444 3 703

Lazerle hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sedat Ocak, "Söylemekten utanıldığı, son aşamaya gelene kadar doktora gitmekten çekinilen hemoroidin oluşturduğu ağrılar kabusunuz olmasın" dedi.

Günlük hayatı olumsuz etkileyen halk arasında basur olarak da bilinen hemoroidin tedavisinde lazerle tedavi yönteminin de kullanıldığını ifade eden Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sedat Ocak, "Hemoroid, Vücudun makat bölgesindeki damarların birbirine dolanması, yumaklanması ve şişmesi sonucunda ortaya çıkan bir problemdir. Uzun süredir kabızlık çekiyorsanız, Dışkınızda kan görüyorsanız, Makat bölgesinde şişlik, ağrı ve kaşıntınız oluyorsa, Ailenizde daha önce hemoroid (basur) problemi yaşamış bireyler varsa hemoroid (basur) olma riskiniz yüksektir.

SIK KULLANILIYOR

Son dönemlerde hemoroid tedavisinde cerrahi yöntemlerin yerine daha küçük çapta Minimal İnvaziv dediğimiz yöntemler daha sık kullanılır olmuştur. Yeni teknolojik gelişmelerin sayesinde artık hemeroid tedavisinde de bazı değişiklikler olmuştur. Bu yöntemlerin başında da lazer ile hemoroid hastalığı tedavisi gelmektedir. Hemoroid hastalığının ikinci ve üçüncü derecedeki Hemoroidlere uygulanmaktadır.

KISA SÜRELİ BİR İŞLEM

Son teknoloji özel bir lazer cihazı ile hemoroid şişkinliğinin içerisine lazer tedavisi uygulanarak hemoroidin sönmesi, mühürlenmesi sağlanmaktadır. Bu şekilde hemoroidler ortadan kaybolmaktadır. Herhangi bir cerrahi kesi yapılmadığı için ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı olmakla birlikte 15-20 dakikalık bir işlemdir. Akabinde hastanın günlük işlerine hemen dönmesi daha çabuk ve rahat olmaktadır. " diyerek sözlerine son verdi.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 29.12.2023 13:38Yayınlanma Tarihi: 26.10.2021 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER