444 3 703

Hidroselektomi Nedir?

Bilgi Talep Formu

 

Hidroselektomi, halk dilinde testis torbaların şişmesi, su toplaması ve su fıtığı olarak adlandırılan bir durumdur ve özellikle yeni doğan bebeklerde yaygın bir şekilde görülür. Erkeklerde testisleri muhafaza eden testis torbası, zar yapılı ve çift tabaklı koruyucu kılıf ile kaplıdır. Bu tabakların arasında spermlerin hareket etmesini kolaylaştıran ve dış etkenlerden korunmalarını sağlayan bir miktar sıvı bulunur. Tabakların bir tarafı bu sıvıyı salgılarken diğer tarafı da emer. Normal şartlar altında dengede ilerleyen bu süreçte dengenin bozulması ile tabaklar arasında bulunan sıvı miktarında artış yaşanır ve torba şişerek dolu kesecik haline gelir. Bu kesecik, Hidrosel olarak adlandırılır.

Hidrosel Türleri

Hidrosel, doğumsal ve erişkin olmak üzere ikiye ayrılır.

Kojenital olarak da adlandırılan doğumsal hidrosel: Bebek anne karnındayken testisler, karın içine yerleşik şekildedir. Hamileliğin 14. Haftası bittikten sonra karnın altına doğru ilerleyerek testis torbasına yerleşir. Kesecik kapanmadığında karın içi sıvısı bu açıklıktan geçerek testis etrafından şişlik yaratan birikime neden olur.

Erişkin Hidrosel: Bu durum genellikle 40 yaş ve üzeri erkeklerde görülür. Testiste iltihabi hastalıklar, radyoterapi, testis tümörleri ve varikosel ameliyatları gibi durumlar sonrasında oluşur. Ayrıca böbrek nakli vakalarının büyük bir genelinde de tek taraflı hidrosel oluşumu gözlenir.

Hidrosel Teşhisi

Görülme sıklığı yaşla birlikte artan Hidrosel, iyi huylu bir durumdur ve kansere dönüşmez. En büyük belirtisi de testislerde zamanla yavaş yavaş büyüyen ağrısız şişliktir. Bu şişliğin büyüklüğü, ağrı olup olmadığına ve hastanın estetik kaygısına göre durumun takibi yapılır ve tedavi süreci planlanır. Bunun yanında çocuklarda görülen bu duruma genellikle fıtık da eşlik eder ve bu durumda cerrahi işlem uygulanır. Ayrıca tek başına Hidrosel görülmesi durumunda zamanla düzelme ihtimali düşünülür ve çocuk 1 yaşına gelene dek gözlemlenir. Fiziki muayene sırasında şişkinliğe neden olan keseciklere ışık tutulur ve ışığın geçirgen olması durumu keseciklerin sıvı ile dolu olduğunu gösterir. 

Hidrosel Tedavisi

Çocukluk döneminde görülen hidrosel için 1 yaşına kadar beklenir ve durum kendiliğinden düzelmediğinde de cerrahi işlem uygulanır. Yetişkinler için uygulanan cerrahi işlem 30 ile 60 dakika kadar sürer. İşlemin ardından torbaya diren yerleştirilir ve hasta 24-48 saat boyunca gözlem altında tutulur ve ardından hasta taburcu edilir. Hastanın  dinlenmesinin ardından dikişleri 18-25 günde erir ve hasta 10.günden itibaren banyo yapabilecek duruma gelir. Bu süreçte hastanın torbanın yukarı kalkmasını destekleyen özel külotları 10 gün boyunca devamlı giymesi önerilir. Cerrahi işlemin ardından gelen ilk haftada antiinflamatuar ilaç, ağrı dindirici ve antibiyotik ile ilaçlı tedavi süreci başlar. Hasta, operasyondan 2 hafta sonra cinsel ilişki yaşayabilir ve 4 hafta sonra spor aktivitesi yapabilir.

Bilgi talep formunu doldurarak hidrosel ameliyatı ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 16.10.2023 11:15Yayınlanma Tarihi: 21.07.2023 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER
Bilgi Talep Formu

Bilgi almak için lütfen formu doldurun!