444 3 703

PCT Testi Nedir?

2 Yorum

 

PCT nedir kan tahlili ile araştırılan bir değerdir. Kanda enfeksiyon araştırılmasında bakılan değerlerden biri olan PCT diğer adıyla prokalsitonin değeridir. Bu test ile verilen antibiyotik tedavisinin etkinliği ya da sepsis gibi ciddi rahatsızlıklar araştırılır.

PCT Testi Nedir?

“Procalcitonin testi nedir?” sorusu şu şekilde yanıtlanabilir: Kandaki prokalsitonin değerini ölçen bir testtir. Peki, prokalsitonin nedir? Prokalsitonin, kalsitonin adı verilen hormonun bir peptit öncüsüdür. Prokalsitonin testi ile kişinin yaşadığı bakteriyel enfeksiyonun vücuda yayılımına bakılır.

PCT Testi Hangi Hastalıkların Teşhisi İçin Yapılır?

“Kan tahlilinde PCT nedir? Hangi hastalıkların teşhisinde kullanılır?” diye merak ediyorsanız işte bu sorunun yanıtı:

  • Antibiyotik tedavisinin etkinliğini izlemek
  • Böbrek enfeksiyonları
  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • Menenjit gibi enfeksiyonlar
  • Sepsisin şiddetini belirleme

PCT Testi Nasıl Yapılır?

PCT testi, hastane ortamından uygulanır. İğne ile hastanın kolundaki damardan kan örneği alınarak bu örnek teste gönderilir.

PCT Testi Neden İstenir?

PCT testi nedir? Neden istenir?” sorusunun yanıtı da şöyledir: Bakteriyel enfeksiyon durumundan şüphelenilmesi ile bu test istenir.

PCT Düşüklüğü Nedir?

PCT düşüklüğü nedir kan tahlili ile araştırılır. “PCT düşüklüğü nedir?” sorusunun detaylı yanıtı ile şöyledir: Prokalsitonin düşük bir miktar akciğer ve karaciğerde üretilirken büyük ölçüde de tiroit bezinde üretilmektedir. Bu değerin düşük olması vücutta bakteriyel enfeksiyon olmadığı anlamına gelir. Bu değerin normal aralığı ise 0 ile 0.05 µg/L’dir.

PCT Yüksekliği Nedir?

“Kan tahlilinde PCT yüksekliği nedir?” sorusunun yanıtı: Kan tahlilinde PCT yüksekliği 0,5 ile 2 ng/mL değerini ifade eder ve bu değer bakteriyel bir enfeksiyonun işaretidir.

PCT Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Peki, PCT yüksekliği nasıl düşürülür? İlk olarak kişiye kan kültür testi uygulanır. Bu test ile bakterinin türü belirlenir ve antibiyotik tedavisine başlanır.

PCT Testiyle Birlikte İstenen Diğer Testler:

“PCT tahlili nedir? Başka testler gerekli midir?” diye merak ediyorsanız bu testle birlikte tam kan sayımı, CRP, beyin omurilik sıvısı analizi, kan kültürü, kan gazları ve idrar kültürü testlerinin de istenebileceğini bilmelisiniz.

Sepsis Nedir?

“Sepsis nedir?” sorusu da vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen enfeksiyona bağışıklık sisteminin tepki vermesi ve bunun sonucunda da organ ve dokularda hasarların oluşmasıdır şeklinde yanıt verilebilir. Sepsis durumunda tekli ve çoklu organ yetmezliği ve ölüm oluşabilir. Sepsis belirtileri de yüksek ateş, terleme, zihin bulanıklığı, ağrı, çarpıntı, hızlı nefes alma ve daha az idrara çıkma şeklindedir.

PCT Nedir Kaç Olmalı?

“PCT nedir kaç olmalı?” sorusunun en detaylı yanıtı ise şöyle:

Kan tahlilinde PCT yüksekliği 0,5 ile 2 ng/mL değerini ifade eder ve bu değer bakteriyel bir enfeksiyonun işaretidir. Bu değerin düşük olması vücutta bakteriyel enfeksiyon olmadığı anlamına gelir. Bu değerin normal aralığı ise 0 ile 0.05 µg/L’dir. “PCT 0.29 çıktı. Anlamı nedir?” diye merak ediyorsanız 10 µg/L ve üzeri PCT değeri kuvvetli sepsis varlığı anlamına gelir. Merak ettiğiniz “PCT kan testi nedir? Normal değer aralıkları nelerdir?” gibi soruların yanıtlarını öğrendiğimiz yazı ile tedavi sürecini daha bilinçli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 14.08.2022 00:00Yayınlanma Tarihi: 14.08.2022 00:00
2 Yorum

09 Mart 2023 tarihinde
Nazan polat

Pct 0,38 çıktı düşük sebebi nedir

Büyük Anadolu Hastaneleri
09 Mart 2023 tarihinde

Merhaba, sorularınızı Büyük Anadolu Hastaneleri Alo Doktorum danışma hattına 0532 260 21 31 iletebilir, merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.


16 Şubat 2023 tarihinde
Shebnem mahmudova

Pct 0,266 cıktı tehlikeli mi?

Büyük Anadolu Hastaneleri
16 Şubat 2023 tarihinde

Merhaba, sorularınızı Büyük Anadolu Hastaneleri Alo Doktorum danışma hattına 0532 260 21 31 iletebilir merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Yorum Ekle


KATEGORİLER