444 3 703

Tam Endoskopik Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatını Op.Dr.Naki Keleş Taşova'da Anlattı

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Naki Keleş, ‘tam endoskopik bel fıtığı ameliyatı’nın kemik veya kas yapısında herhangi bir bozukluğu olmayan tüm bel fıtığı hastalarına uygulanabildiğini söyledi.
Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri tarafından bilgilendirme amacıyla düzenlenen ’Sağlık Seminerleri’nin bir yenisini daha Amasya’nın Taşova ilçesinde gerçekleştirdi. Taşova Öğretmenevi toplantı salonunda düzenlenen seminere vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.
Seminerin açılış konuşmasını yapan Büyük Anadolu Hastaneleri Kurumsal İlişkiler ve İş Geliştirme Müdürü Fatih Esen, "Bel fıtığı tedavisinde yeni bir yöntem olan ve Karadeniz Bölgesi’nde sadece hastanemizde uygulanan tam endoskopik kapalı bel fıtığı ameliyatı hakkında bilgilendirmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz seminerlerimizde alanında uzman doktorlarımız tarafından katılımcılara konuyu A’dan Z’ye anlatıyoruz. Samsunumuz da, çevre illerde ve ilçelerimizde geleneksel hale getirdiğimiz sağlık konferanslarımızda amacımız insanların korkulu rüyası olan fıtık konusunda bilgilendirmektir” dedi.

Kısa sürede iyileşme
Daha sonra sunumlarını gerçekleştiren Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Naki Keleş, bel fıtığı tedavisinde yeni bir yöntem olan tam endoskopik kapalı bel fıtığı ameliyatı hakkında önemli bilgiler verdi. Yapılan yöntem hakkında konuşan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Naki Keleş, “Bel fıtığı belirtileri arasında bel, bacak ağrıları en sık görülen belirtilerdir. Ancak ağrıların nedeninin kesin olarak bel fıtığı nedeniyle ortaya çıkıp çıkmadığının belirlenebilmesi için röntgen ya da MR gerekebilir. Çünkü bel ağrısı bu bölgede bulunan kas ve bağlardaki başka bir problem (kas zorlanması gibi) nedeniyle de yaşanabilir. Tam endoskopik bel fıtığı ameliyatı bel bölgesine arkadan (interlaminar) veya yan taraftan (transforaminal) 0,5 cm’lik cilt kesesi ile lokal anestezi altında 4 mm’lik bir endoskop borusu ile girilip, ekrandan cerrahi alan görülerek gerçekleştirilmektedir. Lokal veya epidural anestezi altında yapılan bir işlem olduğundan hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Ameliyattan kısa bir süre sonra yürüyebilir, aynı gün eve gidebilir. Çok kısa bir zaman içinde de işe dönebilir. Tam endoskopik bel fıtığı ameliyatı kemik veya kas yapıda herhangi bir bozukluğu olmayan tüm bel fıtığı hastalarına hastanemizde uygulanabilmektedir” diye konuştu.
Toplantı sonunda Opr. Dr. Naki Keleş, katılımcıların sorularına yanıt verdi.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 29.12.2023 09:35Yayınlanma Tarihi: 15.03.2017 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER