444 3 703

Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu nedir, nasıl tedavi edilir?

Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Hilal Aydemir, çocuklarda oluşan dikkat eksikliğinin, hiperaktivite bozukluğunun kendisi, çevresi ve ev hayatı için bazı riskler taşıdığına dikkat çekerek ebeveynleri uyardı.

Özellikle son dönemde artış gösteren yakınmaların başında odaklanma ve konsantrasyon güçlüğü gelmektedir. Konsantrasyon güçlüğünün ne olduğu, tek başına bir hastalık mı, yoksa diğer hastalıkların belirtisi mi olduğu ise sıkça sorulan sorular arasında karşımıza çıkmaktadır. Büyük Anadolu Hastaneleri Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Hilal Aydemir konu hakkında bilgiler verdi.

DİKKAT EKSİKLİĞİ, HİPERAKTİVİTE NEDİR?

Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Hilal Aydemir, "Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu doğuştan gelen nöro gelişimsel bir bozukluktur. Nöro gelişimsel bozukluk, beynin bazı yapısal ve fonksiyonel işlevlerindeki bir takım sorunlardan kaynaklanan ömür boyu az yada çok devam eden bozukluklardır. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu çocukluk döneminde başlayıp  erişkinliğe kadar devam eden bir bozukluktur. Her dönem çeşitli belirtilerle karşınıza gelebilir. Genellikle ilkokul döneminde, akademik sorunlar, sosyal ilişki kurabilmede sorunlar, dikkatini verememe, odaklanamama, aşırı hareketlilik gibi belirtilerle gelirken bazen okul öncesi döneminde de dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileri başlayabilir.

ÇOCUKLAR İÇİN RİSK

Okul öncesi dönemde çok hareketli olan riski tespit edemeyen bazı çocuklarda sık sık kazaya sebep olabilir. Bu kazalar çocuğun kendisi, çevresi ve ev için bazı riskler taşır. Çocuğun yüksekten düşmesi, kafasını çarpması, evde yangın çıkarması gibi kazalar görülebilir. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu okul döneminde, akademik sorunlara yol açabilir. Akademik başarısızlığın çözülmeyerek uzun yıllar devam etmesi çocukla ilgili özgüven eksikliği, kaygı, depresyon gibi, bir takım başka sorunlara da yol açabilir. Çocuğun başarısızlığı devam ettiği sürece "başaramıyorum, ne yaparsam olmuyor" gibi durumlar özgüveninin zedelenmesine yol açabilir. Akademik problemler dışında, sosyal ilişkilerde de sorunlara yol açan bir bozukluktur.

MADDE BAĞIMLILIĞINA DİKKAT!

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite eksikliği çocuğun akran ilişkisinde de , ebeveynleri ile ilişkisinde, öğretmenleri ile olan iletişiminde bir takım sorunlara yol açabilir. Ergenliğe doğru belirtiler yön değiştirebilirken riskli davranışlar olarak karşımıza çıkabilmektedir. Dikkat eksikliği sorununu kendisi tedavi etmek isteyen çocuklar bir takım zarar verici maddelere yönelebiliyorlar. Sigara ve birçok bağımlılık yapıcı maddeler dikkati artırdığından dolayı bu çocuklarda zarar verici maddeleri kullanma riskleri de artmış oluyor. Bu çocuklarda madde bağımlılığı artma riski birçok bilimsel çalışmada kanıtlanmıştır. Tedavi edilmeyen bireyler erişkinlik döneminde riskli araç kullanımı, kaza yapma, riskli duygusal birliktelikler ve madde kullanım bozukluğu açısından risk taşımaktadır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun olumlu ve yüz güldüren bir tedavisi bulunmaktadır." diyerek sözlerine son verdi.  

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 29.12.2023 14:19Yayınlanma Tarihi: 24.11.2021 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER