444 3 703

İkili Tarama Testi Nedir? Neden Yapılır?

 

İkili tarama testi, doğum kusurları, zeka geriliği ve anatomik anormalliklerin öğrenilip önlem alınmasında kullanılır. İşte bu test hakkında bilinmesi gerekenler ve merak edilenler:

İkili Tarama Testi (İkili Test) Nedir?

İkili tarama testi nedir?” sorusu merak edenler için şu şekilde yanıtlanabilir: İkili test, hamileliğin ilk 3 ayında bebeğin kromozomal gelişiminde oluşabilecek anormalliği kontrol etmek için kullanılan doğum öncesi kan testidir. Kromozomlarda ortaya çıkan anormallikler, bebeğin fetüs içinde ve sonraki yaşamında büyümesini ciddi oranda etkileyen sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu test, Edward sendromu veya Down sendromu gibi belirli bozuklukların olasılıklarını erken evreden tespit etmede etkilidir. Test ile kanda PAPP-A ve serbest Beta HCG semptomları kontrol edilir. Test ayrıca ultrason ense taramasını da kapsayarak kromozomal anormallikleri kontrol eder.

İkili Tarama Testinin Avantajları Nelerdir?

İkili test, hamilelik döneminde ya da bebek doğduktan sonraki dönemde bakım, testler ve tedaviler konusunda seçim yapılmasına olanak sağlar.

İkili Tarama Testi Nasıl Yapılır?

“İkili tarama testi nasıl yapılır?” merak edilen bir diğer konu başlığıdır. Bu test ultrason ile gerçekleştirilir. Sonuçlar pozitif ve negatif olarak bildirilir. Test sonuçları alınan kan örneği kadar annenin yaşına ve fetüsün ne kadar olduğu ile de ilgilidir. Teste göre Serbest beta HCG'nin yüksek seviyeleri Down sendromu riskini tanımlar. Bunun yanında düşük protein seviyeleri ise Down sendromu riskini taşıdığını belirtir. Peki, ikili tarama testi aç karnına mı yapılır? Test öncesinde herhangi bir hazırlık gerekmez ve annenin aç ya da tok olması da sonucu etkilemez.

İkili Tarama Testi Sonucu

İkili tarama testi sonucu detaylı bir şekilde analiz edilir. İkili tarama testi sonuçları analizi sonrasında da hamilelik süreci hakkında bir plan yapılır. Peki, ikili tarama testi sonuçları nasıl olmalı? Sonuçlara göre 1:10 ila 1: 250 oran, pozitif ve yüksek riskli anlamına gelir. 1: 1000 ve daha yüksek çıkan oran ise negatif ve düşük riski ifade eder. Nukal saydamlık değeri bu testle birleştirildiğinde doğruluğu ifade eden oran %80'e kadar yükselir. Bunun yanında da 3,5 mm'den daha düşük olan NT değeri de normal kabul edilir. “İkili tarama testi PAPP-A kaç olmalı?” sorusu da merak edilen sorular arasında. Bu sorunun en doğru yanıtı rapor incelenmesi sonucunda verilir.

İkili Tarama Testi Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

“İkili tarama testi ne zaman yapılır?” sorusu merak edenler için şu şekilde yanıtlanabilir: Bu test gebeliğin 11 ve 14.haftaları arasında yaptırılabilir.

İkili Tarama Testinde Nelere Bakılır?

“İkili tarama testi neden yapılır? Nelere bakılır?” sorusu da merak edilenler arasında. Bu test ile bebekte Patau sendromu, Down sendromu ve Edwards sendromu olup olmadığı araştırılır. Ancak bu test bebekte bu sendromların olup olmadığını kesin bir dille söylemez. Yalnızca bebeğin bu sendromlardan birine sahip olma şansını daha yüksek ya da daha düşük oranında ifade eder.

İkili Tarama Testi Zorunlu mudur?

ikili tarama testi değerleri bebekte Patau sendromu, Down sendromu ve Edwards sendromu gibi rahatsızlıkları önceden teşhis etmede yardımcı olduğundan önerilen bir testtir ancak zorunlu değildir.

Down Sendromu Tedavi Edilebilir mi?

İkili tarama testi riskli çıkanlar down sendromunun tedavi edilip edilemeyeceğini merak eder. Ancak bu sendromun bir tedavisi bulunmaz. Bu sendroma sebep olan kromozonlar ebeveynlerden kaynaklı bir durum yüzünden değil tesadüfü olarak yanlış bölünür.

İkili Tarama Testinde Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur mu?

Bu test bebekte genetik rahatsızlıkları riskini ölçmek adına uygulanır ve bebeğin cinsiyeti ikili test ile öğrenilmez. Ancak aynı haftalarda yapılan detaylı ultrason ile cinsiyet hakkında bilgi alınabilir.

İkili Tarama Testi Fiyatı

İkili tarama testi fiyatı da merak edilen konular arasında. İkili tarama testi fiyatları uygulanacak işleme ve merkeze göre farklılık gösterir. Bu nedenle muayene öncesi 2'li tarama testi fiyat 2022 dönemi hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.

İkili Tarama Testi Ne Kadar Sürer?

“İkili tarama testi ne kadar sürer?” diye merak ediyorsanız bu testin ortalama 20 dakika kadar sürdüğünü bilmelisiniz.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 08.08.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 08.08.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER