444 3 703

Elisa Testi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Damar yolundan alınan vücut sıvı örneği ya da kan ile uygulanan Elisa testi ile HIV başta olmak üzere birçok infeksiyon hastalığı için tanı konulabilir ve kişiye erken evrede müdahale edilebilir. Peki, Elisa testi nedir?

Elisa Testi Nedir?

Elisa testi, antijen ile antikor arasındaki tepkimeyi gösteren ve çeşitli hastalıkları tanılamak adına kullanılan bir testtir. Enzimler ile testin sonucu görülür kılınır ve bu test ile infeksiyon etkenleri ya da vücudun bu infeksiyonlara karşı oluşturduğu antikorlar saptanabilir.

Elisa Testi Nedir Nasıl Yapılır?

Elisa testi vücut sıvısı ve kan örneklerinde çalışan bir testtir. Hastane ortamında kişinin damarından alınan kan örneği laboratuvara gönderilir ve Elisa testi normal değerleri analiz edilir.

Elisa Testinde Nelere Bakılır?

Elisa testi hangi hastalığı ortaya çıkarır?” sorusu konu hakkında merak edilenler arasındadır. Test ile tanısı konulan hastalıklar şöyledir:

  • Bruselloz
  • Hepatit B
  • HIV/AIDS
  • Kabakulak
  • Kızamık
  • Kızamıkçık

Elisa Testinin Pozitif Sonuçlanması Ne Anlama Gelir?

Elisa testi pozitif ne demek?” sorusu kişiden alınan örnekte sonucun pozitif olması antikorun veya antijenin saptandığı anlamına gelir. Bu sonuç ayrıca hangi testin uygulandığına göre aktif bir infeksiyon, infeksiyona karşı koruyucu bağışıklık ya da geçirilmiş bir infeksiyon gibi çeşitli anlamlar ifade eder.

Elisa Testinin Negatif Sonuçlanması Ne Anlama Gelir?

Elisa testi negatif ne demek?” sorusu da merak edilenler arasında. Testin negatif çıkması kişiden alınan örnekte antikor ya da antijen bulunmadığı anlamına gelir.

Elisa Testi Ne Zaman Çıkar?

Elisa testi kaç günde çıkar?” diye merak ediyorsanız bu test sonucunun aynı gün çıktığını bilmelisiniz.

Elisa Testi Fiyat Aralığı

Elisa testi fiyat aralığı yapılacak teste göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle muayene sırasında uygulanacak test hakkında detaylı bilgi almanız önemlidir.

HIV Testi Ne Zaman Yapılır?

HIV antikor testinin en doğru sonucu vermesi için 4-6 hafta kadar bir sürenin geçmesi önemlidir. Bu nedenle test için 3 ay beklenmelidir.

ELISA testi ile HIV infeksiyonu nasıl belirlenir?

Elisa testi yaptıranlar, bu test ile HIV infeksiyonu tanısı alabilir. Peki, Anti HIV testi nedir? Test sonucu pozitifse antikorun varlığı saptanmış olur ve doğrulama testi olarak HIV-RNA PCR testi uygulanır.

ELISA testi ile Hepatit B hastalığı saptanır mı?

Elisa testi ile Hepatit B saptanabilir. Bu doğrultuda da “hBsAg elisa nedir?” sorusu Hepatit B virüsü varlığının aranmasıdır şeklinde yanıtlanabilir.

Elisa testi ile COVİD-19 belirlenir mi?

Elisa testi kullanılarak COVID-19 IgG ve IgM antikorları aranır. Bu testlerle hastalığını tanısı ve buna ek olarak aşılanmış kişilerin koruyucu antikor durumu hakkında fikir verir. Ancak COVID-19 hastalığı tanısı için en önemli test PCR testidir.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 18.07.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 18.07.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER