444 3 703

Kardiyak MR (Emar)

 

Kardiyak MR; bilgisayar, radyo dalgaları ve manyetik alan yöntemleri ile kalbin detaylı bir şekilde görüntülenmesini sağlayan ileri düzeyde bir görüntüleme metodudur. Bu görüntüleme ile kalp hastalıkları türü ve özellikleri bakımından detaylı olarak incelenerek hızlı bir şekilde teşhisi gerçekleştirilir. Bu işlemin ardından da en doğru tedavi süreci planlanır.

Kardiyak MR Nedir?

Kardiyak MR nedir?” sorusu merak edenler için bilgisayar, radyo dalgaları ve manyetik alan yöntemleri ile kalbin detaylı bir şekilde görüntülenmesini sağlayan ileri düzeyde bir görüntüleme metodu şeklinde yanıtlanabilir.

Kardiyak MR Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

“Kardiyak MR neden istenir? Hangi hastalıkları teşhis eder?” sorusu da şu şekilde yanıtlanır:

Kardiyak MR çekimi en sık kalp yetersizliği için kullanılır. Böylelikle kalp yetersizliğinin derecesi, geri dönüşümlü olup olmadığı, durumun kapaklar ve odacıklarda yarattığı değişikliklerle ilgili detaylı bilgi elde edinilir. Doğumsal kalp hastalıkları, aort hastalıkları, kalp zarı ve kalpte oksijenlenme bozukluğunun olup olmadığı da bu yöntemle incelenir. Bunun yanı sıra bayılma, çarpıntı, ritim bozukluğu ve baş dönmesi olan hastalarda da kullanılır. Doğuştan kalp hastalıklarının yaşayan hastalar ve tanı konulamayan hastalar için tanılama sağlar ve tedavi sürecinin planlanmasına yardım eder.

Kardiyak MR Nasıl Çekilir?

“Kardiyak MR nasıl çekilir?” diye merak ediyorsanız bu sorunun yanıtı aşağıdaki gibidir:

Hastanın detaylı tıbbi öyküsü alınarak hastanın gebelik durumu, böbrek fonksiyonları, kalp pili, alerjisi ve vücudunda metal olup olmadığı gibi konularda kapsamlı bilgiler alınır. Damar yolu ile kontrast madde ve gerekli diğer ilaçlar verilir. Kalp atım hızını takip eden ve kaydeden elektrotlar hastanın göğüs bölgesine yapıştırılır. Bu sırada hastaya ses komutları ile nefes alıp vermesi gerektiği yönünde tavsiyeler verilerek kardiyak MR çekim protokolleri uygulanır. Her nefes tutma süresi 10 ile 20 saniye kadar olmalıdır. Bu süreçte de hasta konutlara tam uymalı ve hiç hareket etmemelidir. Tüm bu çekim süresi 50-60 dakika kadardır.

Kardiyak MR Fiyatları

Kardiyak MR ücreti de merak edilen konular arasında. Kardiyak MR fiyatı uygulanacak işlem ve uygulama merkezine göre farklılık gösterir. Bu nedenle işlem öncesinde detaylı bilgi alınmalıdır.

Kardiyak MR Sonucu Ne Zaman Çıkar?

“Kardiyak MR sonucu ne zaman çıkar?” diye merak ediyorsanız sonuçların aynı gün çıkacağını bilmelisiniz. “Kardiyak MR nerede çekilir?” sorusunun yanıtı için de Büyük Anadolu Sağlık Grubu çağrı merkezine 444 3 703 numaralı telefondan iletişim kurabilirsiniz.

Yorum Ekle


KATEGORİLER