444 3 703
Bilgi Talep Formu

Kök Hücre Tedavisi

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ NEDİR?

Kök Hücre bir çok farklı hücreye dönüşebilen ana hücre demektir. Vücudumuzda bütün dokular kök hücrelerden gelişmektedir. Bu hücreler vücudumuzun her yerinde bulunur. Ancak en yoğun olarak kemik iliği ve yağ dokusunda vardır. Kemik iliği veya yağ dokusunda bulunan kök hücrelerin çeşitli yöntemlerle alınıp hastalıklı bölgeye verilmesiyle yapılan tedaviye kök hücre tedavisi denilmektedir. Kök hücreler uygulandığı bölgede eksik olan dokunun hücrelerine dönüşerek (kıkırdak, kemik, kas gibi) işlev görmektedirler.

KİMLERE YAPILIR?

Kök hücre tedavisi tıbbın bir çok alanında uygulanmakla birlikte en çok Ortopedi ve Plastik Cerrahide kullanım alanı bulmaktadır. Ortopedide eklem kireçlenmelerinde, bazı kıkırdak hastalıklarında, kas ,tendon ve spor yaralanmalarında uygulanabilir. İkinci ve üçüncü derece eklem kireçlenmelerinde, diz kalça ve ayak bileğinde oldukça iyi sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca avasküler nekroz, osteonekroz ya da ostekondritis dissekans hastalıklarının erken evrelerinde de oldukça etkilidir.

BEN BU TEDAVİ İÇİN UYGUN MUYUM?

Bu tedavi 15-65 yaş arasında, kanser hastalığı ya da kanser tedavisi görmeyen, aktif enfeksiyonu ya da iltihabi romatizmal hastalıkları bulunmayan kişilere uygulanabilir. Ayrıca tedavinin uygulanabilmesi için eklemde dizilim kusuru (eğrilik) olmamalıdır. Bu nedenle tedaviye uygun olup olmadığınızın muayene ve tetkiklerden sonra doktorunuz tarafından belirlenmesi gerekir.

KİMLERE UYGULANMAZ?

-15 yaşından küçüklerde ve 65 yaşından büyüklerde

-Kanser hastalığı olanlarda, kanser tedavisi gören hastalarda ya da bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanan kişilerde iyileşme potansiyeli düştüğü için,

-Eklemlerinde dizilim kusuru (eğrilik) bulunan hastalara (Bu hastalarda eklemdeki eğriliğin aynı seansta düzeltilmesi sonrası tedavi uygulanabilir) bu tedavi uygulanmaz.

YAŞ SINIRI VAR MIDIR?

 65 yaş sonrası kemik iliği miktarı azaldığından, 15 yaş öncesi çocukların iyileşme potansiyeli yüksek olduğundan bu tedaviye gerek yoktur.

BU TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Bu tedavi anestezi altında ameliyathane şartlarında yapılır. Doktorunuz tarafından uygun anestezi yapıldıktan sonra göbek bölgesinden yapılan 0.5 cm'lik insizyondan girilerek liposuction (yağ alma) işlemi uygulanır. (Burada yapılan liposuction‘ın estetik veya zayıflama amaçlı yapılan liposuction ile karıştırılmamalıdır. Kök hücre elde etmek için yalnızca 100-150 cc'lik yağ alma işlemi yeterli olup bu işlem uzun süre yatmayı ya da hareketsiz kalmayı gerektirmez, estetik amaçlı yapılan liposuction daki riskleri taşımaz). Liposuction sonrası elde edilen yağlar mekanik bir kit yardımıyla süzülerek kök hücreler yaklaşık 30-40 cc'lik bir enjektörde toplanır. Bu hücreler diz veya hastalıklı ekleme iğne ile enjekte edilir. Eğer eklem içinde bir patoloji varsa (menisküs yırtığı gibi) ya da bir dizilim bozukluğu söz konusuysa (eğrilik gibi) bunlar da aynı seansta yapılacak kapalı veya açık ameliyatlarla düzeltilebilir.

İSTENMEYEN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

İstenmeyen bir etkisi yoktur. Tedavi son derece güvenlidir. Kök hücre tedavisi sonucu kanser oluşumu embriyonik kök hücre tedavisinin (kordon kanından elde edilen) bir komplikasyonu olup ülkemizin yanı sıra dünyada da bu tür bir uygulamaya izin verilmemektedir.

TEDAVİ SÜRECİ NASIL İLERLER?

Tedavi sonrası istenen etkinin elde edilme süresi hastalığın türüne ve derecesine bağlı olarak değişmekle birlikte genel olarak eklem kireçlenmelerinde 3-6 ay içinde iyi sonuç alınmaktadır.

TEDAVİ SONRASI NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Tedavi sonrası herhangi bir aktivite kısıtlaması gerekmemektedir. Uygulamadan sonra bağışıklık baskılayıcı ya da kortizon türü ilaçların da kullanılmaması gerekir.

Bilgi Talep Formu

Bilgi almak için formu doldurun!