444 3 703

BÜYÜK ANADOLU HASTANELERİ'NDEN HİPERTANSİYON SEMİNERİ

Büyük Anadolu Hastaneleri Çiftlik Hastanesi hekimlerinden Kardiyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Oğuzhan Yücel’in katılımıyla ‘Hipertansiyon ve Kalp Hastalıkları’ konulu seminere halkının yoğun katılımlarıyla gerçekleşti.

Büyük Anadolu Hastaneleri Çiftlik Hastanesi hekimlerinden Kardiyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Oğuzhan Yücel gerçekleşen programda ‘Hipertansiyon ve Kalp Hastalıkları’ konusunu anlatırken, yüksek tansiyonun kal krizi riskinin artırabileceğini söyledi.

Kan basıncınız ne kadar yüksek ve bu yüksek değerler ne kadar uzun süreli devam etmiş ise riskinizin o kadar fazla olacağını söyleyen Uzm.Dr. Oğuzhan Yücel; ‘Hipertansiyon sadece koroner kalp hastalığı için değil inme, göz kanamaları, böbrek yetmezliği gibi önemli pek çok sağlık sorununun da hazırlayıcısıdır. Felç geçirenlerin dörtte üçünün hipertansiyonlu olduğunu, kalp hastalıklarının üçte birinden hipertansiyonun sorumlu tutulduğunu, hipertansiyonun koroner kalp hastalığına yakalanma riskini 2-3 kat arttırdığını bilirseniz, bu sessiz ve sinsi sorununun önemini daha iyi kavrarsınız. Fazla kilolu, fazla tuz ve alkol tüketen, hareketsiz, stres yükü çok, uykusu düzensiz biri iseniz, hipertansiyon ile daha erken yaşlarda karşılaşacağınızı, işinizin daha da zorlaşacağını unutmamalısınız. Yüksek tansiyon sorunu ailenizde zaten yaygınsa ve siz orta yaşları tamamlamak üzere olan biri iseniz kan basıncınızı daha iyi izlemenizde ve doktorunuzu dinlemenizde yarar var. ” dedi.


Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 19.03.2018 00:00Yayınlanma Tarihi: 19.03.2018 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER