444 3 703

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

 

Avokado faydaları bakımından besleyici özelliklere sahip olan avokado, dünyadaki birçok mutfağın en popüler lezzetlerinden biri.

Bazı insanlar avokadoyu meyve olarak kabul ederken bazıları sebze olarak görmekte. Ancak avokado (Persea americana) aslında çilek olarak kabul edilir. Avokado, Meksika ve Orta Amerika'da yetişen bir meyvedir ancak artık dünyanın farklı bölgelerinde de yetiştirilmektedir. 

Bu yeşil meyve dünyanın dört bir yanındaki mutfaklarda aranan temel bir haline geldi ve bunun iyi bir nedeni var. Hem oldukça besleyici hem de çeşitli yemek tariflerinde kullanılabilecek çok yönlü, lezzetli bir bileşen.

Avokado Nedir?

İlk Meksika’da ortaya çıkan ve dünya genelinde popüler olan bu yeşil meyvenin tarihi çok eskilere dayanmakta. “Avokado sebze mi meyve mi?” sorusu ile de sınıflandırılamayan avokadoyu biyologlar meyve sınıfından kabul etmekte.

Avokado Besin Değerleri Nelerdir?

Sağlık için eşsiz faydalar sunan bu yeşil meyvenin 100 gramı 160 kaloridir ve bu kalorinin 6.7 gramı lif, 8.5 gramı karbonhidrat, 14.7 gramı yağdır. Ayrıca B2, B3, B5, B6, C, E ve K vitaminleri ek olarak da folat, magnezyum ve potasyum bakımından da zengindir. Bunun yanı sıra omega-3 yağ asitleri içeren bu meyvede beta karoten ve lutein de bulunur.

Avokado Nasıl Tüketilir?

Bu yeşil meyve hakkında en merak edilen konulardan biri de nasıl tüketileceğidir. Tek başında tüketilebilen bu meyve tuz, limon ve karabiber üçlüsüyle de aşırı lezzetli kılınabilir. Damak zevkine göre kahvaltıda, salatada ya da smoothielerde de kullanılır.

Avokadonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Avokadonun faydaları nelerdir maddeler halinde şöyledir:

 • Vitamin ve mineral açısından zengindir.
 • Sindirim için önemli olan lifi fazlasıyla içerir.
 • Kalp sağlığı için destekleyicidir.
 • Kolesterolün düşmesine yardımcı olur.
 • Göz için faydalı vitaminler içerir.
 • Lif ve yağ içeriği ile tokluk hissi sağlar ve iştahı düzenler.
 • Avokadonun cilde faydaları da cildin pürüzsüz olmasında etkilidir.
 • Avokadonun faydaları gebelikte bebeği magnezyum, demir, fosfor ve kalsiyum içeriği ile bebeğin beyin gelişiminde destekleyici kılar.
 • Avakadonun kadınlara faydaları regl dönemi için etkilidir. Regl dönemi sancılarında yardımcıdır.
 • Avokadonun rahime faydaları da bulunur. Düzenli tüketildiğinde rahim kanserine yakalanma riski azaltır.
 • Avokado cinsel faydaları da libidoyu hızlandırarak enerjiyi artırmasıdır. Avokadonun erkeklere faydaları da erkeklik hormonu üretimini artırma şeklinde öne çıkar.

 

Avokado ve Kalp Sağlığı

Bilindiği üzere tekli doymamış yağ asitleri kalp hastalıkları karşısında koruyucudur. Ek olarak da yüksek kan basıncının düşmesinde yardımcıdır. Avokado da bu bakımdan zengin olan bir besin kaynağıdır. Günde yarın avokado tüketmek bu bakımdan önemli bir destek sağlar.

Avokado ve Kanser

Bu yeşil meyvede bulunan antioksidanlar bazı kanser türlerine karşı koruyucu etki sağlar.

Avokado ve Kemik Sağlığı

Yarım avokado günlük sağlıklı kemikler için kalsiyum emilimini artıran K vitamini ihtiyacının %25’ini karşılar.

Avokadonun Zararı Var mı?

Avokadonun yararları kadar zararı olup olmadığı da merak edilenler arasında. Avokado zararları her besin gibi aşırı tüketilmesiyle olur. Yüksek yağ içeriğine sahip olan bu meyve, çok fazla tüketildiğinde kilo problemleri yaratabilir. Kan sulanmasında etkiye sahip olan K vitamini içeriği ile de kan pıhtılaşmasında etkili olan K vitamini bakımından sakıncalıdır.

Avokadonun Cilt Sağlığına Faydaları

Avokado cildi yatıştırır, cilt elastikiyetini artırır, cildin daha az sivilcelenme yaşamasında destekleyicidir, genel cilt sağlığını iyileştirir. 

Bu yeşil meyvenin tüm lezzetiyle tüketilebilmesi için olgun olması gerekir. Ancak bu meyve marketlerde genel olarak olgunlaşmamış olarak satılır. Bu sebeple avokado satın alırken seçim iyi yapılmalıdır. Olgunlaşmamış avokado zor soyulur ve ezilmez. Avokadonun olgun olduğunu anlamak adına hafifçe sıkılması yeterlidir. Olgunlaşmış avokado hafif bir şekilde sıkıldığında göçer ve olgun avokado oldukça koyu bir renge sahiptir. Ancak siyaha yakın bir renkte olan avokado bozulmuş olabilir.

“Avokado nasıl olgunlaştırılır?” diye merak ediyorsanız henüz olgunlaşmamış olan avokadoyu muzlarla aynı yerde muhafaza etmeli ve birkaç gün beklemelisiniz. “Avokado en hızlı nasıl yumuşatılır?” diye merak ediyorsanız diğer bir yöntem de avokadoyu bir kağıda sarabilir ve karanlık bir yerde saklayabilirsiniz.

Dilimlenmiş bir avokadoyu saklamak istiyorsanız bu avokadoyu su dolu bir kavanozda saklayabilirsiniz. Bu şekilde avokadonuzu 1 hafta kadar muhafaza edebilirsiniz. “Avokado ezmesi dolapta kaç gün saklanır?” diye merak ediyorsanız bu ezmeye limon suyu ekleyebilir ve hava almayan bir kapta buzlukta 3-4 ay kadar saklayabilirsiniz.

Avokado ilk olarak enine kesilmelidir. Bu işlem sırasında çekirdek zarar görmemelidir. Ardından iki elle tutularak ikiye ayrılmalıdır. Ayırma işleminden sonra bıçakla çekirdeğe hafifçe vurulmalıdır. Bu meyveyi soymak için kullanılabilecek bir diğer yöntem de kabuğunun bir elma gibi soyulmasıdır. Bir diğer yöntem ise kaşıkla çıkarmak. Kaşık kabuk ile avokado arasına yerleştirilmeli ve meyve oyulmalıdır.

Yenilemeyecek sertlikte olan avokadoyu tüketmek için streç bir folyoya sarıp 100 dereceye ayarlanmış fırında 10 dakika bekletmeniz yeterlidir. Ancak bu meyveyi haşlamak doğru bir tüketmek yöntemi değildir.

avokado yağının faydası da merak edilenler arasında. Bu yağ salatalarda, yemeklerde ve kişisel bakımda kullanılabilir. Ancak bu yağın soğuk press yöntemi ile çıkarılmış olması önemlidir.

Avokado yaprağının faydaları şu şekilde sıralanabilir: Ağrılara, kemiklere, diyabete, saçlara, cilt sağlığına, astıma ve böbreklere iyi gelir.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 24.07.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 24.07.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER