444 3 703

Hemoroid tedavisinde kesisiz, ağrısız yöntem

Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sedat Ocak, "Günümüz teknolojisinin getirdiği kolaylıklarla hemoroid tedavisi, kesisiz, ağrısız, kanamasız bir şekilde uygulanmaktadır" dedi.

Hemoroidin, vücudun makat bölgesindeki damarların birbirine dolanması, şişmesi sonucunda ortaya çıkan bir sağlık problemi olduğunu belirten Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sedat Ocak,  "Kadın, erkek demeden sıkça görülen sağlık problemlerinden biri olan halk arasında basur olarak tanımlanan hemoroid, kanama ve ağrıların düşük olduğu durumlarda yaşam tarzında yapılan değişiklikler ile kendiliğinden geçsede bazı vakalarda ise hastanın günlük hayatında büyük sorunlara yol açabiliyor.

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Anüs etrafında ortaya çıkan şiddetli kaşıntı ve rahatsızlık hissi, ağrılı yumru veya şişlik, oturmakla birlikte artan ağrı, dışkıda kan gibi belirtilerle ortaya çıkan hemoroid, özellikle iş hayatında bazı problemlere yol açabiliyor. 20 yaşından önce nadiren görülen hastalık çoğunlukla 45 ila 65 yaş arasındaki kişilerde görülmektedir. Genellikle kişinin kronik kabızlık durumu ve tuvalette geçirdiği sürenin çok uzun olması gibi nedenlerden ötürü damarların şişmesine ve kan akışı problemlerinin başlamasına etken olmaktadır.

UTANÇ OLARAK GÖRMEYİN

Hastalar tarafından mahrem, ayıp ya da utanç kaynağı olarak görüldüğü için pek çok kişinin bu sağlık sorununun çözmesinin önüne geçiyor. Yapılan araştırmalara göre hemoroid yapısında büyüme ve sarkma yaşayan kişilerin yalnızca yüzde dördünün doktora rahatça başvurabildiği ifade ediliyor. Hemoroid (basur) problemini yaşayanların mutlaka bir sağlık kuruluşuna, çekinmeden başvurmasını ve detaylı bir muayeneden geçmesini tavsiye ediyoruz. Hemoroid tedavisinde ilaçlı tedavi ya da cerrahi tedavi gibi yöntemler yapılan değerlendirilmeden sonra uygulanmaktadır. Günümüzde artık teknolojinin de getirdiği kolaylıklarla kesisiz, ağrısız, kanamasız hemoroid tedavisi başarı ile yapılmaktadır" diyerek sözlerine son verdi.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 29.12.2023 14:21Yayınlanma Tarihi: 02.12.2021 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER