444 3 703

Suçiçeği Nedir? Belirti ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Suçiçeği ve zona hastalıkları Varisella Zoster Virüsü etkenlidir. Genel olarak çocukluk döneminde görülen bu hastalık, döküntülere neden olur ve bulaşıcıdır. Hastalığın bulaşması temas ve hava yolu ile gerçekleşir ve bu nedenle aşılama tedavide önemlidir. Hastalığın mikrobu, bağışıklık sistemini en çok baskılayan virüslerdendir. Genel olarak hafif bir seyirde ilerleyen bu hastalık, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde şiddetli yaşanabilir, zatürre ve beyin dokusunda iltihaba neden olabilir. Hamileler için de risk taşıyan bu hastalık, bebekte doğumsal sorunlara neden olabilir. Tıp literatüründe varisella olarak adlandırılan bu hastalık genel olarak ilkbahar ve kış aylarında görülür. “Su çiçeği kaç yaşında çıkar?” konu hakkında sorulan sorulardan biridir. Bu hastalık en sık 5 ile 10 yaş arasında yaşanır.

SuÇiçeği Hastalığı Nedir?

“Suçiçeği nedir?” sorusuna genellikle çocuklarda görülen, yaygın olarak kabartılı döküntüler ve ateş ile karakterize olan bulaşıcı bir hastalıktır yanıtı verilebilir. Hafif seyirli olan bu hastalık, virüs ile enfeksiyonun ardından kişinin sinir köklerine yerleşir ve sonraki yıllarda zona şeklinde yeniden aktif olur. Bu hastalık klinik seyirde 7 ile 10 günlük sürede kendi kendine düzelir. Enfeksiyonun ilk döneminde ortaya çıkan klinik bulgular 10 ile 21 günlük bir kuluçka döneminden sonra gelişir.

SuÇiçeği Hastalığının İstenmeyen Etkileri Nelerdir?

Suçiçeği hastalığı hafif seyreden bir hastalık türüdür. Ancak bazı durumlarda ciddi komplikasyonların gelişmesi söz konusu olabilir. Bu komplikasyonlar şöyledir:

 • Zatürre
 • Toksik şok sendromu
 • Beynin iltihaplanması
 • Dehidrasyon
 • Cilt dokusunda, kemiklerde, eklem ve kan dolaşımı sistemlerinde bakteriyel enfeksiyon

SuÇiçeği Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Hastalığın bulaşması için virüsü taşıyan kişi ile yakın temas gerekir. Virüsü taşıyan hasta, ciltte döküntüler belirmeden 1-2 gün önce virüsü çevresindekilere yaymaya başlar ve bu süreç tüm döküntüler kabuk bağladığında sona erer. Kişinin hasta olması için virüsün vücuda alınması ve 10 ile 21 gün süren bir kuluçka dönemine girmesi gerekir.

SuÇiçeği Hastalığı Tanı ve Tedavisi Nasıldır?

Suçiçeği tedavisi belirtileri, cilt üzerindeki döküntülerle kendini gösterir. Bu döküntülerin muayenede görülmesi ile de tanı koyulur. Ancak tanının kesin konulamadığı durumlarda laboratuvar testleri, döküntüden alınan doku örnekleri ve kan tahlillerinden yardım alınır. Ancak genel sağlık durumu iyi olan çocukların herhangi bir tedaviye ihtiyacı yoktur. Genel olarak döküntülerdeki kaşıntı için antihistaminik ilaç reçete edilir.  Virüse bağlı komplikasyon geliştirme riski yüksek olan kişilerde ise yaşanan enfeksiyon süresini kısaltmak adına farklı tedavi yöntemleri tercih edilir. Yüksek risk grubunda olan çocuklara belirli ilaçlar ya da damar içine ilaçlar verilebilir. Bu ilaçlarla hastalığın şiddeti azaltmak amaçlanır.

SuÇiçeği Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Su çiçeği belirtisi, kuluçka süresinin sonunda görülür. Su çiçeğinin başlangıcı ciltte hafif pembe lekelenmeler ile kendini gösterir. Halsizlik ve ateş diğer belirtiler arasındadır. İlk hafif pembelik olarak kendini gösteren döküntüler, durumun ilerlemesi ile içi su dolu kırmızı kabarcıklar şeklini alır. Bebeklerde bu sürece burun akıntısı, iştahsızlık, halsizlik eşlik eder. İçi su dolu olan kırmızı kabarcıklar, 12 ile 24 saat içinde kabuk bağlar, dökülme yapar ve kendini yeniler. Özellikle vücudun gövdesinde yoğun bir şekilde görülen kabarcıklar yüzde, kolda ve saçlı deride daha azdır.

SuÇiçeği Hastalığı Kimler İçin Risklidir?

Suçiçeği virüsü aşağıdaki hastalar için yüksek risk barındırır:

 • İlk 1. ayını yaşayan bebekler
 • 28 haftadan önce dünyaya gelen bebekler
 • 2 haftadan uzun süre kortizon tedavisi görenler
 • Kanser hastaları
 • Hamileler
 • Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar

Gebeliğin ilk aylarında suçiçeği virüsü ile enfekte olan gebelerden dünyaya gelen bebeklerde ise uzun anomalileri ve zayıflık sıklıkla görülür. Doğuma 1 hafta kala ya da doğumdan sonraki günler içinde suçiçeği virüsü ile enfekte olan gebelerin bebeklerinde de çeşitli sorunlar yaşanabilir. Bunun yanı sıra suçiçeği geçiren kişiler, ilerleyen zamanlarda zona hastalığına yakalanma bakımından da risk altındadır. Suçiçeğinin kaynağı olan Varisella- Zoster virüsü, ciltte bulunan döküntülerin iyileşmesinin ardından sinir hücrelerinde kalabilir. İlerleyen yıllarda da bu virüs yeniden aktifleşerek zona adı verilen hastalığın yaşanmasına neden olabilir. Zona hastalığında hastanın cildinde ağrının eşlik ettiği su dolu kabarcıklar görülür.

SuÇiçeği Hastalığı İçin İstenmeyen Durumlar Nelerdir?

Hafif seyirde yaşanan suçiçeği nadir komplikasyonlar gösteren bir hastalıktır. Bu hastalıkta en sık görülen komplikasyon ise bakteriyel enfeksiyonlardır. Bakteriyel enfeksiyonlara kaşınma neden olur. Kaşınma ile deride bulunan lezyonlar mikrop kapar ve apseye kadar cilt lezyonları görülebilir. Suçiçeği geçiren ve bağışıklık sistemi baskılanmış yetişkinlerde zatürre görülebilir. Ensefalit olarak adlandırılan beyin iltihabı da nadir görülen komplikasyonlardandır. Suçiçeği, sinir sisteminde farklı sorunlara da neden olabilir. Kalp zarlarında iltihaplanma, midede gastrit, erkeklerde yaşanan testis tutulumu, eklem ve böbrek iltihapları bunlardan birkaçıdır.

SuÇiçeği Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?

Suçiçeği hastalığı, deride görülen döküntülerin şekline ve yayılmasına göre teşhis edilir.

SuÇiçeği Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Suçiçeği aşısı, hastalığın önlenmesinde etkilidir. “Çocuklar için suçiçeği aşısı ne zaman yapılır?” diye merak ediyorsanız bu aşının 1 yaşını doldurmuş çocuklara yapıldığını bilmelisiniz.

SuÇiçeği Hastalığı İçin Ne Yapılabilir?

“Suçiçeği çıkaran çocuğa ne yapılır?” hastalık hakkında merak edilen konuların başında gelir. Çocuk suçiçeği hastalığını geçiriyor ve ateşli ya da halsizse mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Çocuğun vücudundaki kızarıklıkları kaşımasını da önlemeye çalışmalısınız. Vücudundaki döküntüler kabuk bağlayana ve kabuklar geçene kadar çocuğu yıkamayın. Çocuk okula gidiyorsa iyileşme sürecine kadar evde tutulmalıdır.

 

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 31.05.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 31.05.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER