444 3 703

Kardiyolojikardiyoloji - buyuk anadolu hastanesi

Kardiyoloji birimi, kalp sağlığını korumak, yaşanan kalp rahatsızlıkların tanılamak ve doğru bir planla tedavi etmek amacıyla alanında uzman kardiyolog ve son teknoloji cihazlarla hizmet veriyor. 

Kardiyoloji Nedir?

Kalp ve dolaşım sistemlerini ilgilendiren tüm hastalıklar ve bu hastalıkların riskleriyle ilgilenen kardiyoloji bilim dalı, alanında uzman kardiyolog doktorlar ile hizmet sunuyor. Kardiyologlar göğüste hissedilen ağrı, vücudun sol kısmının uyuşması, nefes darlığı gibi belirtileri kontrol ediyor ve güncel tedavi yöntemlerinin uygulanmasını sağlıyor.

Kardiyoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

“Kardiyoloji neye bakar?” bölüm hakkında merak edilen soruların başında geliyor. Yetişkin ve çocuk kardiyolojisi birimi kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, kalp kapak hastalıkları, büyük uzuv damar hastalıkları, lipid bozuklukları, ritim bozuklukları ve kalp yetmezliği bölümün ilgilendiği başlıca hastalıklar. Kardiyoloji doktoru ödem, tansiyon düzensizliği, çarpıntı, nefes darlığı, bayılma, göğüste ağrı ve baş dönmesi gibi şikayetlerle gelen hastalara bakıyor.

Kalp Damar Cerrahisi ve Kardiyoloji Arasındaki Fark Nedir?

Kalp damar cerrahisi ve kardiyoloji arasındaki fark merak edilen konular arasında. Bölümlerin ilgilendikleri alanlar benzer olsa da sundukları tedavi yöntemleri birbirinden farklı. Kişide kalp rahatsızlığı belirti gösterdiğinde kardiyoloji bölümü hastanın taramalarını gerçekleştiriyor. Ardından ilaçla durum kontrol altına alınıyor. Eğer tedavisi gerçekleştirilemeyecek bir hastalık tanısı konulursa cerrahi işlem için kalp cerrahi bölümü hastayla ilgileniyor.

Kardiyoloji Polikliniğinde Yapılan Testler Nelerdir?

“Kardiyoloji muayenesi nasıl yapılır?” sorusu da merak edilen konu başlıkları arasında. Kalp bölümü uzmanı hastanın şikayetleri ve muayenede elde ettiği bulgulara göte çeşitli testler uyguluyor ve doğru tedavi yöntemini belirliyor. Kardiyoloji muayenesine giderken hastaya uygulanan bu testler:

  • Eforlu EKG (Efor testi)
  • EKG
  • Ekokardiografi (EKO)
  • Koroner Anjiografi
  • Koroner BT Anjiografi (Sanal Anjio)
  • Myokard Perfüzyon Sintigrafisi
  • Olay Kaydedici
  • Ritm Holter
  • Tansiyon Holter

 

Kardiyoloji randevu işlemi ve daha fazla bilgi için Büyük Anadolu Sağlık Grubu çağrı merkezine 444 3 703 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Büyük Anadolu Hastanesi Darıca

Büyük Anadolu Hastanesi Samsun

Büyük Anadolu Hastanesi Meydan