444 3 703

Mide Fıtığı belirtileri, tanı ve tedavisi

Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Şeker, "Mide fıtığı problemi yaşayan kişilerde reflü de görülmektedir. Ağıza acı su gelme, mide de yanma, beslenmeden sonra kusma gibi belirtiler yaşayanlar mutlaka tedavilerini geciktirmemelerini " söyledi.

Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kadir Şeker, mide Fıtığı belirtileri, tanı ve tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi.

MİDE FITIĞI BELİRTİLERİ

Op. Dr. Kadir Şeker, "Her yaştan insanda oluşabilecek fakat genellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde bulunan mide fıtığı başlangıç seviyesinde hastalık belirgin bir belirti vermezken, orta ve ileri düzeyde ise ciddi sorunlar oluşturabilir. Özellikle ağıza acı su gelme, mide de yanma, beslenmeden sonra kusma gibi belirtiler verirken ağır kaldırma veya tuvalet düzensizlikleri sebebiyle de hastalık seviyesine göre farklı belirtiler de değişiklik gösterebilir. Mide fıtığının oluşumuna neden olarak, Bağırsakların aşırı hareketli olması, Stres, Aşırı ağır yük kaldırma. Gebelik, Fazla kilo, Uzun süren öksürük gibi sebepler gösterilebilirken her hastada da farklı şekillerde de gelişim gösterebilir.

MİDE FITIĞI VE REFLÜ

Mide fıtığı problemi yaşayan kişilerin hemen hemen büyük bir çoğunluğunda reflü problemi de görülmektedir. En sık görülen reflü belirtileri arasında; midede yanma, ekşime, ağızda acı bir tat hissedilmesi, göğüste ağrı veya yediklerinin ağıza gelmesidir. Mide fıtığının tanı ve tedavisi yapılacak olan endoskopi uygulamasıyla yapılacak değerlendirmenin akabinde yön bulacaktır. Hastaya en uygun tedavi yönteminin uygulanması için ayrıntılı bir tedavi planlaması yapmak gerekmektedir. Bunlar medikal (ilaç) ve cerrahi tedavi yöntemleridir.

TEDAVİNİZİ GECİKTİRMEYİN

Hastalığın derecesi ve hastanın şikayetlerine göre ameliyatsız yönteme başvurulabilirken, cerrahi yönden ise laparoskopik dediğimiz kapalı ameliyat yöntemiyle yapılır.
Uzun yıllar mide fıtığı ve reflü hastalığı çekenler olduğunu görmekteyiz. Kişinin bu yaşadığı sağlık sorununu daha farklı boyutlara ve farklı sağlık sorunlarına yol açmadan tedavilerini yaptırmalarını öneriyoruz" diyerek sözlerine son buldu.  

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 29.12.2023 14:30Yayınlanma Tarihi: 13.01.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER