444 3 703

Kolonoskopi yaptırmanın önemi nedir?Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sedat Ocak, "Kolon kanserinde kolonoskopi yöntemler kanserin öncüsü poliplerin ortadan kaldırılması amacıyla çok önemlidir. Bu yöntem kolon kanserinde tedavi oranı ve başarı yüzdesini arttırmaktadır." dedi.

Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sedat Ocak, kolon kanserine yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla toplumu bilgilendirmeye devam ediyor.

Kolonoskopi polipleri yakalıyor
Kanserin öncüsü poliplerin erken evrede, kansere dönüşmeden teşhisinde kolonoskopinin büyük önemi vardır diyen, Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sedat Ocak, "50 yaşını geçen hastalarımızda %25'i oranında polip saptanabiliyor. Yine 60 yaşını geçen hastalarımızın da %40'ı kanser öncüsü dediğimiz polipler görülebilmektedir. Onun için kolonoskopik yöntemlerde bu poliplerin ortadan kaldırılması ve sonradan tekrar amacıyla kontrol edilmesi çok önemlidir. Kolonoskopik yöntemlerin giderek artan sıklıkta kullanılması ile artık kolon kanserinde tedavi oranı ve başarı yüzdesi giderek artmaktadır.

Kolonoskapi işlemi sırasında Polipler nasıl alınmaktadır ?
Kolonoskopi sırasında poliplerin alınmasına polipektomi diyoruz. Bu polipektomi kolonoskopi esnasında kolonoskopinin içerisinden geçirilen özel bir halka şeklinde aletle kökünden alınabiliyor

Hangi hastalıklarda kolonoskopi işlemi yapılmaktadır ?
Oldukça sık gördüğümüz iltihaplı bağırsak hastalıklarının hem tanısının konulmasında hem de tanıdan sonra ki tedavisini takibinde muhakkak kolonoskopik yöntemlerle kalın bağırsağın tamamını değerlendirmek mümkün olabilmektedir. Yine cerrahi geçirmiş kalın bağırsak kanseri hastaların hastalığının tekrar nüks edip etmediğini anlamaması belli aralarda kolonoskopi yapılması şarttır. Artık günümüzde bazı kalın bağırsak ve rektum kanserinde yine endoskopik yöntemlerle tamamen iyileşmek mümkün." diyerek sözlerine son verdi.  

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 18.03.2021 00:00Yayınlanma Tarihi: 18.03.2021 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER