444 3 703

Çocuklarda görme sorunu okul başarısını etkileyebilir!

Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Candan Karaca, çocuklarda oluşabilecek görme sorunu, eğitim-öğretim hayatını etkileyebileceğini söyledi.

Anne ve babalar dikkat, çocuğunuz televizyonu yakından seyretme ihtiyacı mı duyuyor? Okulda tahtayı görememekten mi şikayet ediyor!
Okul çağı çocuklarında sıklıkla karşılaşılan bir görme bozukluğu Miyopi'ye karşı uyaran Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Candan Karaca, "Sağlıklı bir gözün yakın, orta ve uzak mesafelerde net görüş sağlaması beklenir. Fakat bazı durumlarda gözlerimizin çeşitli nedenlerle, belirli mesafeleri görememesi dikkate alınması gereken bir durumdur.

Miyopi Nedir?

Gözde oluşan sağlık problemlerinden biri de 'Miyopi'dir. Miyopi gözlerin yakındaki cisimleri net olarak gördüğü ama uzaktaki cisimleri net olarak göremediği olarak ifade edilir.
Miyopi kelimesi Latince “kapalı göz” kelimesinden gelir çünkü miyop kişiler uzağı daha iyi görmek için gözlerini kısarlar.
Halk arasında uzağı görememe olarak bilinen kırma kusuru olan Miyop, çocuklar da da sıkça görülmektedir.
Uzağı görmede zorluk, gözleri kısarak bakma,  daha fazla odaklanmaya çalışmaktan dolayı göz yorgunluğu ve baş ağrısı gibi belirtilerle karşımıza çıkmaktadır.

Miyopi Belirtileri ve Tedavisi

Özellikle eğitim hayatında başarıyı etkileyen bir neden olarak karşımıza çıkan bu sağlık sorunuyla çocuklar yakını net görürler, ancak uzaktaki objeleri, örneğin okulda tahtayı bulanık görebilirler. Bu anlamda ailenin çocuklarını belirli periyotlarda göz kontrolünden geçirmeleri büyük önem arz etmektedir. Göz ölçümü ve damlalı muayene ile uzman bir göz hekimi tarafından teşhis edilerek tanısı konulmaktadır.
Tanı sonrası doktorunuz uzak mesafeleri daha net görebilmek için tedavi amaçlı kontakt lens, mercekli gözlük verebilir. Bunun dışında doktorunuz gerekli görürse lazer tedavisini de uygun görebilir" diyerek sözlerine son verdi.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 29.12.2023 14:25Yayınlanma Tarihi: 28.12.2021 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER