444 3 703

Gözünüzle ilgili yaşadığınız problemleri nasıl anlarsınız?

Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Candan Karaca, "Gözde ağrı, karıncalanma, kırık ve bulanık görme gibi şikayetleri bulunan kişilerin hiç vakit kaybetmeden bir göz hekimine başvurmaları gerekmektedir" dedi.

Büyük Anadolu Hastaneleri Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Candan Karaca, Gözünüzle ilgili yaşadığınız problemleri nasıl anlarsınız? sorusuna yanıt vererek özellikle çocuklar için anne ve babaların dikkatli olması gerektiğini söyledi. Çocuklarda görme sorunun özellikle okul başarısındaki etkisine dikkat çeken Op. Dr. Candan Karaca, okuma yaparken görme bozukluğu, tahtayı göreme gibi durumların çocukları etkilediğini söyledi.

ÇİFT GÖRMELER YAŞANABİLİR

Kişiler gözlerinde problem olduğunu nasıl anlar? sorusuna da yanıt veren Op. Dr. Candan Karaca, "Kişi görme sorunu olarak ilk önce bulanık ve kırık kırık görme olarak görebilir. Bununla birlikte ağrı ve çift görme dediğimiz durumla karşı karşıya kalabilir. Kişi ara sıra bir gözünü kapatarak iki göz arasındaki netlik farkına mutlaka bakması gerekmektedir. Bir gözün diğerine göre farklılıklar oluşursa bunu dikkate almak gerekmektedir. Yine özellikle yaşlı hastalarımızda karşıya karşıya kaldıkları göre sorunu, karşısındaki kişinin yüzünü bulanık görmesidir. Çizgileri eğri olarak görmesi ise bu gözünün arasındaki görme merkezi ile bir sıkıntı oluşabileceği demektir.

ŞEKER HASTALARI DİKKAT ETMELİ

Şeker hastalarında ise sıkça gördüğümüz ani bulanık görmeler de gözün arasında bulunan görme merkezindeki, kanama yada su toplaması tıp dilinde buna ödem diyoruz bu sorunlar neden olabilir. Bu görme sorunlarını yaşayanlar mutlaka acil bir şekilde göz hekime gitmeli tedavisini olmalıdır. Unutmayalım ki önce kendi sağlığımızdan biz sorumluyuz." diyerek sözlerine son verdi.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 29.12.2023 14:31Yayınlanma Tarihi: 18.01.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER