444 3 703

Baş Dönmesini Azaltmak İçin Ne Yapmalıyız !

 BAŞ DÖNMESİNİN SEBEPLERİ 

Tansiyon düşmesi, Uzun süre aç kalınması, Dehidrasyon, Kan şekerinin düşmesi, Güneş çarpması, Kulak enfeksiyonu ve kulağın denge merkezinde meydana gelen diğer rahatsızlıklar, Aniden ayağa kalkıldığında oluşan ani kan basıncı düşüşü, Nörolojik rahatsızlıklar, Stres, Hamilelik, Migren, Travmalar, Araç tutması, Göz hastalıkları, Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi bir çok neden baş dönmesinin sebeplerindendir. 

Vertigo için alınması gereken önlemler 

Genel olarak hangi nedenle olursa olsun vertigolar konusunda ilk olarak ilaç tedavisine başvurulur. Bunun dışında beyinsel kaynaklı vertigolarda, şikayetlerin nedenine göre yaklaşım gerekmektedir. Beynin kanlanma bozukluğu sonucunda olan vertigolarda, aspirin ve çeşitli ilaçların kullanımı gerekmektedir. İleri derecede büyük damar darlığı olan hastalarda stent veya bypass ameliyatları da düşünülmelidir. Multipl sklerozlu olup vertigo şeklinde atak yapan hastalara ise yüksek doz kortizon verilmektedir. Vertigoya neden olan tümörlerin tedavisi cerrahidir. 

Baş dönmesi atağında yapılması gerekenler 

Hemen yere uzanılmalı ve baş hafifçe kaldırılmalıdır. Düşmeleri önlemek için önlem alınmalıdır. Bol sıvı tüketilmelidir. Baş dönmesi ataklarında araç kullanılmamalıdır. Özellikle yüksek yerlerde veya ağır makinalarda çalışma yaralanmalara neden olabilmektedir. Ani boyun ve baş hareketlerinden kaçınılmalıdır.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 08.03.2019 00:00Yayınlanma Tarihi: 08.03.2019 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER