444 3 703

Büyük Anadolu Hastaneleri'ne geldi Bel Fıtığı'ndan kurtuldu

Kavak’ta yaşayan 65 yaşındaki Türkan Var, şiddetli bel fıtığı ağrısı şikayetinden, Samsun Büyük Anadolu Hastanelerinden kurtuldu.
Kavak’ta yaşayan 65 yaşındaki Türkan Var, bel fıtığı şikayetinden kurtulmak için Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Naki Keleş'e başvurdu. Yapılan endoskopik bel fıtığı ameliyatı ile Türkan Var, şifa buldu. Tedavi olmadan önce bel fıtığının dizlerine vurduğunu ve bu ağrıdan dolayı yürüyemediğini dile getiren, “Daha önce eşim bel fıtığı tedavisi oldu ve Naki hocamı çok tavsiye etti. Belimin ağrısı bacaklarıma vuruyordu ve belim ağrıdan ateş gibi oluyordu. Ameliyattan sonra hemen ayağa kalktım, artık gezebiliyorum çok şükür. Evdeyken hiç yürüyemiyordum, hatta bükük vaziyette yürüyordum. Ameliyattan sonra belim düzeldi yürüyebiliyorum. Ameliyatım gayet başarılı geçti ve şu an çok iyiyim ağrılarım geçti. Herkese tavsiye ederim.” dedi. Yapılan işlem hakkında bilgiler veren Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Naki Keleş, “Günlük hayatımızda yaptığımız ani hareketler ya da kaldırılan ağır eşyalar belimiz de ciddi hasarlar bırakmakta hatta fıtığa varan sağlık problemlerine yol açmaktadır. Geçer diye beklediğimiz ya da doktor kontrolü dışında yapılan tedavi yöntemleri hastanın günlük yaşantısını olumsuz etkilemekte hatta daha da büyük hasarlara yol açmaktadır. Bel fıtığı olan her hastanın ameliyat olması gerekmemektedir. Hastanın dinlenme, fizik tedavi uygulamaları gibi cerrahi olmayan seçeneklerle bel fıtığı hafifletilebilmektedir” diye konuştu.
Tam endoskopik bel fıtığı tedavi yöntemi Bel fıtığı tedavisinde yeni bir yöntem olan tam endoskopik kapalı bel fıtığı ameliyatı hakkında önemli bilgiler veren Keleş, "Tam endoskopik (kapalı) bel fıtığı merkezimizde gerçekleştirilen operasyonlarda hastalar günübirlik yatış yapılmaktadır. Ameliyattan sonra aynı gün veya ertesi gün eve gidebilir. Kısa bir süre içerisinde de iş hayatına dönebilmektedir. Tam endoskopik (kapalı) bel fıtığı ameliyatı hasta konforu yüksek bir operasyondur. Cerrahi sonrası ağrının açık ameliyatlara oranla daha az olması, hastanede yatış süresinin az olması normal yasama erken dönülmesi, cerrahiye bağlı anatomik hasarın açık cerrahiye göre az olması gibi avantajlarının olması endoskopik diskektomiyi başarılı kılmıştır" şeklinde konuştu.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 29.12.2023 10:15Yayınlanma Tarihi: 21.03.2019 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER