444 3 703

Sahurda ağır yemekler yemeyin!

Büyük Anadolu Hastaneleri beslenme ve diyetetik uzmanı; mide şikayetleri gibi buna benzer sağlık sorunu yaşamamak için sahurda ağır yemekler tüketmeyin. Özellikle iftardan kalan pilav ve yağlı besinler gibi yemeklerden uzak durun uyarısında bulundu.

PROTEİN ODAKLI BESLENME

Sahur yemeklerinde hafif ve protein odaklı beslenmenin tercih edilmesi gerektiğini belirten beslenme ve diyetetik uzmanı gün boyu sizi tok tutacağından yumurta, peynir, süt ürünleri, sert kabuklu kuruyemiş ve bağışık sistemini güçlü tutacak meyveler tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

SAHURU ATLAMAYIN

Sahur öğününün atlatılmamasını belirten beslenme ve diyetetik uzmanı "Oruç süresi göz önüne alındığında mutlaka sahura kalkılması önemlidir. Tok tutan, susatmayacak besinler tüketmeye özen göstermeliyiz. Kahvaltı tarzı bir seçenek olabilir. Tam buğday ve çavdar gibi tahıllı ekmek çeşitleri daha çok tok tuttuğundan tercih edilmelidir. Gün içerisinde susamayı önlemek için tuzlu ve şekerli gıdalardan uzak durulmalı."

MİDENİZİ YORMAYIN

Sahurda yenilen yemeğin fazla ağır olmaması gerektiğini belirten beslenme ve diyetetik uzmanı "Sahurda aşırı tuzlu yiyecekler, kızartmalar, ağır tatlılardan uzak durulması mide sağlığı için önemlidir. Sahurda yapılan en büyük yanlış akşamdan kalan yemeklerin tüketilmesidir. Burada ağır yemekler, pilav ve ana yemeklerin tüketimi sağlık açısından olumsuz etki yapar." diyerek sözlerine son verdi.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 13.03.2024 21:59Yayınlanma Tarihi: 26.04.2021 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER