444 3 703

Çocuk Sağlığı ve Hastalıklarıcocuk sagligi ve hastaliklari - buyuk anadolu hastanesi

Çocuk sağlığı ve hastalıkları aynı zamanda pediatri olarak da biliniyor. Büyük Anadolu Sağlık Grubu olarak bu birimde çocuk hastalıklarının tanı, takip ve tedavisini gerçekleştiriyoruz. Çocuk sağlığı ve hastalıkları kaç yaşa kadar bakıyor diye merak ediyorsanız birimimizde 0-18 yaş arası çocuklara hizmet sunuyoruz. Bölümümüzle ilgili merak edilen “Çocuk sağlığı ve hastalıkları neye bakar?” sorusunu da şu şekilde yanıtlayabiliriz: 0-18 yaş arası çocukların doğumsal rahatsızlıkları, doğum sonrası dönemdeki aşıların takibi, çocukların doğumdan itibaren motor, fiziksel ve mental gelişimleri pediatri doktoru tarafından takip ediliyor. Doktorlarımız doğumdan itibaren rutin olarak gerçekleştirdikleri muayenelerde de bebeğin boy, kilo ve beslenme, yaşam becerileri, anlama gelişimi, psikolojik ve nörolojik gelişimi gibi süreçleri de kontrol ediyor. İletişim becerisini henüz kazanmamış olan bebeklerin yaşadığı rahatsızlıklarının tanı ve tedavi planlaması da doktorlarımız tarafından gerçekleştiriliyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Nedir?

“Çocuk sağlığı ve hastalıkları nedir?” diye merak ediyorsanız bölümümüzü şu şekilde anlatabiliriz: Büyük Anadolu Sağlık Grubu çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü, bebeğinizin doğumundan itibaren 18 yaşına kadar olan süreci koruyucu sağlık hizmeti, hastalıkların teşhisi ve tedavisini gerçekleştiren bir birim. Sağlıklı nesillerin yetişmesi için çocukların yenidoğan döneminde itibaren takip edilmesi önemli. Biz de bu hususta gerekli tanı ve tedavi hizmetini sunuyoruz.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Neye Bakar?

Çocuk hastalıkları nelerdir?” sorusu bölüm hakkında merak edilenler arasında. Çocuk hastalıkları bölümleri bebeğin anne karnında döneminde oluşabilecek anomalilerden ileri yaş rahatsızlıklarına kadar pek çok farklı hastalığın teşhisini gerçekleştiriyor ve tedavi sürecini planlıyor. İşte “Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı neye bakar?” sorusunun yanıtı:

  • Çocuk Cerrahisi: Cerrahi müdahaleyi gerekli kılan yaralanmalar, yanıklar, doğumsal anomaliler, apandisit, sünnet, fıtık, makat çatlakları, deri lezyonları gibi rahatsızlıklar
  • Çocuk Hematolojisi: kemik iliği ve kan hastalıklarının tanı ve tedavisiyle ilgileniyor. Bu kapsamda hematolojik hastalıklar, sık yaşanan enfeksiyonlar, kanamalar, lenf bezi büyümesi, kilo sorunları, eklem ve kemik ağrıları, lösemi, sarılık ve Akdeniz anemisi gibi rahatsızlıklar
  • Çocuk Nefrolojisi: Diyaliz, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek yetmezliği, böbrek nakli, reflü gibi rahatsızlıklar
  • Çocuk Gastroenteroloji: Çocuk gastroenterolojisi safra kesesi, yemek borusu, pankreas, mide, karaciğer, bağırsak gibi organlarda görülen reflü, ishal, sarılık, kabızlık, laktoz intoleransı ve çölyak hastalığı
  • Çocuk Romatolojisi: 0-18 yaş çocukların romatizmal rahatsızlıklarının teşhisini gerçekleştiriyor ve tedavi sürecini planlıyor.
  • Çocuk Kardiyolojisi: 0-18 yaş çocukların kalp problemleri ile ilgileniyor.
  • Çocuk Endokrinolojisi: Obezite, erken ergenlik, diyabet, büyüme problemleri, cinsel gelişim sorunları, tiroit, raşitizm, kemik erimesi
  • Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi: Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı ile çocuk ve ergen ruh sağlığı üzerine hizmet veriyor. Bu alanda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluklar, otizm, uyku sorunları, depresyon, konuşma bozuklukları, travmalar, öğrenme bozuklukları, yeme problemleri, kişilik sorunları gibi pek çok zihinsel sorunun tedavisini gerçekleştiriyor.
  • Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları: Besin alerjileri, alerjik rinit, atopik dermatit, alerjik nezle, egzama ve astım gibi rahatsızlıkların tanı ve tedavisini yapıyor.
  • Çocuk Onkolojisi: Çocuk hastalıkları ile ilgilenen birim tümör çeşitleri, lenfoma ve lösemi gibi onkolojik rahatsızlıkların tanı ve tedavisinde etkili rol oynuyor.

Çocuk Pediatri Nedir?

Pediatri adlı tıp dalı, bebek, çocuk ve ergen hastalıkları ile ilgileniyor. Büyük Anadolu Sağlık Grubu çocuk hastalıkları ve sağlığı bölümlerinde; 0-18 yaş arası bireylerin yaşadığı pediatrik rahatsızlar teşhis ediliyor, tedavi süreci planlanıyor ve süreç takip ediliyor. Pediatri uzmanı yani çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları bu süreci multidisipliner anlayışla sürdürüyor.

Genel Pediatri Nedir?

Genel pediatri bölümü 0-18 yaş arası çocukların gelişimlerini bireysel olarak inceliyor.

Gelişimsel Pediatri Bölümü Nedir?

0-18 yaş arası çocukların gelişimsel sorunlarını değerlendirerek, tanı ve tedavilerini gerçekleştiriyor.

Sosyal Pediatri Nedir?

0-18 yaş arası çocukların sağlıklı bir yaşam sürmelerine destek olan bölüm, koruyucu ve geliştirici bir hizmet sunuyor.

Büyük Anadolu Sağlık Grubu çocuk hastalıkları bölümü, 0-18 yaş arası dönemi yakından takip ederek multidisipliner bir hizmet sunuyor. Siz de çocuk sağlığı ve hastalıkları randevu hizmetinden faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Büyük Anadolu Sağlık Grubu çağrı merkezine 444 3 703 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Hospitalpark Darıca Hastanesi

Büyük Anadolu Hastanesi

Büyük Anadolu Meydan Hastanesi