444 3 703

GÜNDÜZ DEĞİL, GECELERİ UYUYABİLİRSİNİZ

Büyük Anadolu Hastaneleri KBB Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Davut Tepe, uyku apnesi tedavisi hakkında bilgilendirmelerde bulunuyor.

 

UYKU APNESİ VE HORLAMANIN TEDAVİSİ VAR

Gece uykunuzda nefesiniz kesiliyor, bununla birlikte gündüz gün içinde kendinizi uykulu ve halsiz hissediyorsanız, sizde ‘uyku apnesi’ olabilirsiniz diyen Büyük Anadolu Hastaneleri KBB Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Davut Tepe, "Uykuda nefes kesilmesi demek, o süre için vücudun oksijensiz kalması ve buna bağlı olarak birçok anormal reaksiyonların gelişmesi demektir. Bu da zaman içinde yüksek tansiyona, kalp spazmına ve ciddi akciğer hastalıklarına neden olabilmektedir. Uyku apnesinin en sık sorunların biri sabahları kalktığında yorgun hissetme bazen hastalarımız bize şöyle diyor, "kendimi sabah kalktığımda üstümden kamyon geçmiş gibi hissediyorum. Bazen uykuda nefesim duruyor gibi oluyor. Çoğu zaman nefesim kesilmiş gibi bir anda uyanıp yatağımda oturur vaziyete geliyorum. " diyorlar.

Tedavisini ettiğimiz hastalarda uyku apnesi ve horlama şikayetleri vardı. Bu şikâyetlere bağlı olarak büyük sorunlar yaşıyorlar. Hastalarımız bize başvurduklarında yapılacak olan süreci anlatıyoruz.

kemik eğriliği, burun etlerinde büyüklük, damakta sarkma gibi sorunlar uyku apnesine sebep olabilmektedir. Cerrahi olarak operasyonumuzu gerçekleştirerek hastalarımızın sağlığına kavuşmasını sağlıyoruz.

AİLE İÇİ SORUNLARA SEBEP OLUYOR

Özellikle horlama eşler arasında da büyük sorun. Çünkü geceleri yüksek sesten dolayı eşler de uyku sorunu çekiyorlar. Uykusuzluk hali ise gün içindeki stres ortamını tetikleyebilir. Her zaman ifade ettiğimiz gibi bu sıkıntıları çekmenize gerek yok. Gündüz değil, geceleri uyuyabilirsiniz. Bu sağlık sorununu yaşayanlar mutlaka bir uzman doktora başvursunlar. Unutmasınlar ki uyku apnesi ve horlamanın tedavisi var. " diye konuştu.Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 05.03.2021 00:00Yayınlanma Tarihi: 05.03.2021 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER