444 3 703

Amilaz Nedir? Amilaz Testi Neden Yaptırılır?

3 Yorum

Amilaz testi ile kandaki ya da idrardaki amilaz miktarı ölçülür. Peki, amilaz nedir? Amilaz, pankreasınız ve tükürük bezleriniz tarafından vücudunuzun karbonhidratları parçalamasına yardımcı olan bir enzimdir. Testi ile kanınızda ya da idrarınızda çok fazla amilaz tespit edilmesi pankreas bozukluğunu veya başka bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Doktorunuz, yiyecekleri sindirmenize yardımcı olan pankreasınızda bir sorun olabileceğini düşünürse bir amilaz testi yapabilir.

Amilaz Yüksekliği Nedir?

Amilaz yüksekliği, pankreas tarafından salgılanan amilazın kanda normalden 3 kat daha yüksek olması durumunda takip edilmesi gereken bir durumdur. “Amilaz neden yükselir?” sorusunu akıllara getiren bu durumun nedenleri kısaca şöyle açıklanabilir: Pankreasta oluşan tıkanıklık, enfeksiyon ya da pankreastan kaynaklı olan kitle amilaz yüksekliğine neden olur.

Amilaz Yüksekliği Nedenleri Nelerdir?

Amilaz yüksekliği nedenleri kapsamlı olarak şu şekilde açıklanabilir:

  • Anoreksiya
  • Apandist
  • Dış gebelik
  • Kabakulak
  • Mide ülserleri
  • Nörolojik rahatsızlıklar
  • Pankreas rahatsızları
  • Stres
  • Tükürük bezi enfeksiyonları

Amilaz Düşüklüğü Nedir?

Amilaz değerlerinde düşme de görülebilir. Amilaz düşüklüğü, bu enzimin üretiminde önemli bir role sahip olan pankreas ve tükürük bezinin kullanılan ilaçlara bağlı olarak enzimi normal değerlerin altına düşürmesidir.

Amilaz Testi Nedir?

Amilaz ne demek sorusu kadar amilaz testi ve bu testin ne olduğu da merak edilenler arasında. Amilaz adı verilen enzimin normal değerinin üstünde ya da altında olması durumundan başvurulan teste amilaz testi adı verilir. Bu test ile sindirim sistemi rahatsızlıkları ve pankreas hastalıkları tespit edilebilir. Bu test ile idrar ve kanda bulunan amilaz değerleri ile durum değerlendirmesi yapılır.

Amilaz Testi Neden Yaptırılmalıdır?

Bu testin yapılmasının en önemli nedeni amilaz değerinin düşmesi ya da yükselmesine neden olan hastalıkları teşhis etmektir. Test genellikle pankreas hastalıklarının ağır belirtileri ile uygulanır ve gerekli olan tedavi sürecinin erken başlamasını sağlar. Pankreatik amilaz testi gerekli kılan pankreas hastalığı belirtileri de yüksek ateş, gaz sanıcısı, karın ağrısı, mide bulantısı ve kaşıntı şeklindedir.

Amilaz değeri 19-86 U/L’dir.

Amilaz için kan testi, pankreas iltihabı ve diğer pankreas hastalıklarını teşhis etmek için kullanılır. Pankreatit atağının başlangıcında amilazın hızlı yükselmesi ve yaklaşık 2 gün sonra düşmesi bu tanıyı belirlemeye yardımcı olur. Amilaz nadiren de olsa pankreas kanseri, safra kesesi hastalığı ve kabakulak tanı ve takibinde kullanılır.

Şiddetli karın ağrısı, ateş, iştahsızlık veya mide bulantısı gibi pankreas bozukluğu belirtileri gösteriyorsanız amilaz testi istenebilir. Kan amilaz testi ile veya sonrasında idrar amilaz istenebilir. Bir doktor, tedavinin işe yarayıp yaramadığını ve amilaz seviyelerinin yükselip yükselmediğini öğrenmek için bir hastayı izlemek istediğinde biri veya her ikisi de istenebilir.

 

Pankreasın şiddetli bir iltihabı olan pankreatitte amilaz konsantrasyonları genellikle çok yüksektir ve normalin 5-10 katıdır. Bununla birlikte yükselme derecesi pankreatitin şiddeti ile ilişkili değildir. Artan amilaz konsantrasyonları ayrıca pankreas kanseri, akut apandisit, safra kesesi hastalığı, perfore ülser, bağırsak yolu tıkanıklığı, kabakulak veya ektopik gebeliği gösterebilir.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 20.06.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 20.06.2022 00:00
3 Yorum

24 Ocak 2024 tarihinde
Türkan selamet

Amilaz değerim 136 çıktı

Büyük Anadolu Hastaneleri
24 Ocak 2024 tarihinde

Merhaba tüm sorularınızı BAH Alo Doktorum danışma hattına 0532 260 21 31 numaralı telefondan iletebilir, uzmanımızdan en doğru yorumu alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.


27 Şubat 2023 tarihinde
Zehra dermenci

Bugün yaptırdığım kan testinde amilaz değerim 135 çıktı bu ne demek oluyor

Büyük Anadolu Hastaneleri
27 Şubat 2023 tarihinde

Merhaba, sorularınızı Büyük Anadolu Hastaneleri Alo Doktorum danışma hattına 0532 260 21 31 iletebilir, merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.


24 Şubat 2023 tarihinde
Hakan Avcı

20 yaşında oğlumun kan testinde amilaz değeri 1134 çıkmıştır. Eskişehirdeki doktor pankreas iltihabı teşhisi koymuştur. Fakat nedenleri konusunda yardımcı olmamıştır.. Buna bağlı olarak ilave ne gibi testler yapılmalıdır.. Bu durum hakkında yardımınızı rica ediyor iyi çalışmalar diliyorum..

Büyük Anadolu Hastaneleri
24 Şubat 2023 tarihinde

Merhaba, sorularınızı Büyük Anadolu Hastaneleri Alo Doktorum danışma hattına 0532 260 21 31 iletebilir, merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Ekle


KATEGORİLER