444 3 703

HOSPİTALPARK HAYALLERİNİZİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİNİZ BİR KURUMDUR....

HOSPİTALPARK HAYALLERİNİZİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİNİZ BİR KURUMDUR....
1985 tarihinde Kocaeli/Gebze de üç çocuklu bir ailenin en küçük oğlu olarak dünyaya geldim. Evli ve bir kız babasıyım.
İlk ve orta öğrenimimi Gebze/Balçık Köyün de, lise öğrenimimi Gebze Endüstri Meslek Lisesinde Okul birincisi olarak tamamladım. 2003 yılında okul birincisi olmama rağmen dönemin meslek liselerinin kat sayı problemi nedeniyle istediğim üniversite ve bölümlere yerleşemeyerek o yıl 2000 okul birincisi gibi bende açıkta kalarak yerleşemedim. Ailemin çektiği maddi sıkıntılar nedeniyle dershaneye gitmek yerine hem çalışıp hem okumaya karar verdim. Bu nedenle Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye bölümüne giriş yaparak 2007 yılında mezun oldum. Üniversiteye girdiğim aynı yıl çalışma hayatına atılarak hem okuyup hem çalışmaya başladım. 
İş hayatıma ilk başlangıcım olan, Gebze Fatih Devlet Hastanesi Hasta Hakları, Personel ve Eğitim Servisinde Dört yıl boyunca görev aldım ve en son ilgili hastanenin Başhekimi Özel kalemliğinde bulundum. Daha sonra 2008 yılında vatani görevimi yapmak üzere ilgili hastaneden Başhekimliğin Takdir belgesiyle ayrıldım.
2010 yılında Özel bir hastanede Kalite Direktörü olarak yine sağlık sektöründe göreve başladım. Bir yıl sonra aynı kurumda Medikal Muhasebe Müdürlüğüne getirildim. Üç yıl bu görevde kaldığım hastanenin başka kurum tarafından alınmasıyla tüm idareciler gibi yollarımı ayırmak zorunda kaldım.
2014 yılının ilk ayında evim dediğim, evimin sıcaklığını bulduğum ve iş hayatında ki dönüm noktası olarak düşündüğüm Hospitalpark Darıca Hastanesinde göreve başladım. Halen Hospitalpark Darıca Hastanesi Hastane Müdürlüğünü devam ettirmekteyim. Bu kurumda göreve başlayana kadar On yılımı verdiğim sağlık sektöründe Hospitalpark Darıca Hastanesi benim için bir milat olmuş ve artık çalışma hayatım Hospitalpark’tan önce ve Hospitalpark’tan sonra şeklinde ikiye ayrılmıştır. Çünkü aidiyet duygusunun ön planda olduğu, iş yerinden çok ev sıcaklığının bulunduğu, hastalara hizmet verirken aynı zamanda kendimizi geliştirdiğimiz ve gerçek ilgi alaka ve hizmet anlayışının ne olduğu hatta ne olması gerektiğini öğrendiğim bir Hastane haline gelmiş bir kurumda çalışmanın da aynı zamanda gururunu taşımaktayım. Üç yılını tamamlayacağım kurumumda hasta memnuniyeti ve birebir ilgi ve alaka, güler yüz ve yardımseverlik ön plana çıkmakta olup, hastanın ne istediğini bilip yardımcı olmak ve bizden memnun bir şekilde ayrılması kadar insanı mutlu eden bir sektör daha tanımadım.
Bu nedenle sağlık sektöründeki altın kuralın tamamen hasta memnuniyeti olduğunu düşünüyorum. Otelcilik hizmetleri, alınan ücretler v.s. daha sonraki planlarda kalıyor. Çünkü sağlık sektörü çok farklı bir sektör. Hastanın memnun olmasının ve şifa almasının dışında elle tutulan hiç bir şey yok. Bir gıda sektörü gibi değil. Bir yere gidip yemek yemek ve yenilen yemekten haz almak gibi değil. İnsanlar ayrı bir psikolojiyle hasta psikolojisi dediğimiz bir psikolojiyle geliyor. Fiziken rahatsız oldukları kadar ruhende hassas bir dönemden geçiyorlar. İşte tamda burada en can alıcı nokta dediğimiz hasta memnuniyeti devreye giriyor. Hastanın çünkü şifa alması sadece fiziken değil ruhen de olmalı. Bunun içinde hastaya vereceğiniz ilgi alaka, güler yüz hepsi bir arada memnuniyeti getirmekte. Bu nedenle de Sağlık Bakanlığımızın çok sevdiğim bir sloganı var “hastaya güler yüz, hekime saygı” bu sloganı iş hayatımda çok benimsemişimdir. Bu nedenle bende diyorum ki her zaman ne olursa olsun “hastaya güler yüz = memnuniyet= saygı”
Tayfun Mercan
Darıca Hastane Müdürü

Yorum Ekle


KATEGORİLER