444 3 703

Erken tanı ve tedavi göz hastalıklarında çok önemlidir

Erken tanı ve tedavi göz hastalıklarında çok önemlidir

Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Ayan, "Göz hastalıklarının erken teşhisi için belirtileri tanımlamak çok önemlidir. Gözlerde kuruluk, şişlik, kaşıntı, yanma, batma hissi, akıntı, ağrı gibi sağlık sorunlarında kısa sürede bir uzman doktora başvurmalısınız" dedi.

Hayatımız boyunca; yaş, var olan hastalıklarımız, genetik ve çevresel faktörler göz sağlığını tehdit ettiğini dile getiren Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Ayan, "Göz, göz çukurunda bulunan, iri bir bilye büyüklüğünde, görmeyi sağlayan küremsi bir organdır. Gözler ışığı duyarlı bir yüzeye odaklayarak burada kayıt altına alınan sinyalleri beyne gönderen mekanik bir kamera gibidir. Bu yüzden göz sağlığımıza çok dikkat etmeliyiz.
Çevresel ve genetik faktörlerle ortaya çıkan göz hastalıkları günlük hayat kalitesini önemli derecede etkilemektedir. Erken teşhis edilip tedavi edilemeyen göz hastalıkları ilerleyen durumlarda görme kayıplarına neden olabilmektedir. Bu yüzden düzenli aralıklarla göz muayenesi olmakta yarar vardır.

 
Gözlerde kuruluk, şişlik, kaşıntı, yanma, yabancı cisim kaçmış gibi batma hissi, şiddetli göz akıntıları, görmede azalma, geçmeyen ağrılar, göze bir cismin çarpması, gözün yaralanması gibi durumlarda kısa sürede bir uzman doktora başvurmanız gerekmektedir." diyerek sözlerine son verdi.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 30.03.2021 00:00Yayınlanma Tarihi: 30.03.2021 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER