444 3 703

Meme kanseri belirtileri, tanısı ve tedavi yöntemleri

Meme kanseri belirtileri, tanısı ve tedavi yöntemleri

Meme kanserinin görülme sıklığının giderek arttığına dikkat çeken Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Dicle, "Memede çöküntü, akıntı, ele gelen kitle gibi belirtilerde mutlaka sağlık kuruluşuna başvurun" dedi.

Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Dicle, Meme kanseri hakkında önemli bilgiler verdi.
Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Dicle, "Meme kanseri dünyada sıklığı giderek artmakta olan ve kadınlarda en fazla görülen bir kanser tipidir.

GEREKSİZ İLAÇ KULLANMAYIN

Özellikle son yıllarda artmasının sebepleri endüstriyel gıdaların fazla tüketilmesi, gereksiz hormon ve ilaçların kullanılması, alkol ve sigaranın fazla tüketilmesi, geç evlenme ve emzirmeme gibi etkenleri meme kanserindeki artışa neden olarak gösterebiliriz.
Yine son zamanlarda ultrason ve mamografi görülen vakaların artmasında bir etken olarak görülebilir.
Meme kanseri en fazla meme başında akıntı, çöküntü, meme etrafında yada koltuk altında ele gelen kitle ile hastalık kendini ortaya çıkarır.
Bu belirtiler ile bize başvuran hastalarımıza ultrason, mamografi ve meme MR'ı gibi tetkikler yaptıktan sonra şüpheli kitlelerden ince yada kalın iğne biyopsi ile tanıyı kesinleştiriyoruz.

MEME KANSERİNDE TEDAVİ

Meme koruma cerrahisinde multidisipliner tedavi prensipleri içinde radyoterapi ve kemoterapi kullanılmaktadır.
Burada hastanın dokusuna meme yapısına, kanserin yayılımına göre tedavi şekilleri değişmektedir.
Burada önlenebilir risk faktörleri, geç evlenme, emzirmeme, hormon tedavisinin gereksiz yere kullanılması, endüstriyel gıdaların kullanılmaması, alkol ve sigara tüketiminden kaçınılması sayılabilir.
Kişinin doğuştan gelen genetik yapısı, radyoterapiye maruz kalma, kanser geçmişi olan kişiler de meme kanserine yakalanma riski taşımaktadırlar.
Erken tanının hayat kurtardığını unutmayın ve özellikle memede çöküntü, akıntı ele gelen kitle gibi belirtilerde mutlaka doktorunuza başvurun" diyerek sözlerine son verdi.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 28.10.2021 00:00Yayınlanma Tarihi: 28.10.2021 00:00
Yorum Ekle