444 3 703

Bilgisayarlı Tomografi (BT) Nedir? Nasıl Çekilir?

Teknolojide yaşanan gelişmeler neticesinde çeşitli görüntüleme yöntemleri geliştirilmiş ve bu yöntemlerden yardım alınarak bazı hastalıklar teşhis edilebilmiştir. Bu görüntüleme yöntemlerinden biri olan bilgisayarlı tomografi ile kişinin durumu detaylı olarak değerlendirilebilir ve tedavi planı yapılabilir. Hızlı ve güvenilir sonuçlar veren BT bu bakımdan tercih edilmektedir.

Bilgisayarlı Tomografi (BT) Nedir?

“Bilgisayarlı tomografi nedir?” sorusu vücuttaki alanların ayrıntılı olarak taranması ve resimlerinin çekilmesi adına özel röntgen ışını kullanılan bit yöntemdir şeklinde yanıt verilebilir. Bu yöntem ile elde farklı açılardan çekilen röntgen görüntüleri bir araya getirilir ve damar, yumuşak doku, kemik kesit görüntüleri oluşturulur.

Bilgisayarlı Tomografi (BT) Neden Çekilir?

Bu görüntüleme yöntemi tanıya yardımcı olmak için kullanılır. Hasta öyküsünü dinleyen hekim durumu netleştirmek adına BT ister. BT yani bilgisayarlı tomografi yöntemi, düşme ve kaza gibi ciddi travmalar sonrası beyin ve vücudun diğer bölgelerinde oluşma ihtimali olan hasarları görüntülemek adına çekilir. Bunun yanında BT genellikle aşağıdaki durumlar için kullanılır:

  • Kemik direncini ölçmek
  • Kemik kırılmaları ve tümörlerini teşhis etmek
  • Yaralanmalara bağlı olarak iç organların genel durumunu ve iç kanama riskini ölçmek
  • İskelet sistemini görüntülemek
  • Kemik patolojilerini saptanması
  • Burun çevresi sinüsleri görüntülemek
  • Metastaz durumunu saptamak
  • Şüphelenilen tümör ya da kan pıhtısının konumunu görmek
  • Var olan kanserin evresini belirlemek
  • Akciğer, beyin ve kalp gibi organlardaki hastalıkları teşhis etmek

Bilgisayarlı Tomografi (BT) Nasıl Çekilir?

Bilgisayarlı tomografi nedir? Nasıl çekilir?” konu hakkında merak edilen sorulardan biridir. Beyinde tümör şüphesinde ve bunun yanı sıra inme, kafa yaralanması, beyin kanaması gibi durumlarda kullanılan BT, hızlı ve etkili bir görüntüleme yöntemidir. İlaçlı ya da ilaçsız yöntemle çekilebilir. İlaçlı tomografide ise hastaya damar yolu kullanılarak kontrast madde uygulanır. Bu sayede daha detaylı görüntü elde edilir ve kapsamlı bir değerlendirme yapılabilir.

Bilgisayarlı Tomografinin Avantajları Nelerdir?

Bilgisayarlı tomografinin avantajları ve dezavantajları olup olmadığı merak konusudur. Ancak bilgisayarlı tomografi çekimleri çeşitli avantajlar sağlar. Bu görüntüleme yönteminin sağladığı avantajlardan biri de görüntüleme işleminin kısa sürede gerçekleşmesidir. Kesitler halinde ve ayrıntılı görüntüler sağlar. Gereksiz müdahaleleri engeller ve doğru tedavi sürecinin planlanmasını sağlar. Sağlıklı dokular ile hasarlı dokuların hızlı bir şekilde ayırt edilmesini mümkün kılar. Organ, damar, doku ve kemikleri 3 boyutlu olarak görüntüler.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 21.06.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 21.06.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER