444 3 703

Saç EkimiErkeklerde yirmili yaşlardan itibaren başlayan saç dökülmesi, erken yaşlarda görülmesi nedeniyle önemli bir sorundur. Üstelik erkeklerde genetik nedenlerle görülen saç dökülme problemi bazı hastalıklar ve hormonal sebeplerle kadınlarda da yaşanabilen bir durum haline gelmiştir. Bu problemi yaşayan kişilerin ilk olarak kapsamlı bir sağlık taramasından geçmesi ve dökülmeye neden olan özel bir sağlık problemi bulunup bulunmadığını öğrenmesi gerekir. Hormonal sorunlar, vitamin ve mineral eksiklikleri gibi sağlık sorunlarının tespit edilmesi durumunda da bu sorunlara yönelik tedavi uygulanmalıdır. Gerekli tedaviler uygulandıktan sonra saç dökülmesi devam ediyorsa veya saçlarda belirgin açılmalar bulunuyorsa saç ekimi işlemi yaptırılabilir.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, saçlarında seyrelme ve kellik sorunu yaşayan kişiler için sunulan kalıcı ve doğal bir çözümdür. Saç ekimi işlemi ise saç kökünün aktif olmadığı ve saçsızlığın yaşandığı alanlara saç köklerinin mikro cerrahi yöntemi ile nakledilmesi işlemidir. Bu işlemde hastanın kendi sağlıklı saçlarından ekleme yapılır. Buna ek olarak herkesin saç dökülme miktarı ve yaşadığı kellik sorunu farklı olduğundan saç ekimi işlemi kişiye özel planlanır.

Ekim işleminde hastanın ense bölgesinde bulunan ve dökülmelere karşı dirençli olan saç kökleri toplanarak saçsız bölgedeki kanallara ekilir. Böylelikle kişinin saç dökülmesi ve kellik problemine en doğal çözüm sağlamak amaçlanır. Bir cerrahi operasyon olduğundan bu işlemin alanında uzman doktorlar tarafından hastane ortamında uygulanması en güvenli seçenektir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

“Saç ekimi nasıl yapılır?” uygulama hakkında sıklıkla merak edilen konulardan biridir. Saç ekiminde uygulama genellikle enseden greft adı verilen saç kökleri alınmasıyla başlar ve bu kökler belirlenmiş saçsız bölgeye ekilir. Ancak çok nadirde olsa bazı durumlarda kişinin şakak ya da ense bölgesindeki saç yetersiz olabilir. Bu gibi durumlarda kişinin göğüs duvarı ya da kolları gibi bölgelerinden saç kökü alınır. Uygulama ise saç kaybının miktarına ve ekilecek bölgeye göre birkaç saatte tamamlanır. Kişide ekim yapılacak saçsız alan büyükse tedavi birkaç seansta tamamlanır.

Kişiye ilk müdahale sedasyonla lokal anestezi altında yapılır. Ekim tamamlandıktan sonra kişinin baş kısmına özel bir bandaj uygulanır ve kişi 1-2 saat sonra taburcu edilir. Çok nadir olarak yaşansa da aşırı ağrı durumunda ağrı kesici ile kontrol sağlanır. Tüm bu işlemlerin ardından kişi 3 günlük ev istirahati sonrası başı kapalı olacak şekilde rutin hayatına dönebilir. Ekim yapılan bölgenin pansuman işlemleri de 5. gün yapılır.

Saç Ekiminde Kullanılan Yöntemler

Saç ekimi gelişen teknoloji doğrultusunda yeni tekniklerle uygulanan bir işlem haline gelmiştir. Saç ekimi fiyatları da bu tekniklere ve ekim yapılacak alanın boyutuna göre farklılık gösterir. Yöntemler ise aşağıdaki gibidir:

FUE Yöntemi ile Saç Ekimi

Günümüzde sıklıkla kullanılan bir saç ekimi yöntemi olan FUE yöntemi, yenilikçi bir uygulamadır ve göğüs ya da sırt kullarının transplantasyonuna da izin verir. Bu teknikte 0.6 - 0.7 mm kalınlığında mikro motor uçlar kullanılır. Bu uçlar sayesinde de kıl köklerinin alındığı yerde herhangi bir iz kalmaz ve hasta işlem sonrasında daha az ağrı hisseder. İşleme başlamadan önce lokal anestezi uygulaması yapıldığından işlem sonrasında da hasta herhangi bir ağrı veya acı hissetmez. Bu yöntemin uygulama adımları aşağıdaki gibidir:

  • FUE saç ekimi yönteminde ilk olarak saç köklerini tespit edebilmek adına ve ekim yapılacak bölgeyi daha net görebilmek adına saçlar 1 mm uzunluğunda kalacak şekilde kısaltılır.
  • Ardından kökü kullanılacak olan kıllar da 1 mm boyunda tıraşlanır.
  • Bu işlemin tamamlanması ile hastanın acı hissetmemesi adına işlem yapılacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulur.
  • Mikro motor uç ile saç kökü ortalanır ve kök folikül ve saçı çevreleyen doku ile birlikte deriden çıkarılır.
  • Çıkarılan saç kökleri zarar görmemesi için özel bir solüsyon içerisinde bekletilir.
  • FUE yöntemi ile 1 seansta 2500-7500 arası saç teli nakledilebilir.
  • Saç nakil işleminde saçın çıkış yönünün ve hastanın saç yapısının dikkate alınması önemlidir. Böylelikle ekim sonrasında doğal bir görüntü elde edilir.

 

Daha fazla bilgi için Büyük Anadolu Sağlık Grubu çağrı merkezine 444 3 703 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.