444 3 703

Sonbahar Aşı Rehberi: Grip (İnfluenza) Aşısı Nedir?

 

Kış aylarında görülen grip, tipik olarak hapşırma ve öksürme ile ortaya çıkar. İnfluenza A ve B virüslerinin akciğer, burun ve boğaza yerleşmesi ile görülen bu hastalık; yüksek ateş, titreme, nöbetleri, kuru öksürük, yorgunluk, boğaz ağrısı, şiddetli kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı gibi belirtiler verir. Kuluçka süresi 1-3 gün arasında seyreden gripten korunmanın en doğru yolu grip aşısı olmaktır. Grip aşısı içeriği ile kişiyi gripten 6 ile 8 ay gibi bir süre korur. Dünya Sağlık Örgütü her sene bu hastalığa neden olan virüsün yapısını inceler ve gelişen mutasyonlara göre aşıyı günceller.

Grip Aşısı Nedir?

“Grip aşısı nedir?” sorusu merak edenler için şu şekilde yanıtlanabilir:

İnfluenza adı verilen ortomiksovirüs ailesine ait virüslerin neden olduğu grip hastalığına karşı önlem alınmak adına uygulanan bir aşıdır. Bu aşı, virüste bulunan partikülleri kullanarak vücudun antikor üreterek virüse yanıt vermesini sağlar. Böylelikle vücut enfeksiyona karşı hazır hale gelir. Bu hastalığa sebebiyet veren virüsün mutasyona uğraması nedeniyle aşı her yıl yenilenir. Grip aşısı içeriği doğrultusunda farklılık gösteren aşılar aşağıdaki gibidir:

İntranazal aşı: Bu aşı türünde hastalık yapma özelliği azaltılmış canlı virüsler kullanılır. Uygulama şekli burun içine spreydir. İçeriği ile bağışıklık sistemini uyaran aşı uzun süreli koruma sağlar ve sık tercih edilir.

Kuadrivalan (dörtlü ya da tetra) aşı: Bu aşının içeriğinde laboratuvar ortamında hayvan yumurtalarından geliştirilen virüsler bulunur. İçeriği 1 adet H1N1 virüsü, 1 adet H3N2 virüsü ve 2 adet influenza B virüsüdür. Bu aşı türü 6 aydan büyük olan bebeklere ve çocuklara uygulanır.

Trivalan aşı: Üç farklı virüs partikülü kullanılır. İçeriğinde 1 adet H1N1 virüsü, 1 adet H3N2 virüsü ve 1 adet influenza B virüsüne yönelik antijen bulunur. 65 yaş üstü grip aşısı olarak uygulanır.

Grip Aşısının Faydaları Nelerdir?

Grip aşısı faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Kişinin grip olma riskini azaltır.
 • Kalp hastalıkları, diyabet ve KOAH gibi kronik hastalığı olan kişilerde grip kaynaklı hastalığı azaltır.
 • Hamilelerde grip aşısı, gebelik döneminde yaşanan solunum yolu enfeksiyonları ve bu enfeksiyonlardan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle hastaneye yatış riskinin azalmasını sağlar.
 • Her yaştan kişinin hastaneye yatma riskini azaltabilir.
 • Kişi hastalansa bile hastalığın şiddeti hafif olur.

 

Grip Aşısı Kimlere Yapılır, Kimlere Yapılmaz?

“Grip aşısı kimlere yapılır?” sorusunun yanıtı şöyledir: Ciddi yumurta alerjisi olmayan, 6 aylıktan küçük olmayan, aşı içeriğindeki maddelere alerjisi bulunmayan, gebeliğin ilk 3 ayında olmayan kişilere grip aşısı uygulanabilir. Peki grip aşısı kimlere yapılmaz? Hamileliğinin ilk üç ayında olan kadınlar, grip aşısına daha önce alerjik reaksiyon gösteren kişiler, 6 aydan küçük bebekler, yumurta alerjisi olan kişiler için önerilmez.

Grip Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Grip aşısı yan etkileri de merak edilen konular arasında. Grip aşısı sonrasında görülen etkiler genelde alerjik reaksiyonlar ve enjeksiyona bağlıdır. Bunun yanında bu aşı bir inaktive aşıdır. Bu sebeple aşıya bağlı olarak grip yaşanması gibi bir durum olmaz. Aşılama yaptıran kişilerin %20’sinin aşı bölgesinde kızarma, şiş ve ağrı oluşabilir. Aşı sonrasında görülebilecek diğer yan etkiler de şöyledir:

 • Ateş
 • Aşının yapıldığı yerde kızarıklık, ağrı ve şişme
 • Hafif baş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Mide bulantısı
 • Yorgunluk

Grip Aşıları Ne Zaman Yapılır?

‘Grip aşıları ne zaman yapılır?’ sorusu da sıklıkla merak edilir. Grip hastalığı yayılmaya başlamadan aşının yaptırılması önemlidir. Çünkü aşılamanın ardından vücutta antikor gelişimi ve virüse karşı koruma sağlaması 2 haftayı bulur. Bu nedenle aşının eylül ve ekim aylarında yaptırılması ve aralık ayı öncesinde bitirilmesi gerekir.

Çocuklarda Grip Aşısı

Çocuklarda grip aşısı, Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre 6 aydan büyük olan tüm çocuklara yapılmalıdır. Çünkü grip enfeksiyonu üst solunum yollarında başlayarak bağışıklığı zayıf çocuklarda alt solunum yolları rahatsızlıklarına neden olabilir. Çocuğa grip aşısı dozu 6 ay ile 8 yaş arasında 4 hafta ara ile 2 doz ve 8 yaşından büyük çocuklara da 1 doz şeklinde uygulanır.

Grip Aşısı Nasıl Vurulur?

Grip aşısı uygulama tekniği aşı türü özelinde farklıdır. İntranazal aşı burun içine sprey şeklinde uygulanır. Kuadrivalan ve trivalan aşılarda enjeksiyon uygulama kullanılır. Peki bu grip aşısı nereye yapılır? Kuadrivalan ve trivalan aşılar kol bölgesinden cilt içine enjekte edilir.

Grip Aşısı Nerelerde Yapılır?

“Grip aşısı nerede yaptırılır?” sorusunun yanıtı şöyledir:

Aşı eczane, hastane ve sağlık merkezlerinde bulunur. Bunun yanında bazı özel şirketler, kamu kurum ve kuruluşları ve okullar da aşının temin edilmesini sağlayabilir. Aşı uygulamasını ise bir hemşire ya da doktor gerçekleştirir.

Grip Aşılarının Dozu Yaş Gruplarına Göre Nedir?

Aşı çocuklarda 6.aydan itibaren 8 yaşına kadar 4 hafta ara ile 2 doz şeklindedir. 8 yaş ve üzeri çocuklarda 1 doz uygulanır. Ancak 6. aydan 8 yaşına kadar olan çocuklarda daha önce grip aşısı olmadıysa ilk uygulama 1 ay ara ile 2 doz şeklindedir. Aşı dozu tüm çocuklar için 0.5 ml yani tam dozdur.

Gebelerde Grip Aşısı

Hamileler grip aşısı olabilir mi?” diye merak ediyorsanız hamilelik grip aşısı gripten korunmanın en etkili yollarından biridir. İçinde canlı virüs bulunmayan grip aşısı hem emzirme hem de hamilelik döneminde güvenle yaptırılabilir. Aşı özellikle hamileliğin 2. ve 3. trimesterlerinde olan kadınlara önerilir. Üstelik aşının ardından anne vücudunda gelişen antikorların bir kısmı bebeğe de geçer ve bebeğin yaşamının ilk yıllarında gripten korunmasına yardım eder.

Grip influenza belirtileri karşısında bağışıklığı güçlendirmek ve sağlıklı bir kış geçirmek istiyorsanız grip aşısını yaptırmayın ihmal etmeyin ve influenza riskinden korunun.

Grip aşısı hiçbiri canlı virüs içermez, bu nedenle size grip bulaştırmaz.

İnfluenzaya karşı aşı 1930'larda başladı ve 1945'ten itibaren Amerika Birleşik Devletleri'nde geniş çapta bulunabilirlik sağlandı. Bu aşı Dünya Sağlık Örgütü'nün temel ilaçlar listesinde yer alıyor.

6 ay ve daha büyük herkese yıllık grip aşısı önerilir. 6 aylık ve daha büyük çocuğunuza grip aşısı yapılabilir. Burun spreyi aşısı 2 ile 49 yaş arasındaki kişilere verilebilir.

Emziren anneler de grip aşısı randevu ile aşı yaptırabilir. Grip aşısı, emziren kadınlar ve 6 aylıktan büyük bebekleri için güvenlidir. Aslında hamileyken veya emzirirken grip aşısı olan kadınlar anne sütü yoluyla bebekleriyle paylaşabilecekleri grip antikorları geliştirir.

Grip aşısı sorgulama, e-Nabız üzerinden yapılabilir. E nabız grip aşısı sorgulama için sisteme girmeli ve ardından ana ekranın orta bölümünde bulunan “İNFLUENZA” yazan kısma tıklamalısınız. Böylelikle adınıza grip aşısı tanımlanıp tanımlanmadığını öğrenebilirsiniz. Bu kısımdan 65 yaş üstü grip aşısı sorgulama işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Aşı 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişiler için ücretsizdir.

Grip aşısı riskli kişiler için sağlık ocaklarında aile hekimleri tarafından uygulanabilir.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 04.10.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 04.10.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER