444 3 703

Dev Mide Fıtığı (Hiatal Herni)

Bilgi Talep Formu

 

Hiatal herni, cerrahi tedavisi mümkün rahatsızlıklardan biridir. Dev mide fıtığı olarak da adlandırılan bu durum genellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde midenin üst kısmını sarar kasların erimesi ile ortaya çıkar. Çünkü bu bölgede bulunan kaslar zayıflamaya çok yatkındır ve bu durum ilerleyen yaşla birlikte görülebilir.

Dev Mide Fıtığı (Hiatal Herni) Nedir?

Hiatal herni nedir?” sorusuna midenin olması gereken konumdan farklı olacak şekilde en az üçte birinin göğüs boşluğuna geçmesidir şeklinde yanıt verilebilir. Yanlış beslenme alışkanlıkları, yaş ve aşırı kilo gibi nedenlere bağlı olarak gelişir. Bu durumlara ek olarak kişinin çok ağır işlerde çalışması ve stres gibi sebeplerle de görülür.

Dev Mide Fıtığı (Hiatal Herni) Belirtileri

Hiatal herni belirtileri bir diğer adıyla da “Dev mide fıtığı belirtileri nelerdir?” sıklıkla merak edilen konuların başında gelir. Normal mide fıtığı belirti vermeyebilir ancak dev mide fıtığı belirtisi genellikle reflü şeklinde görülür. “Dev mide fıtığı şikayetleri nelerdir?” sorusuna verilecek yanıtlar aşağıdaki gibidir:

 • Reflü (Mide asidinin ağza gelmesi)
 • Tüketilen yiyeceklerin dokunması
 • Bulantı
 • Sırt ağrısı
 • Yemekten sonra yaşanan rahatsızlık
 • Az yenmesine rağmen tokluk hissi yaşanması

 

“Dev mide fıtığı nefes darlığı yapar mı?” sorusu da merak edilen konulardan biridir. Dev mide fıtığı olarak adlandırılan hiatal herni, nefes darlığı gibi belirtiler verebilir. Midenin üçte birinin batın boşluğu yerine göğüs boşluğunda bulunması ülser oluşmasına neden olabilir. Bu ülserler de kanamalara neden olabilir. Yaşanan bu kanamalar ile dev mide fıtığı kansızlık belirtisi ile ortaya çıkar. Bu belirtilerin yanı sıra dev mide fıtığı durumu kalpte baskı hissinin yaşanması ile de belirti gösterir. Bu durumu yaşayan kişilerde mide kalbin hemen arkasındaki boşlukta bulunur ve yemekten hemen sona hastanın midesinin şişmesi sonucunda kalpte baskı olur ve kişide çarpıntı ya da ritim bozukluğu görülebilir.

Dev Mide Fıtığı (Hiatal Herni) Nedenleri Nelerdir?

Dev mide fıtığı nedenleri çok iyi belirlenememekle birlikte bazı risk faktörleri de bulunur. Kamburluk, bu risk faktörlerindendir. Dev mide fıtığının nedenler aşağıdaki gibidir:

 • Karın içindeki basıncın arttığı durumlar
 • Hamilelik
 • Sık kilo alıp vermek
 • Kronik kabızlık ve aşırı ıkınma
 • Çok ağır kaldırma
 • Kamburluk ile diyafram kaslarında yaşanan sorun
 • Osteoporoz olan kadınlarda da kifoz oluşması

Dev Mide Fıtığı (Hiatal Herni) Tipleri

Hiatal herni tipleri aşağıdaki gibidir:

 • Tip I olarak adlandırılan Sliding Hiatal Herni): Bu mide fıtığı türünde midenin üst kısmı, gastroözofageal bileşkeyle birlikte kayar.
 • Tip II olarak tanımlanan Paraözofageal Herni
 • Tip III olarak bilinen Mikst tip (tip I ve II ile birlikte)
 • Tip IV

Dev Mide Fıtığı (Hiatal Herni) Tanısı

Hiatal herni tanısı bir diğer adıyla da “dev mide fıtığı nasıl anlaşılır?” bu durumu yaşayan hastaların ve hasta yakınlarının merak ettiği konuların başında gelir. Dev mide fıtığının belirtileri çoğu zaman kalp rahatsızlıkları ile karıştırılabilir. Bu nedenle teşhis aşamasında durum detaylı olarak değerlendirilmelidir. Kişideki dev mide fıtığının teşhisi için yapılan tetkikler aşağıdaki gibidir:

 • Röntgen
 • Bilgisayarlı tomografi (BT)
 • Endoskopi
 • Baryumlu film

Dev Mide Fıtığı (Hiatal Herni) Tedavisi

Hiatal herni tedavisi bilinen diğer adıyla dev mide fıtığı tedavisi hakkında “Dev mide fıtığı nasıl tedavi edilir?” ve “Dev mide fıtığı ilaçla tedavi edilir mi?” gibi soruların yanıtı merak edilir. Hiatal yetmezlik tedavisi cerrahidir ve bu durum ilaçla tedavi edilememektedir. İlaç ve bununla birlikte egzersiz, beslenme gibi yöntemler sorunun ek tedavisidir.

Dev Mide Fıtığı (Hiatal Herni) Ameliyatı

Hiatal herni ameliyatı genellikle laparoskopik olarak adlandırılan kapalı cerrahi yöntemle gerçekleştirilir. Ameliyat, karnın üst kısmında 4 veya 5 delik açılarak yapılır ve bu işlemle mide olması gereken yere yerleştirilir. Bu işlem sırasında yemek borusunun da doğru yerde olup olmadığı ve uzunluğu da kontrol edilerek gerekli işlemler uygulanır.

Dev Mide Fıtığı (Hiatal Herni) Beslenme

Hiatal herni beslenme rutininde bazı düzenlemeler yapmayı gerekli kılan bir rahatsızlıktır çünkü kişinin beslenme ritüelini değiştirmesi ile semptomların azalmasını sağlayabilir. Bu bakımdan üç büyük öğün ile beslenmek yerine günde birkaç kez olacak şekilde daha az miktarda öğünler tüketmek uygun olacaktır. Buna ek olarak sigarayı bırakmak, yemekten sonra uzanmak ya da eğilmekten kaçınmak ve yüksek yastıkta yatmak da bu süreçte önemlidir. Bu süreçte midede yaşanacak ekşimelerin önüne geçmek adına uzak durulması gereken yiyecekler de aşağıdaki gibidir:

 • Çikolata
 • Baharatlı yiyecekler
 • Alkol
 • Kafein
 • Sarımsak ve soğan
 • Domates
 • Turunçgiller

Bilgi talep formunu doldurarak mide fıtığı tedavisi ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Midenin ortalana 2 cm’lik kısmının göğüs kısmına çıkması mide fıtığı olarak tanımlanır. Dev mide fıtığında da midenin en az üçte birinin göğüs boşluğunda olması gerekir.Hiatal yetmezlik olarak bilinen dev mide fıtığı ile ilgili yaşanan şikayetlerin artmaması için zaman kaybetmeden tedavi edilmesi önemlidir. Ancak dev mide fıtığı hemen belirti göstermeyebilir ve fıtıktan kaynaklı şikayetler yıllar içinde artarak devam edebilir. Bunun yanında dev mide fıtığı tedavi edilmezse ciddi kanamalara neden olabilir. Ayrıca dev mide fıtığı beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesiyle kendiliğinden düzelen bir rahatsızlık değildir. Bu nedenle belirtileri teşhis edildiği anda tedavisine başlanmalıdır.

 “Hiatal yetmezlik nedir?” sorusu kadar merak edilen konulardan biri de dev mide fıtığının ölümcül olup olmadığıdır. Dev mide fıtığı düşünüldüğü gibi ölümcül bir rahatsızlık değildir. Ancak bu durumun neden olduğu sorunlar ölümcül olabilir.Her yaşan insanda görülebilen bu durum genellikle 55 yaşından sonra daha sık görülür. Bununla birlikte bu durum kadınlarda daha fazla görülür.“Dev mide fıtığına iyi gelen yiyecekler nelerdir? ve Dev mide fıtığının bitkisel tedavisi nedir?” sıklıkla merak edilen konuların başında gelir. Ancak bu durumun bitkisel bir tedavi yöntemi yoktur. Bunun yanında kişilerin ameliyat sonrası ilk 2-3 aylık dönemde sık sık ve az yemesi önemlidir.İşlem ortalama 2-2,5 saat sürer.Bu duruma ülserler neden olabilir. Ülserlerin delinmesi ile mide içeriği göğüs boşluğuna boşalır. Bu durum son derece ciddidir ve acil müdahale gerektirir.Dev mide fıtığı fiyatı operasyonu yapan doktora, hastanenin fiyatlandırma politikasına, hastanın durumuna ve kullanılan malzemeye göre farklılık gösterir.Ameliyat ile gerçekleştirilen hiatus hernisi tedavisi sonrasında kişinin ağırlık kaldırması ya da zorlayıcı sporlar yapması son derece sakıncalıdır.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 02.05.2024 08:46Yayınlanma Tarihi: 10.03.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER
Bilgi Talep Formu

Bilgi almak için lütfen formu doldurun!