444 3 703

Hemoroid (Basur) ve Anorektal Hastalıklar

Bilgi Talep Formu

Hemen hemen her insan hayatının bir bölümünde anorektal hastalıklar yaşayabilir ve bu hastalıklar kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle mutlaka bir proktoloji randevu alınmalı ve proktoloji uzmanları tarafından tedavi edilmelidir. Peki nedir bu anorektal hastalıklar? Nasıl tedavi edilir?

Anorektal Hastalıklar Nedir?

 “Anorektal nedir?” konu hakkında merak edilen soruların başında gelir. Anorektal, kalın bağırsağın rektum ve anüs kısımları ile ilgili bir terimdir. Peki, anorektal hastalıklar nedir?

Anorektal hastalıklar, kalın bağırsak ve makat olarak da bilinen anüsün 10-12 cm uzunluğundaki rektuma etki eden hastalıkların genel adıdır. En sık görülen anorektal hastalıklar anal fistül, kıl dönmesi, anal fissür olarak da bilinen makatta çatlak, anorektal apse ve hemoroidal hastalıklardır.

Anorektal Hastalıklara Hangi Bölüm Bakar

Anorektal, kalın bağırsağın anüs ve rektum kısımlarıyla ilgili olan bölümdür. Anorektal hastalıklar ise bu bölümlerde oluşan sağlık sorunlarını kapsar. Proktoloji bölümü olan hastaneler, anorektal hastalıklarla ilgilenir. Proktoloji; anüs, rektum ve sigmoid kolonun yapısı ve hastalıklarını takip eden bir tıp dalıdır. Bu bölümde anal bölge hastalıkları olmak üzere birçok hastalık tedavi edilebilir.

Anorektal Hastalıklara Dikkat!

Özellikle hemoroid, kuyruk sokumunda gelişen kıl dönmesi, anal fissür dediğimiz çatlak hastalığı, anal fistül dediğimiz makat çevresinde iyileşmeyen ve aralıklarla akıntısı olan deliklerin ortaya çıkması, büyük abdest ve gaz çıkışına neden olan anal bölgede kaslarla ilgili sorunlar, makatın son kısmında vajen tarafında oluşan sarkmaları, anal kanser anüsün (makat) çevresinde veya hemen iç kısmında ortaya çıkabilir.

Anorektal Hastalıkların Belirtileri

Anal bölgede ağrı, kanama, yanma hissi, basınç, şişme, kaşıntı, kabızlık hissi, akıntı ve basur memeleri gibi belirtiler görüldüğü takdirde mutlaka bir uzman hekime görünmeniz gerekir. Bu türden şikayetlerle başvurduğunuzda durumunuza göre tedavi yöntemi belirlenir ve bu doğrultuda bir cerrahi işlem uygulanır.

Anorektal Hastalıkların Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Bu alanda farklı hastalıkların tanısının gerçekleştirilmesi için gelişmiş medikal cihazlar kullanılır. Bu cihazlarla da en doğru tanı konularak proktoloji bölümü olan devlet hastaneleri ve özel hastanelerde gerekli tedavi süreci planlanır. Bu tanı yöntemleri anorektal ultrasonografi, lavmanlı testler, defekografi, balon atma testi ve diğer anorektal fizyoloji testleri şeklinde sıralanabilir.

Bilgi talep formunu doldurarak Hemoroid (Basur)  cerrahisi ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 14.02.2024 10:16Yayınlanma Tarihi: 22.06.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER
Bilgi Talep Formu

Bilgi almak için lütfen formu doldurun!