444 3 703

Şeker Kulübü

Şeker Kulübümüz;; Diyabet - şeker hastalığına yöneliktir.

Diyabet ile Mutlu Yaşam

Kimlerde diyabet araştırılmalıdır?

 • Yaşamı hareketsiz olan kişiler,
 • Birinci derece akrabalarında diyabet hastası bulunanlar,
 • Hamilelikte diyabet saptanan ya da kilolu (özellikle 4.5 kg üzerinde) bebek doğuran hanımlar,
 • Hiper tansiyon hastaları (kan basıncı 140/90 mmHg ve üzeri),
 • Gizli şeker saptanmış olan kişiler,
 • Vücutta insulin direncinin arttığı bilinen bazı durumları olan kişiler (örneğin ensede koyu cilt lekelenmeleri olanlar veya polikistik over hastalığı bulunan genç kadınlar),
 • Aşırı kilolu olan, genç yaşlarda koroner kalp hastalığı başlamış veya lipidyüksekliği gibi sorunları olan şahıslar,
 • 25 yaşın üzerindeki her gebe kadında gebeliğin 24.-28. haftalarında şeker taraması yapılmalıdır.
 • 45 yaş üzerindeki tüm insanlar (özellikle normal kilonun üzerinde olanlarda) açlık ve tokluk kan glikoz düzeyi ölçülmeli, normal ise her 3 yılda bir tekrarlanmalıdır.

Hospitalpark Group Hastanelerinde Diyabet Polikliniği’nde;

 • Hastalığın ve komplikasyonlarının tanı/tedavisi için tüm olanaklar bulunmaktadır.
 • Diyabet polikliniğimizin en önemli özelliği, multidisipliner bir yaklaşımla her hastanın diyabet uzmanı önderliğinde, diyabet hemşiresi, diyetisyen ve psikologdan oluşan modern diyabet ekibi tarafından değerlendirilerek tüm sorunlarının aynı merkezde çözülmesidir.

Diyabet merkezimiz T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş standartlar çerçevesinde hizmet vermektedir.

DOĞRU ve ERKEN TEŞHiS

Diyabet kliniğimizde yaptıracağınız basit bir test ile, diyabet riskinizi belirleyebilirsiniz. Diyabet tedavi edilmediği taktirde çeşitli sağlık problemlerine yol açar. Erken teşhis, size sağlıklı bir yaşam şansı verir.

UYGUN BESLENME

Kan şekerini oluşturan asıl kaynak besinlerdir. Bu nedenle diyabet kontrolünün en önemli parçalarından biri olan doğru beslenme programı, diyabetli kişinin yaşına, fiziksel aktivite durumuna, beslenme alışkanlıklarına ve tedavisine göre uzman doktor ve diyetisyen işbirliği içinde, kişiye özel hazırlanmalıdır.

DOĞRU TEDAVi

Diyabet tedavisinin amacı vücuttaki kan şekeri seviyesini normal sınırlar içinde tutarak komplikasyon gelişmesini önlemektir.

Diyabetin Tip 1 ya da Tip 2 olmasına göre şekillenen diyabet tedavisi insülin, ilaç ya da ilaç + insülin şeklinde farklılık göstermektedir. Doğru tedavi programı, uzman doktor ve ekibi tarafından şekillendirilmelidir.

DÜZENLi DOKTOR KONTROLÜ

Düzenli olarak doktor takibinde olmak diyabet hastaları için diyabetin iyi yönetilmesi, kontrol altında tutulması ve mutlu bir yaşam sürmek adına çok önemlidir.

Hospitalpark Grubu Şeker Kulübü üyesi olan diyabetli hastalarımız takip programımıza dahil ediliyor, rutin takipleri yapılarak tetkik veya muayene zamanları kendilerine hatırlatılıyor.

DÜZENLi EGZERSiZ

Diyabet kontrolü için verilmesi gereken kilo verme ve kas gelişimi uygun egzersiz programı desteğiyle sağlanabilir. Düzenli egzersiz yapmak kalorileri yakmanın yanı sıra genellikle kan şekeri ve kolesterolü düşürmeye, tansiyon ve stresi kontrol altına almaya yardımcı olur. Egzersiz programı mutlaka tedaviye ve beslenme programına uygun olarak oluşturulmalıdır.

NEDEN PSiKOLOG DESTEĞi?

Beyinin enerji kaynağının glikoz olduğu düşünülürse, kan şekerinin düşmesi halinde, sinirlilik, tahammülsüzlük, kişilik değişikliklerinin olması olayın fizyolojik boyutunu da ortaya koymaktadır. Hem fizyolojik hem de psikolojik olan bu faktörler hasta yakınlarına psikoloğumuz tarafından anlatılmakta ve hasta yakınlarının hastaya nasıl destek olacakları öğretilmektedir.

Psikolojik durumu etkileyen bir başka konu da, ergenlik çağındaki diyabetlilerin sorunlarıdır. Arkadaşlarının yanında insülin yapması, insülin sonucu oluşan kilo problemleri, enjeksiyon yerinde lipodistrofi gibi dış görünüm bozuklukları, zaten ergenlik sorunlarıyla boğuşan gençte artı psikolojik yük getirecektir. Bu gibi durumlarda mutlaka psikolog desteği sağlanmalıdır.