444 3 703

Büyük Anadolu Hastanesi'nden 'Cushing' Uyarısı

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Doktorları Kontrol altına alınamayan şeker hastalığının, veremediğiniz kiloların veya erken başlangıçlı osteoporoz veya hipertansiyonunuzun nedeni cushing hastalığı olabileceğini" söyledi.
Ülkemizde çok fazla bilinmeyen Cushinhg Sendromu dedilen sağlık sorununu hipofiz bezinin fazla büyümesi veya vücutta aşırı miktarda kortizol hormonu üretimi sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. 

 Cushing Hastalığı Nedir? 

Kortizol hormonunun normalde salınması gerekenden fazla  miktarda salınması ile ortaya çıkan belirtiler bütünüdür diyen Büyük Anadolu Hastaneleri doktorları, "Kortizol normalde böbrek üstü bezleri tarafından yapılan bir hormondur ve yaşam için gereklidir. Bu hormon kişinin hastalık gibi stresli durumlara yanıt vermesini sağlar. Hemen hemen bütün vücut dokularına etkisi bulunur. Vücutta çok fazla kortizol üretilmesi, nedenine bakılmaksızın Cushing sendromu olarak adlandırılır. 

 Cushing Hastalığı belirtileri nelerdir? 

Pek bilinmeyen aslında vücudumuz için önemli bir denge unsuru olan Cushing sendromu belirtileri olarak yüzün yuvarlak bir şekil alması (aydede yüzü görünümü), kan basıncı yüksekliği (hipertansiyon) ,Obezite- kilo artışı, Deride çizgilenme, Cinsel istekte azalma, Regl kanamalarında düzensizlik, Yüz ve vücutta kıllanma ,Ciltte çatlama , Sivilce ve aknelenme ,Kas gücünde azalma , damar sertliği , kemik erimesi ve kırılma ,bitkinlik, halsizlik sırtta ve ense bölgesinde yağlanma , kol ve bacaklarda incelme, baş ve sırt ağrıları,  karın ağrısı ,  yüzde kızarıklık, böbrek taşları, depresyon ve uyku bozukluğu, Tekrarlayan enfeksiyonlar (iltihaplar) Kısa süreli hafıza zayıflığı, sinirlilik, kolay berelenme,  kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi , omuz kalça ekleminde zayıflık konsantrasyonda zayıflama, el ve ayakta şişme, çocuklarda büyüme yavaşlaması ve boy kısalığı gibi ortaya çıkar. 

 Cushing Hastalığı tanı ve tedavisi 

Cushing hastalığı tanısı zamanında konmaması durumunda şikayetlerin ağırlaştırarak ölüm riskini de beraberinde getiren ciddi bir hastalıktır. Her hastada ayni belirti ve bulgular olmayabilir. Bazı olgular hafif seyredebilir, bütün belirti ve bulgular olmayabilir. Tanısı kan ve idrar tahlili ile kolayca konabilir. Cushing hastalığı en sık nedeni beyinde hipofiz bezinden uygun olmayacak şekilde fazla miktarda ACTH hormonu salgılayan hipofiz adenomudur. 

 Takip edilmesi gereken önemli hastalıktır 

Hipofiz adenomu genelikle iyi huylu bir tümördür. İkinci sıklıkla böbrek üstü bezinde uygunsuz fazla kortizol hormonu salgılayan sürrenal adenoma bağlıdır. Bu da genellikle iyi huylu bir tümördür. Ayrıca bu tümörlerden başka daha nadir görülen sebepleri de vardır. Bu nadir sebepler arasında hastalığın hızlı ilerlemesine sebep olan kötü huylu tümörler de yer alır. Tanısı konulduktan sonra kortizolün fazla salınıma neden olan tümörün çıkarılması ile tedavi edilir. Cerrahi olamayacak hastalara kortizol salgılanması azaltacak ilaç tedavisi veya gamma knife tedavisi verilir.” Diyerek sözlerine son verdi.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 22.04.2019 00:00Yayınlanma Tarihi: 22.04.2019 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER