444 3 703

Karaciğer Fonksiyon Testleri: ALT – AST

 

Karaciğer fonksiyon testleri, karaciğerdeki problemlerin araştırılmasında kullanılan yaygın testlerdir. ALT ve AST olarak farklılık gösteren KCFT testi nedir? Nasıl yapılır?

Karaciğer Fonksiyon Testleri Nelerdir?

Karaciğer fonksiyon testleri nelerdir?” sorusu merak edenler için şu şekilde yanıtlanabilir:

Bu testler Alanin Aminotransferaz yani ALT ve Aspartat Aminotransferaz – AST’dir. ALT testi karaciğerdeki hasarı incelemek ve karaciğer hastalıklarını teşhis etmek adına kullanılır. AST testi ise siroz, hepatit ve karaciğer hasarı gibi sorunların teşhisinde kullanılır.

ALT Testi Nedir?

Karaciğer enzim testleri arasında olan ALT, karaciğer hasarını inceler. ALT karaciğer tarafından üretilen bir enzimdir ve SGPT yani serum glutamik piruvik transaminaz olarak da adlandırılır. Karaciğer çeşitli nedenlerle hasar gördüğünde kana daha fazla ALT karışır ve bu seviye yükselir. ALT testi de bu yükselişi ölçer.

ALT Testi Hangi Hastalıkların Tanısı İçin Yapılır?

ALT karaciğer fonksiyon testi, karaciğer hasarını inceler. ALT karaciğer başta olmak üzere az miktarda kaslar, böbrek ve kalpte bulunan bir enzimdir. Karaciğerde hücrelerin zarar görmesine neden olan rahatsızlıklar ALT düzeylerini etkiler.

ALT Testi Nasıl Yapılır?

KCFT testleri arasında olan ALT testi için koldaki herhangi bir damardan kan örneği alınır ve ALT değeri incelenir. Karaciğer hasarının kontrol edilmesini sağlayan bu test ile karaciğerdeki hasar öğrenilir ve uygun bir tedavi süreci planlanır.

ALT Yüksekliği Nedir?

ALT testi için normal referans aralığı <41 U/L’dir. Bu aralığa göre yüksek çıkan ALT, karaciğerde hastalığa işaret eder. Bu değerin yükselmesine obezite, alkol, siroz, diyabet, karaciğerde yağlanma, safra yolu tıkanıklığı, hepatit ve kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklar neden olur.

ALT Düşüklüğü Nedir?

ALT değerinin düşük çıkması tıbbi bir tehlikeyi işaret etmez.

ALT Testi Kimlerden İstenir?

Bu test hem belirli şikayetlerin olması hem de karaciğer hastalığı tedavisinin gidişatının değerlendirilmesi adına yapılır. Testin yapılmasına neden olan şikayetler ise şöyledir:

 • Ailede karaciğer hastalığı öyküsü
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Aşırı zayıflık
 • Bacak ve ayak bileklerinin şişmesi
 • Ciltte kaşıntı
 • Diyabet veya metabolik sendrom
 • Hepatit virüsü maruziyeti
 • İştahta kayıp
 • Karında ağrı
 • Karında şişlik
 • Koyu renk idrar
 • Kronik yorgunluk
 • Mide bulantısı
 • Obezite
 • Sarılık
 • Yağlı karaciğer hastalığı

 

AST Nedir?

AST de karaciğer tarafından üretilen bir enzimdir. Ek olarak böbrek, beyin, kaslar, kalp ve kırmızı kan hücrelerinde de az miktarda bulunur.

AST Hangi Hastalıkların Tanısı İçin Yapılır ?

Karaciğer enzim yüksekliği belirtileri uygulanan AST karaciğer hasarı, siroz ve hepatit gibi rahatsızlıkları teşhis etmek adına uygulanır.

AST Testi Nasıl Yapılır ?

“AST karaciğer fonksiyon testleri nasıl yapılır?” sorusu merak edenler için şu şekilde yanıtlanabilir: Bu test vücut için önemli işlevleri yerin getiren karaciğerdeki hasarları kontrol etmek adına uygulanır. Test ile karaciğer hasarı tespit edilir ve en uygun tedavi planlanır. Bu test için hastanın kolundaki damardan kan alınır ve sonuçlar ALT ile birlikte değerlendirilir.

AST Yüksekliği Nedir?

AST karaciğer fonksiyon testleri yüksekliği şu şekilde tespit edilir:

AST testi için normal referans aralığı <41 U/L’dir. Sonuç bu değerin üstün olduğunda AST yüksekliği söz konusudur. Yüksek AST değeri kaslar, karaciğer, böbrek ve kalpteki hastalıkları işaret eder. Bu yükselişe neden olan önemli hastalıklar da siroz, safra kanallarının tıkanması, karaciğer kanseri ve kronik hepatittir. Bunun yanında karaciğerde yağlanma, aşırı sıcak ve güneş çarpması, nöromüsküler hastalıklar, anjiyoplasti de bu değerin yükselmesine neden olur. AST değerinin yükselmesinde etkili olan diğer rahatsızlıklar da gebelik, aşırı egzersiz, kaslarda yaralanma, mide kanamaları, obezite, , hemolitik anemiler, çölyak, organ yetmezliği ve Wilson hastalığı şeklindedir.

AST Düşüklüğü Nedir?

Karaciğer fonksiyon testleri biyokimya laboratuvarlarında incelenir ve AST’nin düşük olması diyabetik ketoasidoz, böbrek hastalıkları, B6 vitamin eksikliği, hamilelik ve ciddi beslenme bozukluğunun bir sonucu olabilir.

Karaciğer Fonksiyon Testleri Fiyat

Karaciğer fonksiyon testleri fiyat aralığı yapılacak uygulama özelinde farklılık gösterir. Bu nedenle işlem öncesinde detaylı bilgi alınmalıdır.

Karaciğer Fonksiyon Testleri Normal Değerleri Nedir?

Karaciğer fonksiyon testleri normal değerleri AST ve ALT için <41 U/L’dir.

Karaciğer Fonksiyon Testleri Nerede Yapılır?

“Karaciğer fonksiyon testleri nerede yapılır?” diye merak ediyorsanız bu testlerin dahiliye doktoru tarafından istendiğini bilmelisiniz. Bu testler hakkında merak edilen sorulardan bir diğeri de “Karaciğer fonksiyon testleri aç karnına mı yapılır?” sorusudur. Önceden hazırlık istemeyen bu testlerin yanında doktorun hemogram ve kan şekeri testleri isteme ihtimaline karşı sabah aç karnına gidilmesi daha doğru olur.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 09.08.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 09.08.2022 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER