444 3 703

Hospitalpark Darıca Hastanesi'nden Ramazan'da Beslenme Önerileri

Büyük Anadolu Grubu Hastaneleri’nden Hospitalpark Darıca Hastanesi Diyetisyeni Şeyma Altun,

Ramazan Ayı’nda beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu yıl Ramazan ayında 17 saat kadar süren bir oruç söz konusudur. Ramazan ayında optimal beslenmeyi sağlamak önemlidir. Oruçlu iken başlıca endişe sıvı ve elektrolit dengesinin korunmasıdır. Çünkü yaz aylarında sıvı gereksinmesi genelde yüksektir ve bu durum ciddi sorun oluşturabilir. Dehidratasyonu önlemek için oruç öncesi ve oruç sonrasında yeterli miktarlarda su tüketilmelidir. Sağlıklı kalmak için doğru besinleri doğru miktarlarda seçmek çok önem kazanmaktadır.Yani protein yağ karbonhidrat dağılımını dengeli bir şekilde yapmalıyız.

Peki oruçlu günlerde nelere dikkat etmeliyiz?

Hospitalpark Darıca Hastanesi Dyt. Şeyma Altun, Sahur mutlaka olmalıdır. Mümkünse kahvaltı türü ve hafif geçirmeliyiz mide ve bağırsak sistemini yoran yiyeceklerden kacınmalıyız.ceviz,süt,yumurta,şeftali,peynir,yoğurt gibi gıdalar sahurda bizi tok tutacaktır.

İftarda nelere dikkat etmeliyiz?

Hurma ,kayısı ile oruç açıldıktan sonra suyumuzu içebiliriz. Sonrasında 1 kepçe çorba, ana yemek, yoğurt ve salata tüketebiliriz.

Oruç ile özdeşlenen ramazan pidesi tüketebilir miyiz ? evet tüketebiliriz. Önemli olan miktarıdır bu miktarda avuç içimiz kadardır.

İftar sonrası kan şekerimizi dengelemek için 1 porsiyon meyve ve süt veya kefir tüketimi iyi gelecektir veya 2 top dondurma.

Sahur ile iftar arasında 2 -2,5 litre su tüketimimiz olmalı. Su tüketimimizi desteklemek için suyumuzun içerisine çilek taze nane yaprağı limon ve 1 adet sade doğal maden suyu ilave edebiliriz.

Günlük 40 dakikalık yürüyüşte iyi gelecektir. Sahurda çok tuzlu yiyeceklerden uzak durmalıyız.

Hayırlı sağlıklı ramazanlar.Yorum Ekle


KATEGORİLER