uzman bir doktora gitmelisiniz.

Bilgi talep formunu doldurarak Büyük Anadolu Hastaneleri kulak burun boğaz hastalıkları bölümü ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 08.02.2023 00:00Yayınlanma Tarihi: 08.02.2023 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER
Bilgi Talep Formu

Bilgi almak için formu doldurun!