444 3 703

Doğumun başladığı nasıl anlaşılır?

Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Nur Özgür, "Doğumun başladığını, ağrıların daha sık ve bir önceki ağrıdan daha kuvvetli gelmesiyle anlamak mümkündür." dedi.Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Nur Özgür, gebelikte doğumun nasıl başladığı hakkında önemli bilgiler verdi.

TECRÜBELİ ANNE ADAYLARI

Hamile kadınların en çok merak ettiği konulardan biri doğum olayının başlangıç anıdır. Gebelikte tecrübesi olan anne adayları doğumun başladığını anlayabilir ve endişe duymazlar diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Nur Özgür, "İlk doğumu yapacak olan anne adayları ise endişeli olabilmekte, "doğum başlar ise hastaneye yetişemeyeceğim" gibi düşünceler içerisinde olabilmektedirler. Gebelikte 40 hafta, 280 gün itibariyle bebeğin doğum zamanı gelmektedir. Fakat bazı gebeliklerde 40 haftada doğum olmayabilir. 38-42 haftalar arasında da doğum başlayabilmektir.

DOĞUMUN BAŞLAMASINDA AĞRI OLMASI

Doğum,  birçok hastada ağrı ile başlamaktadır. Doğum ağrıları 35. haftadan itibaren başlamakta, halk arasında son ağrıları diye bilinen ara ara kasılmalar her gebelikte olabilmektedir. Ağrılar hafif olmakla beraber adet ağrısı gibi olabilmektedir. Bu hafif ağrılar yoklayıcı ağrılardır ama doğrum ağrısı değildir. Doğum ağrıları düzenli ağrılardır ve giderek sıklığı artar. Hastalar öncelikle bu ağrıları adet ağrısı gibi hissedebilmektedir. Ağrılar bel ve sırt bölgesine yayılabilir. Doğumun başladığını ağrıların daha sık ve bir önceki ağrıdan daha kuvvetli gelmesiyle anlamak mümkündür.

DOĞUM EYLEMİNİN BAŞLAMASINDA NİŞAN GELMESİ

Doğumun başlamasının bir diğer belirtisi de halk arasında da bilindiği gibi nişan gelmesidir. Nişan gelmesi vajinal akıntının gelmesi demektir. Nişan aslında rahim ağzındaki servikal tıkaç mukos tıkacının atılması demektir. Nişan kanla karışık sümüksü bir akıntıdır. Bu nişan geldiğinde hemen doğum olayı başlamayabilir. Söz konusu   nişanın gelmesiyle 24 saat içerisinde hastanın doğum ağrıları da başlamaktadır. Nişan görüldüğü gibi bebek hareketleri ve ağrılar da takip edilerek doktora başvurabilirsiniz.

DOĞUM BAŞLAMASINDA SUYUN GELMESİ

Hastalarda gebeliğin son dönemlerinde idrar kaçırma olabilmektedir. İdrar kaçırma su gelmesiyle aynı şey değildir. Gebelikte suyun gelmesi bir balonun patlaması gibidir. Vajinadan su çok hızlı ve yoğun bir şekilde gelir. Eğer hasta ağrı duymadıysa ve evde suyu geldiyse daha öncede doğum yapmamış ve ilk doğumunu yapacak anne adayı telaşlı olabilir.

BEBEĞİN AŞAĞI DOĞRU BASKI YAPMASI

Gebelikte bebeğin aşağı doğru basınç yaparak anne adayının sürekli tuvalete çıkması veya büyük tuvaletinin geldiğini hissetmesi, doğum olayının başlaması bulguları içerisindedir. Gebelerde su geldiği ve yukarıda saydığımız durumlara maruz kalan anne adayları zaman telaşlanmadan en kısa süre içinde hastaneye başvurulmalıdır." diyerek sözlerine son verdi.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 29.12.2023 14:05Yayınlanma Tarihi: 03.11.2021 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER