444 3 703

Elektronik cihazlar çocuk sağlığını olumsuz etkiliyor!

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Bilgilendiriyor !

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Nöroloji Uz. Dr. Dilek Kasım Yücel "Günlük hayatımızda kullandığımız elektronik cihazların çevresine verdiği elektromanyetik dalgaların insan bedeni üzerindeki olumsuz etkileri bir çok sağlık problemini beraberinde getiriyor." dedi.

 

Günlük yaşantımızda kullandığımız elektronik araç ve gereçlerin yaymış oldukları elektromanyetik dalgalara maruz kalınması durumunda insan vücudu üzerinde olumsuz etkileri mümkün olduğu bilim insanları tarafından kanıtlanmış bir durumdur.
Bu olumsuz etkiler hemen hemen tüm elektronik cihazlarda mevcut olmakla birlikte, maruz kalınan elektromanyetik dalganın gücü hangi seviyede olursa olsun zararlı olduğunu unutmamak gerekiyor.
Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Nöroloji Uz. Dr. Dilek Kasım Yücel "Elektronik cihazların insan bedeni üzerinde yarattığı sağlık problemleri hakkında önemli bilgiler verdi: "Elektromanyetik dalgalar vücuttaki dokulara ısıtarak veya kimyasal değişimlere yol açarak zarar verirler. Yüksek güçlü elektromanyetik dalgalar ısıya bağlı zarar verirken, düşük güçlü elektromanyetik dalgalara uzun süre maruz kalınmasıyla da dokularda kimyasal değişmeler nedeniyle zararlı etkiler ortaya çıkar.
Manyetik alanları oldukça büyük olan tüplü televizyonlar, mikrodalga fırınlar gibi yüksek gerilimle çalışan cihazların yakınında bulunmak, insan sağlığı açısından tehlike oluşturmaktadır. Bu nedenle, bu cihazlardan uzakta bulunmak manyetik
alanların etkisinden kurtulmak için yeterli korunmayı sağlar.

 

NROLOJ UZMANI DR DLEK KASIM YCEL
 
Manyetik alanın kısa ve uzun vadedeki etkileri ise,
Kısa vadede etkiler

 * Stres,
* Görüş alanın daralması,
* Kulak bölgesinde ısınma,
* Kalp pilinin bozulma riski,
* Kulak çınlaması,
* Yorgunluk hissi,
* Konsantrasyon bozulması,
* Baş ağrıları,
* İşitmede geçici aksaklılar,
* Sersemleme olarak sıralanabilir.
  Uzun vadede etkiler
* Genetik yapının bozulması,
* Beyin hücrelerinde ölüm ve beyin tümörü,
* Beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri,
* Kan beyin bariyerinin zedelenmesi,
* Kalp rahatsızlıkları,
* Hafıza zayıflaması,
* Kalıcı işitme bozuklukları,
* Embriyo gelişiminin zarar görmesi,
* Düşük riskinin artması,
* Kan hücrelerinin bozulması
 gibi sağlık sorunları olarak etkisini göstermektedir.
 Bu anlamda günlük yaşamda imkanları ölçüsünde manyetik dalgalardan korunması gerekmektedir. Binaların trafolardan en az 100 metre uzakta inşa edilmesi, televizyondan en az bir metre uzakta durulması, düşük radyasyonlu bilgisayar ekranı kullanılması ve LCD ekranların tercih edilmesi gibi öneriler dikkate alınmalıdır. " diyerek sözlerine son verdi.

 

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 29.12.2023 09:48Yayınlanma Tarihi: 23.11.2017 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER